Anasayfa / Önderlerden Öğreniyoruz / 10 NİSAN 1919: KATLİNİN 100 YILINDA VİVA ZAPATA..!

10 NİSAN 1919: KATLİNİN 100 YILINDA VİVA ZAPATA..!

Meksikalı devrimci Emiliano Zapata’nın katledilmesinin 100 yılındayız. Katledenler kurşunlarla delik deşik ettikleri bedeni teşhir için halkın göreceği bir meydana getirirler. Cesedin tanınamaz halde olduğunu gören bir ihtiyar Zapata nın ölmediğini yüksek sesle haykırır. Ve sonra yanına gelen başka bir köylü P’peki bu Zapata değilse, Zapata nerede’?’ diye sorar. İhtiyar yüzünü dağlara dönüp, “Dağlarda ihtiyacımız olduğu zaman geri gelecek” yanıtını verir…

Evet. Tam adı Emiliano Zapata Salazar 8 Ağustos 1879 Gabriel ve Cleofes çiftinin on çocuğundan dokuzuncusu olarak Anenecuicil köyünde doğdu. 17 yaşında babasını kaybetti ve ailesine bakma görevini üstlendi. Zapata nın ailesi varlıklı olmasa bile her an büyük bir yoksullukla karşı karşıya kalma tehlikesine rağmen, Porfino Diaz’ın diktatörlüne boyun eğmeyerek topraklarını korumaya devam eder.

Zapata köyünde saygı duyulan ve hayranlık beslenen biri haline gelir ve köyün koruma komitesine 19 yaşında seçilir ve lideri olur. İşte bu günden sadece bir yıl sonra Meksika devrimi patlak verecektir. Zapata 1919 yılında Porfirio Diaz iktidarına karşı Francisko Madero nun adaylığını fırsat olarak görür ve onunla gizli ittifak yapar. Zapata “Ejercito Libertadör del sur” adlı gerilla gurubunu kurup liderliğini üstlenir. Bu arada Madero nun yönetiminde bazı toprak reformları başlamış ancak zapata için bunlar yetersizdir.

Ve Madero ile 1911 yılında ittifak ı sonlandırır. “‘Plan de Ayala”yı yani topraksız köylüye toprak verecek olan programını açıklar. Zapata nın bu planı Meksika tarihindeki en devrimci ve en radikal devrim programıdır. Toprakların kademeli olarak kamulaştırılması ve devrim sırasında katledilen militanların ailelerine maaş bağlanması bu planın sadece ilkleridir. Zapata’nın diğer devrim liderlerinden farkı, entelektüel bir aydın olmamasıdır. Halkın arasından çıkmış bir Meksikalı köylü, eğitimsiz ama zeki biridir.

Yoldaşları ona gelip, dünyanın başka yerlerinde de benzer devrimlerin olduğunu, Rusya da işçi sınıfının aynı şekilde ayaklandığını söylediğinde, onları sevinçle dinlediğinde Zapata “Gidelim Sovyetlerdeki işçiler ve topraksız köylülere haber verelim, eğer ihtiyaçları varsa buradan 1000 atlı ile yardıma gidelim” diyerek sevinçle cevaplıyordu. Evet. Okyanus nedir bilmeyen, okyanusu nasıl atlarla aşılacağını hiç düşünmeden direnişlerin evrensel bir örgütlülük oluşturulmasını isteyen, hayallerinin peşinde koşan bu köylü devrimci ölene kadar bu uğurda savaşacaktı.

Zapatanın ordusuna katılmak istermiş gibi davranan albay Jesus Guajardo ile Zapata bir buluşma ayarlar. Ancal Zapata 10 Nisan 1919 da buraya ulaştığında yüzlerce mermi vücudunu delik deşik edecek ve komplo ile katledilecekti.

Evet. “‘Dizlerinin üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmek yeğdir” diyen ve dediği gibi de ölen bu Meksikalı devrimcinin katledilişinin 100 yılında Saygı ve Özlemle.

Temel Demirer

HALKIN BİRLİĞİ

Ölümünün 124.Yılında Bilimsel Sosyalizmin Kurucularından ve Proletaryanın Büyük Öğretmeni Engelsin Anısına !

Engels, bundan tam 124 yıl önce 5 Ağustos 1895’de Londra’da hayata gözlerini kapadı. Bütün yaşamı …

instagram web viewer instagram profile