Anasayfa / Haberler / 82.yılında seçme ve seçilme hakkı: Bugün 28 kadın siyasetçi tutuklu..!

82.yılında seçme ve seçilme hakkı: Bugün 28 kadın siyasetçi tutuklu..!

  1. yılında seçme ve seçilme hakkı: Bugün 28 kadın siyasetçi tutuklu..!

5 Aralık, Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını kazandıkları tarih. Bu tarih bir anlamıyla kadınların mücadelesinin dönüm noktalarından biri.

Bu mücadelede birçok kadın ağır bedeller ödedi.

Türkiye’de kadınlar, bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, İhtiyar Meclislerine seçilme hakkı edindi.

Kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkını ise 5 Aralık 1934’te, Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile elde edebildi.

Bu hakkın ilk verildiği ülke Türkiye olarak gösterilse de tarih incelendiğinde bunun doğru olmadığı ortaya çıkıyor.

Kadınlar dünyada ilk olarak ulusal seçimlerde oy hakkını Yeni Zelanda’da 1893, Avustralya’da 1902, Finlandiya’da 1906 ve Norveç’te 1913, Rusya da 1917 yılında kazandılar.

Türkiye’de kadınlar pek çok hakka Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında çıkarılan yasalar ile kendiliğinden, talep bile etmeksizin ulaştı algısı ise gerçeği yansıtmıyor.

Ve elbette kadınlar Türkiye’de seçme ve seçilme hakkını -tüm dünyada olduğu gibi- erkek egemen zihniyet ve iktidara karşın giriştikleri amansız mücadele sonucunda kazandılar.

Kadınlar Halk Fırkası’na meclisten ret

Kadınlar ilk olarak 1923 yılında Nezihe Muhiddin öncülüğünde ‘Kadınlar Halk Fırkası’nı kurmak istedi ancak bu isteğin hayata geçirilmesi engellendi.

Kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olması 1924 anayasası hazırlanırken yeniden gündeme geldi ancak TBMM genel kurulunda bu hakların yalnızca erkeklere tanınması fikri ağır bastığından kadınlar siyasal haklar sağlayamadılar.

Günümüze baktığımızda ise kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin üzerinden 82 yıl geçti.

Ancak cezaevleri kadın seçilmişler ile dolu.

Cezaevleri kadın siyasetçilerle dolu

OHAL döneminden bu yana yürütülen operasyon kapsamında, 22 DBP’li (Demokratik Bölgeler Partisi) kadın eşbaşkan, 4 kadın vekil ve 2 partinin eş genel başkanları tutuklandı.

Tutuklu bulunan HDP’li kadın vekiller: HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım.

Yine bu süreçte tutuklanan eşbaşkanların isimleri ise şöyle:

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Dilek Hatipoğlu, Van Özalp Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı, Erçiş Belediyesi Eşbaşkanı Diba Keskin, Elazığ Karakoçan Belediye Eşbaşkanı Cennet Ayık, Dargeçit Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipçik, Beytüşşebap Belediye Eşbaşkanı Seyran Argan, Derik Belediye Eşbaşkanı Sabahat Çetinkaya, Diyadin Belediyesi Eşbaşkanı Hazal Aras, Ergani Belediye Eşbaşkanı Aygün Taşkın, Bulanık Belediyesi Eşbaşkanı Figen Yaşar, İdil Belediyesi Eşbaşkanı Nevin Oyman, Erzurum Tekman Belediye Eşbaşkanı Tülay Karaca, Van Saray Belediye Eşbaşkanı Zilan Aldatmaz, Van Çaldıran Belediyesi Eşbaşkanı Suna Atabay, Ovakışla Beldesi Eşbaşkanı Servin Karakoç, Varto Belediye Eşbaşkanı Sabite Ekinci, Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Nurhayat Altun, Başverimli (Silopi) Belde Eşbaşkanı Rabia Takas, Bitlis Belediye Eşbaşkanı Nevin Daşdemir, Güroymak Belediye Eşbaşkanı Senayet Ata, Malazgirt Belediye Eşbaşkanı Memnune Söylemez.

Pelin ÖZKAPTAN

Gazete karınca

HALKIN BİRLİĞİ

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Sarayın Engellini Pake Yardım Kampanyasıyla Aşmaya çalışıyor.!

İmamoğlu, İBB’nin Koronavirüs günlerinde maddi zorluk yaşayan insanlara yönelik durdurulan yardım kampanyası için, “Bağış kampanyamızda …

instagram web viewer instagram profile