Anasayfa / Genel / Kriz intihara sürüklüyor ..!

Kriz intihara sürüklüyor ..!

Ekonomik kriz ile birlikte işçilerin çalışma koşulları giderek kötüye gidiyor. Uzun saat çalışma koşulları, baskı ve mobbing işçileri intihara sürüklüyor.
AKP döneminde işçi intiharların arttarak sürmüştür. Kuşku yokki , İşçi intiharlarını tetikleyen en büyük etmen ekonomik kriz, artan yoksulluk ve işsizlik. İnsanlar, bir çıkış yolu bulamadığı için intihara yöneliyor. AKP döneminde TÜİK verilerine baktığımızda geçim zorluğu sebebiyle 2002-2018 yılları arası incelendiğinde 4 bin 481 kişinin intihar ettiği ortaya çıkmaktadır. 2008 küresel krizinin teğet geçtiğinin söylendiği yıllardan itibaren geçim zorluğundan kaynaklı intihar sayılar nispeten artış halinde. Geçim zorluğundan kaynaklı olarak 2006’da 215 kişi intihar etmişken, 2008’de 289 kişi, 2009’da 318 kişi intihar etmiştir. Bu intiharların hepsinin yoksul olmasından veya iş bulamadığından ya da borçlarını ödeyemediğinden yaşandığını gösteriyor. Artarak süren intiharların krizin, yoksullaşmanın, hak kayıplarının yaşanmasıyla bağlı olduğu bir değil.
Dahası , ekonomik kriz ile birlikte işçi sağlığı ve güvenliğinin ihmal edilmesi sonucunda işçi intiharlarının artıyor.İşçi sağlığı ve güvenliği yasası olmasına rağmen yasalar uygulanmıyor. Yaptıkları yasayı bile uygulamayan, denetlemeyen bir işçi-emekçi düşmanı bir iktidar var. Yasanın eksiklikleri olmasına rağmen o yasa bile uygulansa, birtakım koruyucu önlemler alınsa, işçilerin çalışma koşulları iyi olsa intihar vakaları bell
Belkide önemli oranda azalacak.
Giderek derinleşen ekonomik kriz ile birlikte Yoksulluktan kaynaklı intiharlar aslında politik ve sosyal cinayettir. İntiharlar, toplumun geldiği siyasal ekonomik sosyal olarak çöktüğünün ve çürümüşlüğün bir göstergesi. Aşırı derecede bir yoksullaşma var. İşçiler, her an işsizlik baskısı ile karşı karşıya. Maaşlar düşürüldüğü noktada dahi işçi sesini çıkaramıyor. Uzun saat çalışma koşulları işyeri intiharlarını artırıyor. İşçiler daha fazla baskı ve mobbing ile karşı karşıya kalıyor. Birçok insan kredi borçlarını ödeyemiyor. Enflasyon rakamları karşısında maaşlar eriyor. Nasıl geçinecek bu insanlar.r
En az bin 606 cinayet!
Geçtiğimiz Kasım ayında 126 işçinin yaşamını yitirdiğini raporlayan İSİG Meclisi verilerine göre 2019’un ilk 11 ayında en az bin 606 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti.

HALKIN BİRLİĞİ

Dargeçit JİTEM davasında 7 yıl sonra ‘takipsizlik’ kararı..!

Mardin Dargeçit’e 1993 yılında 7 köylünün PKK’li denilerek katledilmesi ve köyün yakılmasına ilişkin 7 yıl …

instagram web viewer instagram profile