Anasayfa / Politika-Haber / 12 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR.!

12 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR.!

 

“Alacağız çocuklar

Bitmemiş bir türkünün

Vakitsiz bir gecenin ortasında

Çalacak kapımızı kara haber

Radyolardan, ekranlardan okunacak matemimiz

Korkak ve sinsi sesleriyle vurulacağız, cellatların

Fotoğrafları yayınlanacak güneşin çocuklarının

Kızıl, kor bir ışık olacak, gözlerinde ateşi göreceğiz

Durmayacağız, ağlamayacağız

Varsın kurşunlu yuvalar açılsın göğüslerimizde

Eğer koyduysak adını

Birkez çıktıysa ağzımızdan söz

Bundan böyle

Her Temmuz’un on ikisinde

Karanlığın cellatları ağlayacak bu ülkede…”

Onlar insanlık adına çıkarsız devrimci kavganın neferiydiler. Hiç bir çıkar gözetmeden devrimci kavgaya atıldılar ve bedenlerini kurşunlara karşı barikat kurmaktan geri durmadılar.

12 Temmuz 1991’de, İstanbul’da faşizm Dev-Sola yönelik katliama yöneldi.

Faşist diktatörlük aynı anda, aynı anda .Dikilitaş, Balmumcu, Nişantaşı ve Yeni Levent semtlerinde devrimcilerin kalmış olduğu evlere katletme operasyonu başlattı Saat 19.30 sıralarındaki telsiz anonsuyla birlikte, neredeyse İstanbul’un bütün polis gücü bu semtlerde toplanmaya başladı. Bu bölgelere giriş çıkışlar yasaklandı. Ne halk ne de gazeteciler buralara sokulmadılar. Evlerinde oturanlardan, yapılan anonslarla dışarı çıkmamaları, cama yaklaşmamaları isteniyordu. Olup bitenler gözlerden ırak kalmalı, her şey bir sis perdesi arkasında gerçekleşmeliydi… Bütün bu önlemlerin üzerinden henüz fazla zaman geçmemişti. Dikilitaş, Balmumcu, Nişantaşı ve Yeni Levent semtleri bir anda bomba ve silah sesleriyle sarsıldı.

Çatışmalar sona erdiğinde ise, adı geçen semtlerdeki üç işyeri ve bir evde bulunan on devrimci Niyazi Aydın, İbrahim İlçi, Ömer Coşkunırmak, Yücel Şimşek, İbrahim Erdoğan, Nazmi Türkcan, Bilal Karakaya, Zeynep Eda Berk, Cavit Özkaya ve Hasan Eliuygun, Ankara’da Fintoz DİKME, Buluthan KANGALGİL ayrı yerlerde ama aynı saatlerde katledildiler…

Faşizm 12 Temmuz katliamıyla devrimcilere ve emekçilere gözdağı vermeye çalıştı. ” Ama umduklarını bulamadılar.

Ezen ezilen, sömüren ve sömürülenler var oldukça mücadele var olacaktır. 12 Temmuz’da faşizmin hunharca katlettiği bu devrimciler a hiçbir zaman unutulmadı/ unutulmayacaktır! Onların taşıdığı devrim bayrağı, yerlerini dolduranların elinde daha yükseklere kaldırılacak, emperyalizme ve faşizm karşı savaşı zafere dek sürecektir!

Devrim Şehitleri Ölümsüzdür..

HALKIN BİRLİĞİ

HDP: Ayasofya, tarihe aittir ve politik oyun alanı olarak kullanılamaz..!

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Danıştay’ın Ayasofya’nın camiye çevrilmesine dair kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Partinin …

instagram web viewer instagram profile