Anasayfa / Genel / “12 Eylül 1980’de yargılananlar ve yaşayanlar anlatıyor” paneli..!

“12 Eylül 1980’de yargılananlar ve yaşayanlar anlatıyor” paneli..!

İstanbul Şişli’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), 78’liler girişimi, Karşı Sanat Çalışmaları ve Şişli Belediyesi, “12 Eylül’de yargılananlar ve yaşayanlar anlatıyor” başlıklı bir panel düzenledi. Yapılan konuşmalarda 12 Eylül süreci anlatıldı, günümüzde yaşananların 12 Eylül’den daha ağır olduğuna dikkat çekildi.

Panelin moderatörlüğünü TYS adına ise yazar Tahir Şilkan gerçekleştirdi. 12 Eylül döneminde ‘resmi rakamlara’ göre 650 bin kişinin gözaltına alındığını, 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiğini aktaran Tahir Şilkan, “14 bin kişi cezaevlerindeki açlık grevlerinde ölmüş, 171 kişi sorgularda ve cezaevi işkencelerinde can vermiş, 49 kişi idam edilmiştir. Sıkıyönetim yasası uyarınca görevden alınan yaklaşık yirmi bin kişi, gözaltında kaybedilenler, yasaklanan grevler, kapatılan dernek ve sendikalar, yasaklanan toplantı ve gösteri yürüyüşleri, yoksullaşan emekçiler, gülme sırasının kendilerine geldiğini söyleyen patronlar, 12 Eylül’ün çok kısa özetidir” dedi. Şilkan, şair yazar Sennur Sezer’i de anarak, Sezer’in o dönem için yazdığı şiirleri okudu.

Açılış konuşmalarını ise Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, 78 Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, konuşma gerçekleştirdi.

12 EYLÜL’Ü YAŞAYANLAR ANLATIYOR

Açılış konuşmalarının ardından TYS Genel Başkanı Adnan Özyalçıner’in konuşması ile panel devam etti. “12 Eylül 1980 asker darbesi sermayeyi, egemen güçler arkasına alarak işçi sınıfına karşı yapılmış bir darbedir” diyen Özyalçıner, o dönem şair, yazar, aydın, sanatçı ve sendikaların nasıl hedef haline getirildiğini aktardı. Türkiye Yazarlar Sendikası 1982 yılında açılan davayla Selimiye Kışlası’nda sıkıyönetim tarafından üç buçuk yıl yargılandığına değinen Özyalçıner, “Biz 18 yazar sıkıyönetimde üç buçuk yıl yargılandık, ama tutuksuz yargılandık. 7 buçuk-15 yıl arasında bir ceza talep ediyorlardı. Ona rağmen tutuklanmadık. Bugün tek bir laf etseniz tutuklusunuz. Gazeteciler, aydınlar, yazarlar cezaevlerinde. Ben diyorum ki Eylül’ün gölgesi üstümüzde gittikçe de kararıyor” dedi.

12 Eylül askeri darbesinin halen ağırlığının ve etkisini sürdüğünü belirten şair-yazar Halil İbrahim Özcan, o dönem yaşadıklarını ve tanıklıklarını anlattı. Özcan, “Bu ülkede Eylül’ün karanlığının devamında mutlaka bedel ödeyen insanlar çıkıyor. Özgürlük her daim bedel ister. Bu bedel de kolay olmuyor” diye konuştu.

DİSK/Tekstil İşçileri Sendikası Onursal Başkanı Rıdvan Budak, 12 Eylül’de özgürlükçü anayasa, örgütlü toplum, sosyal devlet, hukuk devletinin askıya alındığına aktardı. Budak, 12 Eylül’ü günümüzle kıyasladığımızda daha ağır koşulların yaşadığına dikkat çekerek, “Sonuçta bu kadar baskı yoktu. Bu denli insanlar acımasızca tutuklanmıyorlardı. Daha kötü ve daha sıkıntılı günler yaşayacağımız izlenimi hepiniz ediyorsunuzdur. Buradan kurtulmak için birlikteliğe ihtiyaç var. Demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz. Biz demokrasi, insan hakları, özgürlük bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. İmamlara yenilgiyi kabul etmek mümkün değil. Kenan Evren’in sivil versiyonu Tayyip Erdoğan’dır. Birisinin askeri elbisesi vardı birisi sivil. Aynı baskı, aynı süreç devam ediyor. Bunun karşısında birleşmezsek onlar yaşamlarını sürdürmeye devam ederler” dedi.”12 Eylül 1980’de yargılananlar ve yaşayanlar anlatıyor” paneli

HALKIN BİRLİĞİ

Bahçeli Talimat Verdi FETO’cü Eski MHPli Mümtazer Türköne tahliye edildi..!

10 yıl hapis cezası alan KHK ile kapatılan yayın organı Zaman gazetesi yazarı ekisi MHPli …

instagram web viewer instagram profile