Anasayfa / Dünyadan / Almanya’nın çocuk askerleri: Geçen yıl bin 534 çocuk askere alındı.!

Almanya’nın çocuk askerleri: Geçen yıl bin 534 çocuk askere alındı.!

Almanya’da yayınlanan sosyalbilimler, kartografi ve popüler bilimleri içeren dijital dergi Katapult Magazin’de yer alan bir habere göre, 2004 yılında Almanya Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne ilişkin ek protokolü onayladı. Bu protokol asker olmak için asgari yaşı 15’ten 18’e çıkarıyordu ve çocukların artık savaş operasyonlarına katılmasını engelliyordu. Aynı zamanda 18 yaşından küçüklerin askeri hizmete zorlanamayacağını da öngörüyordu.

Buna karşılık devletler gençleri ya da çocukları hangi yaşta askere alacakları konusunda bağımsız karar alıyorlar ve devletlerin bu tutumu çeşitli kuruluşlar tarafından eleştirilmeye devam ediyor.

SAVAŞMAYA VE İNSAN ÖLDÜRMEYE İZİN YOK

Örneğin “Alman Çocuk Askerler Birliği”, Straight 18 standardını savunuyor. Söz konusu standart, reşit olmayan askerlerin savaşta ve çatışmalarda yer almamasını ve insan öldürmemelerini öngörüyor. Ne yazık ki dünyanın birçok ülkesinde çocuk askerler savaşmak ve adam öldürmek zorunda bırakılıyorlar. Alman ordusu da bu durumdan kaçınmaya çalışıyor. Örneğin, reşit olmayanların yurtdışındaki operasyonlara katılmasına izin vermiyor.

Alman ordusu tanıtım kampanyalarında ise çocuk askerleri hedefliyor. Bu nedenle kadın mücadele derneği Terre des Hommes, uzun yıllardan bu yana Almanya’da okullarda ve gençlik dergilerinde Alman ordusunun reklamlarının yasaklamasını talep ediyor.

HALKIN BİRLİĞİ

BM’nin Savaşana Güçlere Yaptığı “Küresel Ateşkes” Çağrısı PekYanıt Bulmadı..!

Koronavirüs salgınının varlığını duyurmaya başladığı günlerde yaptığı bir konuşmayla dünyadaki bütün savaşan güçlere “Küresel Ateşkes” …

instagram web viewer instagram profile