Anasayfa / Haberler / 411. F Oturması: Sıti Gören Serbest bırakılsın!

411. F Oturması: Sıti Gören Serbest bırakılsın!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, saat 13.30’da dernek binası önünde yaptığı 411. F Oturması’nda Van T Tipi Hapishanesi’nde tutulan 70 yaşındaki hasta tutsak Sıti Gören’in serbest bırakılmasını istedi.

Okunan basın metninde, Sivas Katliamı sanığı Ahmet Turan Kılıç’ın serbest bırakılmasına değinilerek bugün hapiste onlarca yaşlı ve hasta mahpusun olduğu hatırlatıldı ve onların serbest bırakılması gerektiğine dikkat çekildi.

Basın metnin devamında, serbest bırakılması istenen 70 yaşındaki Sıti Gören için şu ifadeler kullanıldı:

“Sıti Gören 2011 yılında ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla gözaltına alınmış ve daha sonrasında ise tutuklanarak Bitlis Hapishanesi’ne gönderilmiştir. Burada 9 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilerek tutuksuz yargılanmaya başlamıştır. Sıti Gören’in tutuksuz yargılandığı dava 2018’de Yargıtay tarafından onanarak kendisine 3 yıl 3 ay hapis cezası verilmiş ve Yargıtay’ın cezasını onaması ardından 2019 yılının Kasım ayında tekrar tutuklanarak Van T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne gönderilmiştir. 70 yaşındaki mahpus Sıti Gören’in her iki kolunda da platin var. Aynı zamanda şeker ve tansiyon hastası. Hapishane koşullarında bulunduğu her gün sağlık problemleri artıyor. Diğer hasta mahpuslara yapıldığı gibi Sıti Gören’in de sağlık hakkı ihlal edilerek yaşamı tehdit ediliyor.”

Sıti Gören’in ve hasta mahpusların serbest bırakılması istemiyle sonlanan basın metninin ardından eylem sloganlarla bitirildi.

HALKIN BİRLİĞİ

Türk-İş: 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 431 lira oldu..!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), haziran ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırını 2 bin 431 …

instagram web viewer instagram profile