Anasayfa / Kürdistan / 7.Yılında Rojava’da yönetim biçimi: Bir örnek olarak sağlık..!

7.Yılında Rojava’da yönetim biçimi: Bir örnek olarak sağlık..!

Rojava Devrimi’nin yıldönümü kutlanırken yönetim biçimindeki arayışlar, halkın günlük yaşamını iyileştirme çabaları sürüyor. Türkiye tarafından tam kuşatmaya alınmış, Rakka ve Der Zor’da IŞİD’le mücadelesi süren, Esad ile ilişkileri gelgitler içerisinde olan ve dünyaya açılan tek kapısı Semelka’nın Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin sınırlarına açılması, bulundukları durumu anlatmaya yeter aslında.
Bu tabloya bir de Esad Rejimi’nin on yıllar boyunca bölgeyi bilinçli olarak geri bıraktığı, kaynaklarını Şam’a aktardığı, Kürtlere inşaat ruhsatı bile vermediği, halklar arası düşmanlığı çeşitli vesilelerle kışkırttığı gerçekliğini ekleyin…
Petrol ve tarım açısından zengin olan bölge, Suriye ekonomisinin yüzde 70’ini fiilen kontrol ediyor ancak savaş koşulları nedeniyle bu kaynakları en verimli şekilde kullanamıyor. Rejimle yaşanan sıkıntılar nedeniyle ekinler yakılıyor, bombalar patlamaya devam ediyor ve her şeyden önemlisi olası bir Türkiye saldırısı nedeniyle ciddi bir kaynak savunmaya harcanıyor.
Karamsar diyebileceğimiz bu tabloya rağmen bu devrime inanmış, gecesini gündüzüne katan insanlar sayesinde olumlu gelişmeler yaşanıyor. Özellikle de sağlık ve eğitim alanında. Eğitim alanında rejim müfredatında ısrarları nedeniyle Ermeni okullarıyla yaşanan sıkıntılar aşılmış görünüyor.
Eğitim iki yıllık anaokulundan sonra yedi yaşında başlıyor. Okullarda İngilizce ve Arapça zorunlu yabancı dil. Bu yıl 3 bin 500 öğrencinin liseyi bitirdiği Kobane’de 120 bin öğrenci var. İlkokul eğitim altı, orta ve lise ise üç yıl.
Sağlıkta ise ciddi adımlar atılıyor. Adı konulmamış bir Küba modeli izleniyor gibi.
Kobane’de sağlık tablosunu “Toplumsal Alan Komitesi” yetkilileri ile konuştuk. Nasıl örgütlenildiğini ve kararların nasıl alındığını anlamaya çalıştık. Azadi Kobane, Toplumsal Alan Komitesi’nin sağlık alanı örgütlenmesinden sorumlu. Toplumsal Alan Komitesi, sağlık, eğitim, ekonomi, belediye, insan hakları, özgün eğitim (kadınlara yönelik eğitim), hukuk ve basın alt başlıklarında örgütlenmiş durumda.
Kobane Hükümeti’nde Sağlık Bakanlığı iki eşbaşkan, yardımcıları ve bölge müdürlükleri şeklinde yapılanmış. Her komünde sağlık temsilcileri var. Sonra belde meclisi, mahalle meclisi, kent meclisi, kanton meclisi ve merkezi yönetim meclisi şeklinde giden bir hiyerarşik yapılanma var. Ancak bu hiyerarşi tersine işliyor, çünkü hükümet alttan kendisine iletilen kararları uygulamak ve koordine etmekle yükümlü.
Sağlık Komitesi, şimdiye kadar Kobane’de 14 sağlık ocağı oluşturmuş. Her sağlık ocağında üç hemşire, bir eczacı ve bir doktor var. İlaç konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Birleşmiş Milletler ile kurulan ilişki, bu sıkıntıların aşılmasında kolaylaştırıcı bir unsur olabilir.
Kobane merkezde 27 uzman doktor ile hizmet veren Kobane Halk Hastanesi var. Kadın Doğum Hastanesi’nde altı doktor hizmet veriyor. Ayda 158 sezaryen 350 normal doğum gerçekleştiriliyor. Bir Ortadoğu gerçekliği olarak sezaryen kararı tıbbi zorunluluk değil, hastanın tercihi sonucu veriliyor.
Buna ek olarak bir diyaliz merkezi var, merkezde beş adet diyaliz makinesi bulunuyor. Ayrıca bir Askeri Hastanesi var Kobane’nin ve bir ay içerisinde Çocuk Hastanesi’ni açmaya hazırlanıyor. 300 bin nüfuslu Kobane’de sağlık hizmeti ve ilaç bedava.
Doktor açığını karşılamak amacıyla bir Sağlık Akademisi oluşturulmuş. Kamışlı ve Haseki’deki doktorların ders verdiği akademide 89 öğrenci var. Serekaniye ve Kobane’de ayrıca hemşirelik okulu var.
Kobane savaşın yıkıntılarını kısa sürede aşmış ve hızla toparlanmış. Açık hava müzesi olarak bırakılmış bölgeyi görmeseniz, buranın savaştan yeni çıktığına inanamazsınız. İnşaat ve kent içi yol yapım çalışmaları hızla tamamlanmış. Şu anda da her yerde inşaat çalışmaları sürüyor. IŞİD’le savaşın en yoğun biçimde yaşandığı, Türkiye sınırı yakınındaki bölge ise Açık Hava Müzesi yapılmak üzere aynen korunuyor.
Bölge, Abdullah Öcalan’ın yönlendirmeleri doğrultusunda halkın mutluluğunu hedef alan bir anlayışı temel almış durumda. Halklar arası güvensizliğin giderilmesinin zaman alacağı gerçekliğini göz önüne aldığınızda, halkı mutlu edemeyen bir yönetimin ayakta kalamayacağı ortada.
Üst ve altı kadrolar bu amaç doğrultusunda insanüstü bir gayretle çalışıyor desek yalan olmaz. Asıl sıkıntı orta kadrolarda ve kendisini devrimin sahibi gibi gören kimi kesimlerde. Mücadele bir yandan bu zihniyetle de sürüyor. Zorlu bir coğrafyada, zorlu bir iş ama geceleri sokağa sıkıp parklarda oynayan çocukların kahkahalarını duyduğunuzda, özgürce gezen kadınları gördüğünüzde işler çok da kötü gitmiyor diyorsunuz açıkçası…
Ergun Babahan
Ahval

HALKIN BİRLİĞİ

Roboski Katliamı protestosu: O zaman öğrenci şu an ise hepsi avukat olan sanıklara 3 yıl ceza..!

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken Roboski Katliamı’nı protesto ettikleri gerekçesiyle 14 öğrenci hakkında “örgüt üyesi …

instagram web viewer instagram profile