Anasayfa / İnşamız / 2018-2019 eğitim öğretim yılı: ‘Bilimsel ve karma eğitim istiyoruz’..!

2018-2019 eğitim öğretim yılı: ‘Bilimsel ve karma eğitim istiyoruz’..!

Eğitim emekçileri ve Kadın Meclisleri yeni eğitim ve öğretim yılı başlarken laik, bilimsel, anadilinde ve karma eğitim talebiyle eylemler düzenledi.

Eğitim emekçileri 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılırken öğrencilerin ve eğitim emekçilerinin karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekmek üzere birçok ilde açıklama yaptı.

İstanbul Sultanahmet Tramvay durağı önünde bir araya gelen eğitim emekçileri, ‘öğrencilerimizin geleceği için laik, bilimsel, anadilinde parasız ve karma eğitim istiyoruz” pankartı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü.

DHA’nın aktardığına göre açıklamayı okuyan Zeliha Baksı, 2018-19 eğitim ve öğretim yılının öğrenciler ve öğretmenler açısından çözüm bekleyen sorunların gölgesinde başladığını belirtti. Baksı, “Kamusal, parasız, demokratik, nitelikli bilimsel ve anadilde eğitimin önündeki engellerin kaldırılması için somut adımlar atılmalı, eğitimde ticarileştirme ve eğitimi dinselleştirme adımlarına derhal son verilmelidir” dedi.

‘ÇOCUK İSTİSMARI ÖNLENSİN’

DHA’nın haberine göre, bir eylem de Kadın Meclisleri tarafından gerçekleştirildi. ‘Çocuk istismarı önlenebilir’ diyen kadınlar, karma eğitimin önemine vurgu yaptı.

Kadınlar adına söz alan Fidan Ataselim, ‘Karma eğitim asla ve asla tercih veya tartışma konusu olamaz. Çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişebilmesi için, hatta çocuk istismarını engellemesi için birey olarak var olabilmeleri için, çocukların birbirlerinden ayrılmamaları gerekir” ifadelerini kullandı.

Gözaltındaki 3. Havalimanı işçileri adliyeye getirildi; İnşaat İşçileri serbest Bırakılsın..!

Kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için 15 Eylül gece yarısı baskınıyla gözaltına alınan 126 işçi, savcılık sorguları için ikişerli gruplar halinde Gaziosmanpaşa (GOP) Adliyesi’ne getirilmeye başlandı.

Kötü çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla 14 Eylül’de eylem yapan 3. Havalimanı işçileri, aynı gece koğuşları basılarak gözaltına alınmıştı. Gözaltındaki işçilere, “2911 muhalefet”, “Çalışma hürriyetinin ihlali”, “Kamu malına zarar vermek”, “Halki kin nefret düşmanlığa tahrik etmek”, “Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması”, “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlamaları yöneltiliyor. İşçilerin aileleri ve HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen, Dilşad Canbaz Kaya ve Erkan Baş adliye önünde gözaltına alınanan işçilerin getirilmesini bekliyor.

Jandarma eşliğinde ikişerli gruplar halinde getirilen işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “İnşaat işçisi köle değildir”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla adliyeye girdiler. Jandarmalar slogan atan işçilerin ağızlarını kapatarak müdahale etti.

Sendikacı olduğu belirtilen 6 kişinin savcılık sorgusunun başladığı öğrenildi. Diğer işçiler ise henüz getirilmedi.

Gözaltı sayısının fazla olması sebebiyle sorguların birden çok savcı tarafından yapıldığı öğrenildi. Şu ana kadar gözaltındaki 44 kişi savcılığa çıkarıldı.

JANDARMA ŞANTİYEDE ARAMA YAPIYOR

Jandarmanın şu dakikalarda işçilerin 3. Havalimanı şantiye alanındaki yatakhanelerine girdiği ve arama yaptığı bilgisi geldi. Avukatlar, aramayı delil üretme çabası olarak yorumladı.

Adliye önünde çok sayıda sivil ve çevik kuvvet polisi ile jandarma ekipleri yoğun güvenlik önlemleri aldı. Akrep ve toma da adliye önünde konuşlandırılmış durumda.

HALKIN BİRLİĞİ

Umudu Büyütmek İçin Godot’u Beklemek Değil Devrimci İradeyi Derinleştirme Zamanı..!

Yenilgi ve devrimci hareketin dağınıklık ve kendisiyle cebelleşme halleri saflarda b umutsuzluğun derinleştirdiği ve Godot’u …

instagram web viewer instagram profile