Anasayfa / Genel / 974 cenazeye ‘kimsesiz’ eziyeti..!

974 cenazeye ‘kimsesiz’ eziyeti..!

Farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden en az 974 kişinin cenazesi kimsesizler mezarlıklarında bekletiliyor. Birçok cenaze “DNA eşleşmesi tamamlanmadı” gerekçesiyle ailelere verilmiyor.
Bölge kentlerinde farklı tarihlerde çıkan çatışmalar ve 2015-2016 yılları arasında uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren yüzlerce kişinin cenazesi halen kimsesizler mezarlıklarında bekletiliyor. Birçoğu Malatya, İstanbul, Erzurum ve Mardin’deki kimsesizler mezarlığında gömülü olan ve kimlik bilgileri tespit edilen cenazelerin ailelere verilmemesine “DNA eşleşmesi tamamlanmadı” gerekçesi gösteriliyor. Cenazelerin bir kısmı ise, aileler tarafından herhangi bir başvuru yapılmadığından kaynaklı kimsesizler mezarlığında bekletiliyor.
EN AZ 974 CENAZE
Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) ve belediyelerden edinilen bilgilere göre, çatışmalar ve bombardıman sonucu hayatını kaybettikten sonra kimsesizler mezarlığına defnedilen cenaze sayısı en az 974.
Hangi kentte kaç cenazenin kimsesizler mezarlığında defnedildiğine dair bilgiler ise şöyle:
Mardin: Artuklu ilçesindeki kimsesizler mezarlığında en az 49 cenaze bulunuyor. Cenazelerin birçoğu Nusaybin ve İdil ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında hayatını kaybedenlerin kişilere ait.
Şırnak: Kent merkezi, Cizre, İdil, Silopi ve kimi beldelerde en az 95 cenaze kimsesizler mezarlığında gömülü.
Diyarbakır: Yeniköy Mezarlığı’nda 28 kişinin cenazesi bulunuyor.
Siirt: Şeyh Musa Mezarlığı, Şeyh Süleyman Mezarlığı ve Zeviya Mezarlığı’nda bulunan 3 ayrı kimsesizler mezarlığında 100 cenaze gömülü.
Dersim: Kent merkezindeki kimsesizler mezarlığında 100 cenaze bulunuyor.
Batman: Asri mezarlıkta 2 cenaze gömülü.
Adana: Amanos Dağları’nda yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden 7 HPG’linin cenazesi kimsesizler mezarlığında gömülü. 6 cenaze ise Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) bekletiliyor.
Elazığ: Kimsesizler mezarlığında kaç cenazenin olduğu bilinmiyor.
Erzurum: Kentteki kimsesizler mezarlığında 46 cenaze gömülü. Bu cenazelerin çoğunluğu Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında hayatını kaybeden kişiler ait.
Malatya: Farklı kentlerde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden 266 kişinin cenazesi kimsesizler mezarlığında gömülü.
Urfa: Sokağa çıkma yasakları sırasında hayatını kaybeden 11 kişinin cenazesi buradaki kimsesizler mezarlığında gömülü.
İstanbul: Bitlis’in Yukarı Ölek (Oleka Jor) kırsalında bulunan Garzan Mezarlığı’ndan 19 Aralık 2017 tarihinde çıkarılan PKK’lilere ait 264 cenaze Kilyos’taki kimsesizler mezarlığında gömülü.

HALKIN BİRLİĞİ

Korona Krizi yoksul ülkelerde gıda kıtlığına yol açacak..!

Dünyayı etkisi altına alan yeni koronavirüs salgınından şimdilik daha az etkilenen Afrika’da özellikle gıda boyutuyla …

instagram web viewer instagram profile