Anasayfa / Haberler / 367.F Oturması: Ali Kurban serbest bırakılsın..!

367.F Oturması: Ali Kurban serbest bırakılsın..!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 367.’sini gerçekleştirdiği F Oturması eyleminde hasta tutsak Ali Kurban’ın sağlık durumuna dikkat çekildi.

Saat 13.30’da polis ablukası altındaki dernek önünde başlayan eylemde komisyon adına basın açıklaması Hatice Onaran tarafından okundu.

HDP milletvekili Leyla Güven’in İmralı’daki tecrite karşı başlattığı açlık grevinin 150. gününde olduğu, 1 Mart’tan itibaren de 5 binden fazla tutsağın açlık grevinde olduğu hatırlatılan açıklamada, açlık grevcilerinin taleplerinin kabul edilmesi istendi. Açlık grevlerinin yanı sıra yalnızca geçtiğimiz hafta 3 tutsağın feda eylemi yaparak yaşamlarına son verdiği belirtildi.

Açıklamanın devamında 2000 yılında başlayan ölüm orucu sonrası ağır hastalıkları oluşan tutsak Ali Kurban’ın sağlık durumu paylaşıldı. Kurban’ın 27 yaşında iken 1994 yılında Diyarbakır’da tutuklandığında orta parmağının kopması dışında bir sağlık sorunu olmadığı aktarılarak Diyarbakır Hapishanesi’nde 5 yıl kaldıktan sonra Kırklareli Hapishanesi’ne 2014’te Silifke’den İstanbul/Metris Hapishanesi’ne tedavi için gönderildiği belirtildi. Burada önce aşamalı sonra da düzenli diyalize başlatıldığı aktarıldı. Kurban’ın 1 yıl sonra İzmir Menemen R Tipi Hapishanesi’ne, 2019 yılında da Aliağa/Şakran 3 Nolu T Tipi Hapishanesi’ne sevk edildiği kaydedilerek 2000 yılında tecrite karşı başlayan ölüm orucu sonrası tüberküloz ve mide ülserine yakalandığı söylendi.

Adli Tıp Kurumu (ATK) raporuyla 2002 yılında hapis cezası 6 ay ertelenerek tahliye edilen Kurban’ın, bu sürenin bitiminde tekrar tutuklanarak Kırklareli’ne, bir süre sonra da Elazığ Hapishanesi’ne götürüldüğü ifade edildi.

Elazığ ve daha sonra sürekli sürgün edildiği, Gümüşhane ve Mersin/Silifke hapishanelerinde sağlık sorunlarının arttığı vurgulandı. Buradayken götürüldüğü Mersin Üniversitesi Hastanesi’nin, akciğerlerinin %48, böbreklerinin %90 çalışmaması nedeniyle Kurban’a %94 engelli raporu verdiği, haftada 3 gün diyalize girmek zorunda olduğu kaydedildi.

Mersin Üniversitesi Hastanesi’nin %94 engelli raporu verdiği Kurban’a 2014’te ATK tarafından hapiste kalabileceğine dair rapor verildiğine dikkat çekilen açıklama, Ali Kurban’ın hapiste kalamayacağına dair rapor düzenlenmesi istenerek sonlandı.

HALKIN BİRLİĞİ

AKP-MHP Faşist İktidarı halka karşı silahlanıyor: 1 milyon zırh delici fişek, 1 milyon plastik mermi, 100 bin biber gazı…!

Çiğdem Toker, Sözcü’deki köşesinde dikkat çeken Kamu İhale Kurumu’nun 27 Mayıs 2020 tarihli “mal alımı …

instagram web viewer instagram profile