Anasayfa / Genel / 446. F OTURMASI: MUHLİSE KARAGÜZEL SERBEST BIRAKILSIN!

446. F OTURMASI: MUHLİSE KARAGÜZEL SERBEST BIRAKILSIN!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu sosyal medyadan gerçekleştirdiği 446. F Oturması’nda ağır hasta tutsak Muhlise Karagüzel’in serbest bırakılmasını istedi.

Sosyal medyada yayınlanan videoda basın metnini Hapishane Komisyonu’ndan Meral Nergiz Şahin okudu. Covid-19’a karşı hapishanelerde alınmayan önlemlere değinen Şahin “Bu durum, her hafta yaptığımız açıklamalarımızda bildirdiğimiz yeni ölüm haberleri ile de kendisini göstermektedir. Nitekim Maraş Elbistan E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan 57 yaşındaki Efrinli Muhammed Emir, 2 Ekim günü Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiştir” dedi.

Açıklamada Muhlise Karagüzel hakkında şunları ifade edildi:

“57 yaşındaki Muhlise Karagüzel ağır diyabet, tansiyon ve astım hastasıdır. Ayrıca bel fıtığı olduğundan oturup kalkmakta hareket etmekte zorluk yaşamakta, burnunda et olmasından dolayı da nefes almakta ve konuşmakta güçlük çekmektedir.“Karagüzel, Muş Hapishanesi’nde tutulduğu süreçte neredeyse her gün doktora sevk edilerek acil müdahaleler ile yaşamını sürdürebilmiştir.“Doktorları bel fıtığı için ameliyat olmadığı takdirde felç geçirme riski taşıdığını belirtmiştir.“Yeterli tedavi sağlanmaması ve şeker hastalarına yönelik diyet yemeklerinin verilmemesi nedeniyle kan şekeri zaman zaman 600-700’e kadar çıkmaktadır. Yüksek şeker nedeniyle bir gözü görme yeteneğini büyük oranda kaybetmiştir. Aynı nedenlerle böbreklerinde de ciddi sorunlar ortaya çıkmış olup, Böbrek yetmezliği tehdidi ile karşı karşıya bulunmaktadır.”

Karagüzel’in sağlık durumunun uygun olmamasına karşın İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalabilir” raporu verdiğini hatırlatan Şahin “Muhlise Karagüzel’in, kronik hastalıkları ve ilerleyen yaşına rağmen hapishane koşullarında tutulması, kötü muamele ve işkence yasağının alenen ihlali olması yanında, Covid-19 bulaşması halinde ölüm tehlikesiyle karşı karşıya gelmesi demektir” dedi.

Şahin son olarak Karagüzel’in ve hasta mahpusların serbest bırakılmasını istedi.

ankara gaeı

Ankara Garı saldırısında hayatını kaybedenler anıldı..!

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015’te meydana gelen patlamada yaşamını yitirenler, saldırının 5’inci yılında anıldı. Anma öncesi olay çıkaran 11 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Ankara’daki bazı sivil toplum kuruluşlarının öncülüğündeki yaklaşık 100 kişilik grup, saldırının 5’inci yılı nedeniyle düzenlenen anma programı için Ulus metro durağının önünde bir araya geldi. Gruptan bazıları, caddeyi araç trafiğine kapatarak sloganlar atmaya başladı. Bunun üzerine polis ekipleri uyarılarda bulundu. Tüm ikazlara rağmen yolu açmayan 11 kişilik grup, polis ekiplerince gözaltına alındı. Grup, daha sonra polis ekipleri ile yapılan görüşmelerin ardından pandemi şartlarına uygun şekilde Ankara Gar’ı önündeki alana alındı.

Gruptan bazı kişilerin, ’10 Ekim katliamını unutturmayacağız’ yazılı ve terör saldırısında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının olduğu pankartı açtı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunarak saygı duruşunda bulunuldu. Grup içinde CHP ve HDP’li bazı milletvekillerin olduğu da görüldü.

HALKIN BİRLİĞİ

Yeni Zelanda seçimleri:İşçi Partili “ArderniAçık farkla Kazandı ..!

Yeni Zelanda’daki parlamento seçimlerinde Başbakan Jacinda Ardern ve İşçi Partisi, seçim öncesi anketleri de geride …

instagram web viewer instagram profile