Anasayfa / Haberler / 338.F Oturması’na polis ablukası..!

338.F Oturması’na polis ablukası..!

Hasta mahpusların durumuna dikkat çekilen F Oturması eyleminin 338.’si, Galatasaray Meydanı’nın eylemlere yasaklanması nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde, yol kapatılmadan yapıldı. Saat 13.30’da dernek önünde toplanılırken derneğin bulunduğu sokak da iki yönden çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından kapatıldı.

Eylemde Hatice Onaran tarafından okunan açıklamada, hapishanelerde kapasitenin 35-36 bin fazlası insan olmasına “çözüm” olarak yeni hapishanelerin inşa edildiğine dikkat çekilerek hasta mahpus Mehmet Sair Filiz’in durumu şöyle anlatıldı: “Ağustos 1995 doğumlu Mehmet Sait Filiz, çocuk yaşlarda birçok kez gözaltına alınıp tutuklanmıştır. 2012 yılında Adana/Pozantı hapishanesinde çocuklara yaşatılan taciz ve tecavüzlerin tanığıdır. Gördüğü ve yaşadıklarını kamuoyu ile paylaşmasından dolayı tahliye edildikten sonra da sürekli tehdit edilen Mehmet Sait Filiz 2015 yılında tutuklanır. Kısa bir süre Mersin Hapishanesi’nde tutulduktan sonra Karaman/Ermenek hapishanesine götürülür. Şu an Antalya L Tipi Hapishanesi’nde tutulan Mehmet Sait Filiz, Pozantı olaylarına bağlı olarak tutuklandığını ve tamamen zorla oluşturulan ve yasa dışı ilan edilen gerekçelerle birbirine çok benzeyen 9-10 davadan yargılanmaktadır.”

“Tedavisi bilinçli olarak engelleniyor”

Tutuklanmadan önce ciddi bir apandisit ameliyatı geçiren ve tutuklandıktan sonra sürekli ve şiddetli ağrılar çeken Filiz’e hemoroit ve kalın bağırsakta ülseraktif kronik kolit tanısı konduğu, diyet yemeklerine uymazsa kansere yol açacağı ifade edilen açıklamada, kendisine bu diyet listesindeki yemeklerin verilmediği, makatında sürekli kanama olduğu, tedavi ve kontrollerinin geciktirildiği, oturamadığı için doktor tarafından verilen silikonlu yastığa da erişiminin engellendiği aktarıldı.

Devamında, Filiz’in İHD’ye yazdığı mektuptaki şu bölümler okundu: “Hiçbir dosyamda delil söz konusu değildir, tanık (gizli) beyanları var. 3 dosyam Yargıtay’dan bozularak döndü. Yine 2 yıllık bir cezamı da bitirdim. Bunların hepsi avukat yani hukuki destek alamadığım için gerçekleşti. Benden başka üç kardeşim içeride ve ailevi durumumuz da elvermediğinden karşılayamıyoruz. Dosyalarımın neredeyse tümü çocuk dosyasıdır. Ancak Mersin 1., 2., 3., 4., 6., 7. ağır cezalarında görülmektedir. Tedavi edilmezsem kanser olabilirim. Diyet raporum var ancak cezaevi idaresi dikkate almıyor. Tedavimi yaptıramıyorum.”

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Filiz için talep edilen tedbiren tahliye kararını reddettiği de aktarılan açıklamada “Mehmet Sait Filiz’in yeterli ve gerekli tedaviyi alabilmesi ve hastalığının ilerlemeden durdurulması için tahliye edilmesini istiyoruz. Böylece henüz 23 yaşındaki gencecik bir insanın geri dönülmez, onulmaz aşamaya getirilmemesi için gerekenin yapılmasını bekliyoruz” denildi.

Açıklamanın okunmasının ardından eylem sona erdi.

HALKIN BİRLİĞİ

AKP-MHP Faşist İktidarı halka karşı silahlanıyor: 1 milyon zırh delici fişek, 1 milyon plastik mermi, 100 bin biber gazı…!

Çiğdem Toker, Sözcü’deki köşesinde dikkat çeken Kamu İhale Kurumu’nun 27 Mayıs 2020 tarihli “mal alımı …

instagram web viewer instagram profile