Anasayfa / Politika-Haber / 1 Mayıs Her Yerde Coşkuyla Kutlandı..!

1 Mayıs Her Yerde Coşkuyla Kutlandı..!

İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır, Adana, Kocaeli, Bursa… Yurdun dört bir yanında yüz binlerce işçi ve emekçi, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik ve Mücadele Günü 1 Mayıs’ta alanlara çıktı. Geçmiş yıllara göre kitlesel geçen 1 Mayıs mitinglerinde, kendiliğinden katılan işçi sayısındaki artış ve emeklilikte yaşa takılanların katılımı dikkat çekti. Cumhur İttifakı’nın büyükşehirleri kaybetmiş olmasının coşkusu ve mücadele kararlılığı meydanlara yansıdı.

KIDEM TAZMİNATINA DOKUNMA

Belediyeden metale, limandan gıdaya, eğitimden sağlığa her iş kolundan işçi ve emekçiler, gazeteciler, sinemacılar, yazarlar… Her kesim alanlarda taleplerini dile getirdi. Başta kıdem tazminatına dokunulmaması olmak üzere gerçek kadro, grev ve örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması, işten atmaların yasaklanması, krizin yükünün çıkaranların ödemesi, kreş, eşitlik, adalet ve demokrasi için birlik ve mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

ESKİŞEHİR’DE YILLAR SONRA ORTAK 1 MAYIS

Önceki yıllarda iki farklı etkinliğin organize edildiği Eskişehir’de bu yıl tek 1 Mayıs programı düzenlendi. Binlerce işçi ve emekçi, talepleriyle Odunpazarı Meydanı’na yürüdü.

Tek Gıda İş Sendikası Eskişehir Şubesi yürüyüş boyunca “Sözleşme hakkımız söke söke alırız” sloganları atarken, Kristal İş Eskişehir Şubesi üyesi işçiler ise “Kıdem Tazminatının Fona Devredilmesine ve Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Hayır” yazılı pankart taşıdı. DİSK Birleşik Metal İş üyesi metal işçileri de “İş Cinayetlerine Sessiz Kalmıyoruz. İş kazası değil, cinayet. Kader değil katliam” dedi. Kadın örgütlerinin de yer aldığı 1 Mayıs Kutlamalarında kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına dikkat çekildi.

Kıdem tazminatının fona devredilmesine tepki gösteren Eskişehirli işçi ve emekçiler, bu tepkilerini taşıdıkları dövizlere yansıtırken, sık sık “Kıdem Haktır Gasp Edilemez” sloganları attı. 1 Mayıs kutlamalarına Eskişehirspor’un taraftar gruplarından Kızıl Şimşekler de katıldı. Kutlamaların en renkli isimleri ise LGBT bireyler oldu. Eskişehir’de Gezi Eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Ali İsmail Korkmaz ve Ankara Gar Katliamında hayatını kaybeden EMEP GYK Üyesi Korkmaz Tedik de unutulmadı.

DERSİM’DE İŞ, EKMEK VE BARIŞ TALEBİ HAYKIRILDI

Dersim’de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Kıdem tazminatı hakkına sahip çıkan ve zorunlu BES’e tepki gösteren işçiler ve emekçiler, barış taleplerini de haykırdı.

ANTEP: EKONOMİK KRİZİN YÜKÜNÜ ÖDEMEYİ REDDEDİYORUZ

Antep 1 Mayıs’ında işçi ve emekçiler, giderek ağırlaşan çalışma ve yaşam koşullarına karşı insanca yaşamak için taleplerini haykırdı. Ekonomik krizin yükünü ödemeyeceğiz diyen emekçiler iktidarın grevi yasaklamakla övündüğünü ve buna karşı mücadeleyi büyüteceklerini dile getirdi. Güvenceli iş, sendikal mücadelenin önündeki engellerin kaldırılması, kıdem tazminatına hakkına el uzatılmaması talepleri de dile getirildi.

ÇORUM: KIDEM TAZMİNATINA DOKUNAN EL KIRILIR

Türk-İş, DİSK ve KESK tarafından oluşturulan tertip komitesince organize edilen miting Saat Kulesi Meydanı’nda gerçekleştirildi. Çorum 1 Mayıs Platformu adına ilk konuşmayı yapan Türk-İş İl Temsilcisi ve Şeker-İş Şube Başkanı Sefer Kahraman, AKP’ye seslendi, “Bu milleti artık ayrıştırmayın. Biz her yerde biriz” dedi. Türkiye’de 28 milyon insanın açlık sınırı altında olduğunu kaydeden Kahraman, ülkede vergi adaletsizliğinin artık tavan yaptığını belirterek, “Patronlardan alınan kurumlar vergisinden elde edilen gelir 78.6 milyarken, çalışanlardan kesilen gelir vergisi ise 83.3 milyar lira. Hani nerede adalet?” dedi. Kahraman, “Türk-İş Genel Kurulu’nda ‘Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir’ kararı alındı. Buradan bir daha sesleniyorum, kıdem tazminatına dokunan el kırılır” ifadelerini kullandı.

Türk-İş’e bağlı Yol-İş sendikasında örgütlü karayolları işçileri “Hakkımız olan kadroyu istiyoruz” diyerek, mağduriyetlerinin giderilmesini isterken, Koop-İş ve DİSK-Sosyal-İş üyeleri ise “kıdem tazminatı”na ilişkin sloganlar attı.

GEBZE

Gebze’de 1 Mayıs için Emek Partisi’nin (EMEP) Trafo Meydanı’nda toplanma çağrısına yanıt veren çok sayıda emekçi, buradan Kent Meydanı’na sloganlarla yürüdü. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da katıldığı 1 Mayıs mitingine “Gebze Emekçileri” pankartıyla Emeklilikte Yaşa Takılanlar, metal, petro-kimya işçileri ve emekçiler katıldı. EMEP’li kadınlar ve Emek Gençliği’nin kortejler oluşturduğu yürüyüşe işçiler aileleriyle katıldı.

ANKARA

Ankara’da işçi ve emekçilerin 1 Mayıs adresi Tandoğan Meydanı oldu. İşçi ve emekçiler, kadınlar ve gençler iki koldan Tandoğan Meydanı’na yürüdü. Krizin faturasını kabul etmeyen emekçilerin 1 Mayıs’taki en önemli talebi ise “Kıdem tazminatıma dokunma!”

Yakın zaman önce tutuklu patronu serbest bırakılan Soma’da ölen işçiler de unutulmadı. KESK’e bağlı sendikaların kortejlerinde ise OHAL uygulamalarına ve güvencesiz çalışma koşullarına tepki vardı.

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) emekçiler de kendi talepleriyle Tandoğan’daydı. Hükümetten emeklilik haklarının önündeki engeli kaldırması için yasa çıkarma çağrısında bulunan emekçiler, “Vur vur inlesin Meclis bizi dinlesin” “Emeklilik hakkımız söke söke alırız” sloganları attı.

Türk-İş’e bağlı sendikalar da kıdem tazminatına dokunulmaması uyarısı yaptı.

ADIYAMAN

1 Mayıs Adıyaman’da Emek ve Demokrasi Platformunun öncülüğünde Mustafa Yücel Özbilgin Parkı’ndaki mitingle kutlandı. Sömürüye, yoksulluğa, güvencesizleştirmeye, ihraçlara, savaşa ve yoksulluğa karşı alanda taleplerini dile getiren emekçiler, kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına, EYT’lilerin hak gasbına, BES uygulamasına, kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına karşı birlikte bir mücadele ağının örülmesi gerektiği vurgulandı.

İZMİR

İzmir’de 1 Mayıs kutlamaları sabah erken saatlerde ilçelerde başladı. Aliağa, Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Bornova, Buca, Narlıdere, Torbalı’da kutlamalar yapılırken Dikili’de ise emekçiler Bülent Ecevit Meydanına çıktı. İzmirli emekçiler daha sonra Gündoğdu Meydanı’na aktı. İzmir’de yapılan 1 Mayıs mitinginde öncelikli talep, kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı “kıdem tazminatına dokunma” oldu. Kamu emekçilerinin ise ek gösterge haklarını istedi. Eğitim emekçileri bilimsel, laik, anadilde eğitim talep ederken, sağlık emekçileri ise sağlıkta şiddete dikkat çekti. Mitingde artan iş cinayetlerine de dikkat çekildi.

ı

ANTALYA

Antalya da bu yıl bir Mayıs kitlesel kutlamaya sahne oldu. Türk -İş, Disk, Kesk, Birleşik Kamu İş, TMMOB ve Türk Tabibler Birliğinin öncülüğünde yapılan yürüyüş ve mitinge binlerce kişi katıldı. Muratpaşa Aydın Kanza parkında bir araya gelen binlerce işçi, emekçi Cumhuriyet meydanına yürüdü.

Miting Tertip komitesi adına konuşmayı yapan Genel-İş üyesi Olcay Şimşek, “Başta kıdem tazminatı olmak üzere işçi hak ve özgürlüklerinde gerilemeye yol açan emeklilikte yaşa takılmamıza neden olan her türlü program ne olursa olsun bizler için IMF programıdır” dedi. “Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir” diyen Şimşek, “Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti yetmemiş gibi şimdi de emekli olmayı zorlaştıracak kararlar almayı planlıyorlar” dedi.

DENİZLİ

Denizli’de KESK, TMMOB ve Birleşik Kamu-İş tarafından tertip edilen 1 Mayıs mitingi, Ulus-Tokat kavşağında düzenlendi.

Siyas parti, dernek, kitle örgütü ve sendikalar, saat 12.00’den itibaren Çınar’dan miting alanına yürüyüş düzenledi. Uzun kortejler oluştu. Denizli Tabip Odası ve EYT Derneği Denizli Temsilciliği ile Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ve CHP İl Başkanı Mahir Akbaba da alandaydı.

Kortejlerde ve miting alanındaki konuşmalarda “Kıdem tazminatıma dokunma” talebi öne çıktı. Ayrıca emeklilikte yaşa takılanlar da kürsüden konuşma yaptı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Denizli Temsilciliğinden Durmuş Kartal, konuşmasında kıdem tazminatının fona devri ve zorunlu bireysel emeklilik sistemi (BES) dayatmasına dikkat çekti. Kartal, “Emekçinin en büyük güvencesi olan kıdem tazminatı adeta kaldırılmak istenmektedir” dedi. EYT sorunun tarihçesine de değinen Kartal, “Haksızlıklara karşı mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından miting, müzik dinletisi ve halaylarla sona erdi.

MALATYA

Malatya’da 1 Mayıs yüzlerce kişinin katılımıyla davul zurna eşliğinde, halaylarla kutlandı. Sabah erken saatlerden itibaren kent merkezinde toplanan işçiler, yürüyüş için kortej oluşturdu. Ellerinde pankartlar ve dövizler bulunan işçilere siyasi partiler ve sendika temsilcileri de katıldı. Çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu kalabalık, davul zurna eşliğinde Emeksiz Yüzüncüyıl Meydanı’na yürüdü.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’daki 1 Mayıs mitinginde, kritik aşamadaki açlık grevi ve tecride karşı “Yaşama ses ver” çağrısı yapıldı. KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla İstasyon Meydanı’nda kutlanan 1 Mayıs’ta “Ölümü değil yaşamı, savaşı değil barışı, tutsaklığı değil barışı savunuyoruz” denildi.

ZONGULDAK

Selüloz-İş Sendikası Çaycuma Şubesi ve KESK Çaycuma Bileşenlerinin çağrısıyla bir araya gelen emekçiler Cumhuriyet Meydanında toplandı. Çaycuma’daki kutlamaya maden işçileri de katıldı. Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, yaşanan ekonomik krizin faturasının emeği ile geçinen kesimlere çıkarılmak istendiğini belirterek, “İşçi ve emekçilerin iş, ekmek ve özgürlük mücadelesinde bir araya gelmesi gerekiyor” dedi.

Selüloz-İş Sendikası Çaycuma Şube Başkanı Hakan Cura da, işçilerin kıdem tazminatının kaldırılmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyleyerek “Haklarımızı korumak tek tek mücadeleden değil, birlikte mücadeleden geçiyor. Tüm işçi ve emekçileri birlikte hareket etmeye çağırıyorum” dedi.

İSTANBUL

1 Mayıs, İstanbul’da Bakırköy Pazar Alanı’nda kutlanıyor. Bakırköy Pazar Alanı’nda saat 13.00’te başlayan kutlamalarda ilk olarak Grup Vardiya sahneye çıkarak marşlar seslendirdi. Miting konuşmalarla devam etti.

Taksim Meydanı’ndaki kutlamalara bir kez daha izin verilmedi. Sabah saatlerinde meydana çıkmak isteyenler polis tarafından gözaltına alındı. Taksim Meydanı’na çıkan tüm yollar kapatılırken meydana sadece sendika heyetlerinin çıkmasına ve anıta çelenk bırakmasına izin verildi.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar’da emekçiler 1 Mayıs’ta “Emeğin, Eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hakim olduğu bir dünya ve ülke istiyoruz” şiarıyla alanlardaydı. Eğitim Sen önünde toplanan sendikalar, partiler ve örgütler kortej eşliğinde Merkez PTT önüne kadar yürüdü. Merkez PTT önünde yapılan basın açıklaması ve konuşmalardan sonra 1 Mayıs kutlaması sona erdi.

TARSUS

Tarsus’ta sendika ve tertip komitesinin çağrısıyla toplanan kitle Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Eğim Sen, Eğitim İş, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, CHP, Emek Partisi, HDP ve Halkevleri’nin yanısıra yöre derneklerinin katıldığı mitingte ekonomik krizin yükünün emekçilere yüklenmesine karşı çıkıldı. Artan çocuk istismarına ve kadın cinayetlerine karşı tepkiler dile getirildi.

RİZE

Rize Fındıklı’da 1 Mayıs Tahiroğlu Köprüsünde buluşan emekçiler Hayati Aykut parkına yürüdü. Yürüyüşte “ÇAYKUR halkındır satılamaz”, “Dereler özgürdür özgür akacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın işçilerin birliği” sloganları atıldı.

BOLU

1 Mayıs Bolu’da coşkuyla kutlandı. İzzet Baysal Anıtı önünde buluşan sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partiler, buradan Kardelen Meydanı’na yürüdü.

Mitinge KESK, Tüm Emekliler Sendikası, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, Emek Partisi, HDP, Demokratik Gençlik Faaliyeti ve TKP katıldı. Kardelen Meydanı’nda yapılan miting, emek ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Bolu Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici okudu.

Gezici emekçilerin yaşam koşullarının giderek kötüleştiğini, krizin derinleşerek büyüdüğünü ve bunun sorumlarının patronlar ve siyasi iktidar olduğunu söyledi. “Krizin faturasını emekçiler değil çıkaranlar ödesin” diyen Gezici, kadın emeğinin görülmemesine tepki gösterdi ve kadınlara yönelik artan taciz, tecavüz ve şiddet olaylarının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Öte yandan Suriyelilere yönelik mülteci karşıtı açıklama ve uygulamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a da tepki gösterildi. Bir yurttaşın “Mültecileri bırak, ulaşıma bak Tanju Bey” dövizi taşıdığı görüldü.

SAMSUN

Samsun’da 1 Mayıs, KESK, DİSK, Türk-İş, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla ortak kutlandı. Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların tamamı, Kamu-İş’e bağlı sendikalar, emekli sendikaları; CHP, EMEP, SYKP, ESP, Haziran Hareketi, TKH, Halkevleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Barolar Birliği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği mitinge katılan kurumlar arasındaydı. Ayrıca hakları gasbedilen ve 38 haftadır eylemde olan Makro Market işçilerinin coşkulu korteji de dikkat çekti.

14.30’da farklı yürüyüş kollarından gelerek İstasyon Mahalesi’nde toplanan işçi ve emekçiler, rengarenk görüntüler ve coşkularıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler. Yürüyüş boyunca taşınan dövizlerde ve atılan sloganlarda zamlara, yoksulluğa, işsizliğe ve kıdem tazminatına yönelik saldırılara tepki gösterildi. EYT’lilerin talepleri ile 3600 ek gösterge ve adalet talepleri de dile getildi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı eyleme işçi katılımı yoğundu. Ayrıca genç işçilerin yoğun ilgisi de dikkat çekti.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan mitingde 1 Mayıs’a giderken trafik kazasında yaşamını yitiren işçiler ve mücadele tarihinde kaybedilen emekçiler için saygı duruşunda bulunuldu.

Tertip Komitesi adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Suat Yıldız, hükümetin toplumu ve emekçileri bölen kışkırtıcı söylemlerini ve politikalarını eleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaratılan bu kutuplaştırıcı atmosfer sonucu uğradığı saldırıyı kınadı. Bu ayrıştırma çabalarına rağmen emekçilerin Samsun’da 1 Mayıs’ı ortak kutlamayı başardıklarını belirten Yıldız, bu birliğin çok önemli olduğunu ve korunması gerektiğini söyledi.

Konuşmasında hükümetin ekonomi politikalarını ve gerici uygulamalarını eleştiren Yıldız, “1 Mayıs, başta iş güvencesi ve kıdem tazminatları elinden alınmak istenen, işten atılan, sendikasızlaştırma ve düşük ücretle kölece çalıştırılan işçi ve eemekçilerin; şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalan, her gün katledilen kadınların; cinsel istismara uğrayan, katledilen çocukların; emeklilik hakları engellenenlerin, zamlarla geçimi zortlaştırılıp borç batağına sürüklenenlerin; emeğinin karşılığını alamayan, iş güvenceleri hedefe konan, yoksullaştırılan kamu emekçilerinin; işsizlerin, gençlerin 1 Mayısıdır” dedi.

İşçi ve emekçilerin yükünün sürekli vergilerle, zamlarla artırıldığını ve emekçilerin alın terinin teşvik adı altında sermayedarlara aktarıldığını belirten Yıldız, “Toplumsal adaletsizlik, eşitsizlik, sömürü ve talan derinleşiyor” dedi.

Yıldız, tüm bunlara karşı işçi ve emekçilerin; din, dil, mezhep ayrımı yapmaksızın ortak sorunlarına karşı birleşerek mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

Miting halaylarlar sona erdi.

MUĞLA

Stadyum altından başlayan yürüyüş Sosyo-Kültürel alanında son buldu. Kıdem tazminatının fona devrilmesi başta olmak üzere iş cinayetlerine, işsizliğe yoksulluğa, savaşa ayrılan bütçeye, doğa ve kıyı yağmacılığına dikkat çekildi. “Çocuk İstismarına hayır!”, “Tacize ve tecavüze hayır!” da mitingde öne çıkan taleplerden oldu.

KOCAELİ

Türk-İş, merkezi 1 Mayıs kutlamasını “Kıdemime Dokunma” ana sloganıyla Kocaeli’de gerçekleştirdi. 100 bine yakın işçinin Perşembe Pazarı’nı doldurduğu kutlamalarda, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’da konuştu. Kocaeli’nin yanı sıra İstanbul, Ankara, Bursa, Bolu, Düzce, Zonguldak, Sakarya gibi şehirlerden de üyesi oldukları sendikalarla alanı dolduran emekçilerin de ana gündemi kıdem tazminatıydı.

Türk-İş üyesi işçiler Kocaeli’de haykırdı: “Kıdemime dokunma!”

Türk-İş üyesi işçiler Kocaeli’de haykırdı: “Kıdemime dokunma!”

SİVAS

Sivas’ta 1 Mayıs Emek ve Demokrasi Platformunun düzenlediği miting ile Mevlana Miting Alanı’nda gerçekleşti. Emek ve Demokrasi Platformunun bileşenleri olarak CHP, KESK, Eğitim-Sen, SES, ÖDP, Emek Partisi, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği bileşenleri katıldı.

Emek ve Demokrasi Platformu miting sırasında genel olarak herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınmadığından, ancak miting öncesi hazırlıklarda Sivas Belediyesi tarafından “İşsizliğe, Pahalılığa Karşı Haklarımız İçin Haydi 1 Mayıs’a” ve “Kıdem Tazminatı Gaspı ve Zorunlu BES’e Karşı Haydi 1 Mayıs’a” olan pankartların miting alanına asılması önlendi.

ADANA

Geçtiğimiz yıllara göre oldukça kitlesel geçen Adana 1 Mayıs’ında; ekonomik krize, zamlara ve her gün artan işsizliğe tepkiler alana yansıdı. ASKİ Şantiyesi önünde bir araya gelen işçi ve emekçiler miting alanına yürüdü. Mitingde, ekonomik krize, zamlara ve her gün artan işsizliğe tepkiler vardı. Zorunlu bireysel emeklilik sigortası (BES) uygulaması EYT’lilerin gündemdeydi. Kadınlar, çocuk ve kadınlara yönelik şiddete karşı alanda yerini aldı

Kürt illerinde 1 MAYIS

Başta, Diyarbakır, Dersim, Malatya, Antep olmak üzere Bölge illerinde 1 Mayıs coşkuyla kutlandı, “Yaşama ses ver” çağrısı yapıldı.

Başta, Diyarbakır, Dersim, Van, Mardin, Malatya ve Antep olmak üzere Bölge illerinde 1 Mayıs coşkuyla kutlandı, “Yaşama ses ver” çağrısı yapıldı.

Bölge illerinde 1 Mayıs: Bijî yekê gullan..

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs, Bölge illerinde de coşkuyla kutlandı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da 1 Mayıs KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla İstasyon Meydanı’nda kutlandı. Alanı dolduran binler kritik aşamadaki açlık grevi ve tecride karşı “Yaşama ses ver” çağrısı yaptı.

Diyarbakır’da 1 Mayıs | Binler “Yaşama ses ver” çağrısı yaptı

Diyarbakır’da 1 Mayıs | Binler “Yaşama ses ver” çağrısı yaptı

DERSİM

Dersim’de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Kıdem tazminatı hakkına sahip çıkan ve zorunlu BES’e tepki gösteren işçiler barış taleplerini de haykırdı.

ANTEP

Antep 1 Mayıs’ında işçi ve emekçiler, giderek ağırlaşan çalışma ve yaşam koşullarına karşı insanca yaşamak için taleplerini haykırdı.

ADIYAMAN

Adıyaman’da 1 Mayıs Emek ve Demokrasi Platformunun öncülüğünde Mustafa Yücel Özbilgin Parkı’nda kutlandı. Tertip komitesini oluşturan KESK, EMEP, HDP ve ÖSP’nin yanı sıra CHP, Adıyaman Barosu, Adıyaman Tabip Odası, İnşaat Mühendisleri Odası Adıyaman Şubesi, Pir Sultan Abdal Derneği üyeleri de mitinge kitlesel katılım sağladı. “Hak, hukuk, adalet”, “İş, ekmek, özgürlük”, “Bijî yek gulan”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gençlik gelecek gelecek sosyalizm” sloganlarıyla miting alanına yüründü.

Mitingde tertip komitesi adına Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Dağdeviren konuşma yaptı. Maraş’tan Urfa’ya giderken yaşamını yitiren işçileri anarak konuşmasına başlayan Dağdeviren, sömürüye, yoksulluğa, güvencesizleştirmeye, ihraçlara, savaşa ve yoksulluğa karşı taleplerini dile getirdi. Dağdeviren, tütün yasaklarına karşı direnen üreticileri selamladı.

Miting, Sanatçı Rewşan Çelikler’in ezgileri eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. (Adıyaman/EVRENSEL)

ERZİNCAN

Emek Partisi, Katre Kadın Derneği, Eğitim-sen, CHP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve HDP’nin katılımıyla gerçekleşen Erzincan 1 Mayıs’ı merkezde kutlandı.

Tertip komitesi üyelerinin konuşmalarında kıdem tazminatının işçilerin elinden alınamayacağı ifade edildi. Talepler etrafında ortak mücadele çağrısının yapıldığı Erzincan’da, Erzincanlı müzisyenlerin sahne aldı. Miting, marşlarla son buldu. (Erzincan/EVRENSEL)

ŞIRNAK

Şırnak’ta 4 yıl önce kent merkezi ve ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından bugüne kadar yapılamayan 1 Mayıs kutlamalarına bu yıl da izin verilmedi. Cizre’de yapılmak istenen mitinge Kaymakamlıkça izin verilmemesi üzerine Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu üyeleri, günü Cizre’deki sendika binası önünde yaptıkları açıklama ile kutladı. Açıklamaya HDP’li belediye eş başkanları ve parti yöneticileri, Şırnak Tabip Odası ve TİHV üyeleri de katıldı.

KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Şırnak Şube Başkanı Muzaffer Yıldırım yaptığı açıklamada İlçe Kaymakamlığı’nın yapmak istedikleri mitinge izin vermemesine tepki gösterdi. Ülkede emekçilere dönük gasplarına, yaşanan iş cinayetlerine, muhalif basın ve akademisyenler üzerindeki baskılara değinen Yıldırım, yine tecride karşı devam eden açlık grevleri üzerinde durdu. Yıldırım, “Hapishanelerde tecrite karşı açlık grevleriyle seslerini duyurmaya çalışan binlerce tutsağı görünmez ve duyulmaz kılanlara karşı buradan tekrar sesleniyoruz; Ölümden değil, yaşamdan yanayız. Tecrit bir insanlık suçudur” dedi. (Şırnak/MA)

VAN

Van’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde “Güvencesizliğe, işsizliğe, yoksulluğa, gericiliğe teslim olmayacağız” şiarıyla 1 Mayıs Musa Anter Barış Parkı’nda kutlandı. DTK, HDP, DBP, TİP, EMEP, ESP, İHD ve yüzlerce yurttaş miting alanını doldurdu.

TMMOB Van Şube Başkanı Engin Işık, 1 Mayıs’ın işçiler ve emekçiler için mücadele anlamı taşıdığını belirtti. OHAL sürecinde emekçilerin haksız ve hukuksuz bir şekilde işlerinden atıldığını söyleyen Işık, Türkiye’deki hukuksuzluğun 31 Mart seçimlerinde halk iradesiyle kazanan KHK’li adaylara YSK tarafından mazbata verilmemesiyle devam ettiğini belirtti.

“HUKUK İŞLESİN, KİMSE ÖLMESİN”

Daha sonra konuşan DİSK Enerji Sen Genel Başkanı Mehmet Şirin Gürbüz, Türkiye’de işçilerin ve emekçilerin mücadeleyle kazandığı tüm haklarına OHAL sürecinde KHK’lerle saldırıldığını söyledi. Bozuk düzeni kabul etmediklerini belirten Gürbüz, Türkiye’nin işsizlikte, iş cinayetlerinde, insan hakkı ihlallerinde ilerlediğini söyledi. Emek ve demokrasi mücadelesi vereceklerini söyleyen Gürbüz, açlık grevlerine dikkat çekerek, “Evrensel hukuk işlensin. Kimse ölmesin” diye konuştu.

ORHAN: AKP TOPLUMU GELECEKSİZ BIRAKTI

1 Mayıs’ın, dünya insanlık tarihinin, emek tarihinin en önemli günlerinden biri olduğunu belirten HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, “Bugün ülkemizde siyasal iktidar, emek düşmanı politikalarıyla emeğin tüm renklerine karşı bir saldırı içindedir. Hiçbir dönemde emek bu kadar değersizleştirilmemişti. Hiçbir zaman emekçi bu kadar itibarsızlaştırılıp, sömürülmemişti. AKP iktidara geldiği günden bu yana işçinin, emekçilerin tüm kazanımlarını gasp edip güvencesizliği, köleliği dayatmaktadır. AKP toplumu geleceksiz bırakmaktadır” diye konuştu.

“TECRİT SON BULSUN”

Leyla Güven şahsında başlayan açlık grevlerinin Türkiye’ye gerçek, onurlu bir barışın gelmesinin yolunu gösterdiğini ifade eden Orhan şunları söyledi; “Sayın Abdullah Öcalan üzerinde yıllardır uygulanan uluslararası hukuka, anayasaya ve kanuna aykırı tecrit politikasının son bulmasını talep eden binlerce açlık grevcisi hepimizin sözünü bekliyor. Gözümüze bakıyorlar. Vicdanımıza sesleniyorlar. Bu ülkeye barışın gelmesi için, özgür ve onurlu bir yaşam için bedenleriyle bir sesi yükseltiyorlar. Yaşamları konusunda kritik süreç geçmiştir. 15 tutsak açlık grevini ölüm orucuna dönüştürmüştür.”

Konuşmaların ardından Koma Rojarya sahneye çıktı. Grubun seslendirdiği müzikler eşliğinde çekilen halayların ardından miting sonlandı. (Van/MA)

MARDİN

1 Mayıs’ın kutlamalarının adreslerinden biri olan Mardin’de işçiler, kadınlar, barış anneleri ve kamu emekçileri alana çıktı. Valiliğin izin vermemesi nedeniyle şehir merkezinde gerçekleştirilemeyen kutlamalar, şehir merkezine 8 kilometre mesafede bulunan Artuklu Kapalı Spor Salonunun önündeki boş alanda yapıldı. Karayolları İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen kitle buradan spor salonunun önüne kadar kortejler eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Kutlamada konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Bozan konuştu. Bozan, valiliğin Karayolları Parkında yapılacak kutlamaya izin vermemesini eleştirdi. Sözlerinin devamında Bozan, açlık grevi eylemlerine ses vermeyi sürdüreceklerini söyledi. Barış Anneleri Meclisi adına konuşan Perihan Altuğ, “Çocuklarımızın açlığına ses verin. Biz annelere ses verin. Biz yaşamdan ve barıştan yanayız. Türk annelerine, Kürt annelerine sesleniyorum. Bu çığlığı duyun. Ölümlerin önüne geçin. Tecrit son bulsun. Çocuklarımız yaşasın” diye konuştu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk de, açlık grevi eylemlerine dikkat çekerken, Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına harekete geçme çağrısında bulundu.

Kutlamalar yapılan konuşmaların ardından Koma Hivron’un seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. (Mardin/MA)

SİİRT

Siirt’te 1 Mayıs kutlaması Belediye-İş Sendikası üyeleri tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapıldı. Polis ablukasına alınan meydanda, 1 Mayıs’ı kutlayan emekçiler, davullar çalarak halaya durdu. 1 Mayıs kutlamasına, Siirt Belediyesi Eş Başkanı Berivan Helen Işık ile çok sayıda kişi katıldı. Burada açıklama yapan Belediye-İş Sendikası Siirt Şube Başkanı Halit Akınay, emek düşmanı politikalara, işsizliğe, yoksulluğa, kıdem tazminatının zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortasıyla (BES) birleştirilerek fona devrine, emperyalizme karşı ve krizin faturasını ödememek için 1 Mayıs’ta alanlarda olduklarını söyledi. Belediyelerde işten atılan tüm işçi ve memurların hemen işe alınmaları ve emeklilikte yaşa takılan emekçilere adalet istemek için alanlarda olduklarını belirten Akınay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İş cinayetlerinin son bulması, örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması için, yeni cezaevleri yatırımları değil; üretime, kamu yatırımlarına dayalı, ‘insan onuruna yakışır iş’ talebiyle alanlardayız.” (Siirt/MA)

URFA

Urfa’da Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde kutlanan 1 Mayıs’a KHK ile işten çıkarılan emekçilerin talepleri ve açlık grevleri damgasını vurdu. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde yapılan 1 Mayıs kutlamasına, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Urfa Şubeler Platformu, İHD, Tabip Odası, CHP, HDP, EMEP İl örgütleri, Urfa Kadın Yaşam Evi Derneği, Urfa Barosu, Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik ve çok sayıda emekçi katıldı.

Emekçiler adına konuşan Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı İsmail Tutal, emekçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çektikten sonra Maraş Elbistan’dan Hak-İş ve Memur-Sen’in 1 Mayıs mitingi için Urfa’ya gelen emekçileri taşıyan otobüsün kaza yapması sonucu yaşamını yitiren 5 sağlık emekçisinin ailesine ve sendikal camiaya başsağlığı diledi.

Konuşmaların ardından etkinlik alkışlar eşliğinde son buldu.

MARAŞ

Maraş’ta ise 1 Mayıs kutlamalarının adresi Nurhak’tı. Nurhak ilçe merkezinde bir araya gelen HDP, CHP, ESP ve KESK’liler 1 Mayıs’ı davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla kutladı. (Maraş/MA)

TRABZON, GİRESUN, ARTVİN, GÜMÜŞHANE

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan çeşitli sendikaların üyeleri ve siyasi parti temsilcileri, Atatürk Alanında bir araya geldi. Giresun’da Debboy mevkisinde toplananlar ise Osman Ağa Meydanı’na yürüdü. Gümüşhane’de ise 41 yıl sonra 1 Mayıs kutlandı. CHP İl Başkanlığınca düzenlenen 1 Mayıs porgramında konuşan CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, 1 Mayıs’ı Gümüşhane’de 1978’den beri ilk defa kutladıklarını söyledi.

Artvin’de ise kutlamalar Ata Park’ta başladı. Sendikalar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri, sloganlar eşliğinde Halitpaşa Meydanı’na kadar yürüdü. İş kazalarında yaşamını yitirenler için saygı duruşunun ardından yapılan konuşmada asgari ücretin insan onuruna yakışır bir seviyeye çıkarılması istendi. Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı çıkan emekçiler “Kıdem tazminatlarımıza dokundurtmayacağız” dedi.

TRAKYA’DA 1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

1 Mayıs’ta Edirne, Kırklareli’nin Lüleburgaz ve Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde on binlerce işçi ve emekçi alanlara çıktı.

Kıdem tazminatının gasbına, ekonomik krize, zamlara, işsizliğe, kadın ve çocuklara yönelik şiddete karşı mücadele çağrısı yapıldı.

HALKIN BİRLİĞİ

Saray İktidarı Sıkışmışlığı Doğu Akdeniz’de ‘gaz’ krizini kaşımakta görüyor..!

Yıllardan bu yana Yunanistan ve Güney Kıbrıs Cumhuriyetiyle sorunlar yaşayan T.C. devleti gelinene durumda Akdeniz …

porno, hd porno, brazzers
sikiş sikiş izle
porno, porno izle bedava porno
milf porno, porno - travesti porno
porno - porno izle