Anasayfa / İşçi-Memur / 301 işçinin öldüğü Soma Katliamının 6. yıl dönümü: Soma düzeni pandemide de sürüyor..!

301 işçinin öldüğü Soma Katliamının 6. yıl dönümü: Soma düzeni pandemide de sürüyor..!

301 maden işçisinin hayatını kaybettiği, sorumluların serbest bırakıldığı Soma Katliamı’nın üzerinden 6 yıl geçti. Ancak işçiler salgın döneminde bile aynı koşullarda çalıştırılıyor.

13 Mayıs 2014… Manisa’nın Soma ilçesinde, Soma Kömürleri AŞ’ye ait Eynez Ocağında 301 madenci can verdi ve ülke tarihinin en büyük işçi katliamı olarak tarihe geçti. İşçilerin ölüme neden olan maden patronuna ve işletme sorumlularına ödül gibi ceza verildi. Sorumlu kamu görevlileri hiç yargı önüne çıkarılmadı. 6 yıl sonra bugün, yaşanan katliama ve salgın koşullarına rağmen yine önlemler alınmıyor, iş cinayetleri sürüyor… Her ambulans sesi tüyleri diken diken ediyor. Madenciler, katliamın yıl dönümünde, ambulans seslerini kesmek için işçi arkadaşlarına şöyle seslendi: “Cesaretlenmeliyiz. Sırtımızdaki kamburlardan kurtularak kendimize yeni bir yol açmak durumundayız. Aksi takdirde hiçbir şey değişmeyecek.

HALKIN BİRLİĞİ

İSİG: Korona Salgının ilk ayında Sermayenin karı için 52 işçi hayatını kaybetti..!

İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSİG) Meclisi, koronavirüs salgınının ilk bir ayında çalışma yaşamında karşılaşılan …

instagram web viewer instagram profile