Anasayfa / Dünden Bugüne / 358-F Oturumu: Hasta mahpus Özkan, adli tıp raporuna rağmen tutuklu..!

358-F Oturumu: Hasta mahpus Özkan, adli tıp raporuna rağmen tutuklu..!

Hapishanelerdeki hak ihlallerine ve hasta mahpusların sağlık durumuna dikkat çekmek amacıyla 358 haftadır sürdürülen F Oturumu’nda, Adli Tıp Kurumunun ‘hapishanede kalamaz’ raporuna rağmen 22 yıldır cezaevinde tutulan 82 yaşındaki hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın serbest bırakılması talep edildi.

Tedavi hakları gasbedilen tüm hasta mahpusların sesi olmak için düzenlenen F Oturumu, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde gerçekleşti. 358. hafta F Oturumu’nda “Hasta mahpus Mehmet Emin Özkan serbest bırakılsın” ve “Tedavi haktır engellenemez” pankartları açıldı. Basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonundan Hatice Onaran okudu. Hapishanelerdeki hak ihlalleri ile tecrit ve işkence boyutlarının her geçen gün arttığını, hasta mahpusların tedavi olma haklarının engellendiğini belirten Onaran, Düzce T Tipi Hapishanesinde yaşanan ihlallere dikkat çekti.

‘HUKUK YOK BEN VARIM’

İHD’nin gönüllü avukatından alınan bilgiyi aktaran Onaran, Düzce T Tipi Hapishanesinde nefret ve ırkçı söylemlerle politik mahpusların işkenceye maruz bırakıldıklarını söyledi: Düzce T Tipi Hapishanesinin müdürü, ‘Ben Telafer Türküyüm, ceddimiz sizi tir tir titretti. Türk’ün gücünü göreceksiniz. Hukuk yok ben varım! Siz daha 12 Eylül’ü görmediniz’ diyerek mahpuslara meydan okumaktadır.”

Onaran, 8 Kasım’da başlayan ve tüm hapishanelerde yayılarak devam eden açlık grevi yapan mahpuslara baskının sürdüğünü anlattı. Şakran Kadın Hapishanesindeki mahpuslara bu güne kadar B1 vitamini verilmediğini söyleyen Onaran, “Açlık grevindeki mahpuslar hastaneye çift kelepçe takılarak götürülmektedirler. Su ve şeker düzenli verilmeyen mahpuslar baskı altında olduklarını söylemişlerdir. Kırıklar Hapishanesinde açlık grevi yapan mahpuslar diğer mahpuslardan ayrı tutularak ve halen çıplak arama baskısına maruz kalmaktadırlar.” dedi.

BEŞ KALP KRİZİ, İKİ AMELİYAT

Onaran, gözaltı sürecinde uğradığı işkence sebebiyle sağlık durumunda ciddi sorunlar yaşayan 82 yaşındaki hasta mahpus Mehmet Emin Özkan’ın durumunu paylaştı. 22 yıldır hapishanede olan Özkan’ın beş kez kalp krizi geçirdiğini, iki defa da kalp ameliyatı olduğunu belirten Onaran, “Bağırsak, tansiyon, zehirli guatr gibi çeşitli hastalıkları da bulunan Özkan haftada en az iki üç kez hastaneye gidip gelmektedir. Adli Tıp Kurumundan ‘hapishanede kalamaz’ raporu bulunan Özkan halen Diyarbakır D Tipi Hapishanesinde tutulmakta. Özkan’ın bir oğlu Bandırma, diğeri ise Gaziantep hapishanesinde olduğundan ailesi maddi manevi olarak zorlanmaktadır. Aynı hapishanede kalma talepleri ise kabul edilmemektedir.” dedi. Onaran, Özkan’ın ve diğer hasta mahpusların serbest bırakılmasını talep etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ENGELLİ TUTUKLUYA AYAKTA SAYIM DAYATMASI

Öte yandan Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular, yaşadıkları hak ihlallerini İHD İzmir Şubesi’ne gönderdikleri mektupla anlattı. Cezaevinde bulunan yüzde 52 engelli hasta tutuklu Özgür Bektaşoğlu ile 28 Aralık 2018’den bu yana açlık grevinde olan Şemsettin Erdem, Özgür Çelik, Mehmet Tekin, Mustafa Çaçur, Muhlis Karan, Ferhat Kurt, Arif Sezgin Ahmet Yeşil ve Ahmet Bozkurt maruz kaldıkları hak ihlallerini paylaşarak duyarlılık çağrısı yaptı.

İTİRAZLAR REDDEDİLDİ

Mezopotamya Ajansı’ndan Ruken Demir’in haberine göre, daha öncede yaşanılan hak ihalelerine ilişkin bireysel ve toplu olarak İHD’ye başvuruda bulunduklarını dile getiren tutuklular buna karşı ihlallerin devam ettiği belirtti. 11 kişi olarak kaldıkları A-17 koğuşunda bulunan her bir kişi hakkında 10-15 tane soruşturma başlatıldığını ve kişi başına yılları bulan disiplin cezalarının verildiğinin aktarıldığı mektupta, “Bu cezalar kesinleşiserse koşullu tahliyeye yansıyacaktır. Bu cezalar ayakta sayım dayamasına karşı çıkmak, sayım sırasında bizlere işkence yapılması üzerine slogan atmamız nedeniyle açılan ‘gereksiz yere slogan atmak’ iddialarıyla verilmiştir. Bu noktada yeni soruşturmalar açılmaya devam edilmektedir. Ayakta sayımla ilgili olarak, cezaevi idaresinin yalnızca sabah sayımında zorla ayağa kaldırıldığımızı, akşam ve hafta sonları da bu dayatmanın olmadığını savundu, bu yönüyle de cezaevi idaresinin uygulamasıyla çelişiyor. Ancak mahkeme kararına karşın engelli olan arkadaşımıza hala ayakta sayım dayatılıyor” denildi.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Dosyaların birleştirilmesi talebinin “Talebinizi Ağır Cezaya iletirsiniz” denilerek reddedildiğini aktaran tutuklular, “Şu ana kadar bizlere verilen disiplin cezalarını kesinleşmesi durumunda çoğumuzun koşullu tahliyeleri yanacaktır. Ayrıca Şemsettin Erdem arkadaşımıza verilen cezaların çoğu da hücre cezasıdır. Yukarıda belirttiğimiz üzere zorla ayağa kalkma uygulaması devam etmektedir. Cezalar kesinleşmediği halde ne il dışı ne de ilçe sevk talebimiz işleme konulmaktadır” ifadelerine yer verildi. Tutuklular, tüm duyarlı kesimleri de yaşanan hak ihlallerine karşı duyarlı olmaya çağırdı.

 

HALKIN BİRLİĞİ

ÇAV BELLADAN NEDEN KORKUYORLAR..!

İtalyan partizanlarının marşı İzmir ‘ de bazı camilerde çalındığı duyuldu ve kıyamet koptu ! Bütün …

instagram web viewer instagram profile