Anasayfa / Onlardan Bize / 2 Eylül Gecekondu Direniş Şehitlerinden Hüseyin Çaparoğlu Kavgamızda Yaşıyor..!

2 Eylül Gecekondu Direniş Şehitlerinden Hüseyin Çaparoğlu Kavgamızda Yaşıyor..!

2 Eylül gecekondu direnişinin en ön saflarında mücadele eden yoldaşlardan biriside Hüseyin Çaparoğlu’ydu. Polisin gecekondu direnişini kırma amaçlı saldırısında 13 devrimci katledilirken, onlarcası yaralandı ve 300 kişi gözaltına alınarak tutuklandı. Faşizmin yükselen devrimci halk hareketini bastırma amaçlı 2 eylül gecekondu katliamında Hüseyin Çaparoğlu yoldaş ölümsüzler ordusna katıldı. Hüseyin yoldaş 1954 yılında Malatya’nın Akçadağ kazası Kürecik nahiyesi Harunuşağı köyünde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Topraksızlığın, işsizliğin pençesinde kıvranan binlerce emekçi gibi oda, taşı toprağı altın denilen İstanbul’a göçtü. Evli ve bir çocuk babasıydı. Maltepe’de bir demir çekme atölyesinde işçi olarak çalışıyordu. Hüseyin yoldaş bölgede TKP-ML Hareketinin uzun yıllara dayanan çalışmalarından etkilenerek devrimci mücadeleyle tanışmış ve onun görüşlerini benimseyerek çalışmalarına aktif olarak katılan bir taraftarıydı.

Gücü ve bilinci ölçüsünde devrimci mücadeleye omuz ve destek veren Hüseyin yoldaş ağırbaşlı ve dürüstlüğüyle kendisini çevresine sevdirmiş mütevazi bir yoldaştı. Gündüz işte çalışıyor, akşamları hem nöbet tutuyor ve hem de yeni konduculara yardımcı oluyordu. Uykusuz ve yorgun olarak yeniden işe gitmesine karşın, durumundan rahatsızlık duymuyordu. Bir işçi olarak sömürünün ve baskının ne olduğunu, vahşi kapitalizmin emekçileri sömürerek nasıl ayakta kaldığını daha derinden kavrıyor, bilinci artıkça mücadeleye daha sıkıca sarılıyordu. Onun devrimci fedakarlığı 2 Eylül gecekondu direnişinde bir kez daha görüldü.

Hüseyin yoldaş gecekondu yıkımına gelen polise karşı 1 Mayıs Mahallesi halkı ile omuz omuza, en ön saflarda dövüştü. Ne cop, ne panzer ve nede polis kurşunu onu yıldırmadı. Faşist canilerin kadın, yaşlı, çocuk demeden aştıkları yaylım ateşinde Hüseyin yoldaşı şehitler ordusuna kattık. Onun kanıyla suladığı toprakta daha sonra binlerce yürekli militan devrimci yetişti. Hüseyin yoldaş katledilmesinin 42.yılda devrim ve sosyalizm kavgamızda yaşıyor.

 

HALKIN BİRLİĞİ

18.YIL ÖNCE ÖLÜM ORUCUNDA KAYBETTİĞİMİZ ALİ EKBER BARIŞ YOLDAŞI ANARKEN …!

Ne yapsam ne söylesem ve ne düşünsem, nereye gitsem hayat, Yine de çözüm bekleyen yanların …

instagram web viewer instagram profile