Anasayfa / Genel / Açlık Grevcilerinin Ailelerinde seferberlik çağrısı..!

Açlık Grevcilerinin Ailelerinde seferberlik çağrısı..!

Cezaevlerinde başlatılan ölüm orucu eylemi üzerine aileler bulundukları yerlerden eylemlerine devam ediyor. Kamuoyuna seferberlik çağrısı yapan aileler, ‘Zaman söz söyleme zamanı değil, alanlara akma zamanıdır’ dedi

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevi eylemleri yaklaşık 6 aydır devam ederken, 15 tutuklu ölüm orucuna başladı. Tutuklu aileleri açlık grevindeki yakınlarının sesine ses olabilmek için günlerdir çeşitli noktalarda eylemlerini sürdürüyor. Cezaevlerinde açlık grevinde olan tutukluların aileleri, ölüm orucu eyleminin başlatılması üzerine HDP Diyarbakır il binasında bir araya geldi. Aileler, yürütülen tartışmalar ardından toplantıda yapılan değerlendirmeler ve yürütülen tartışmalara ilişkin yazılı sonuç bildirgesi açıkladı. Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması amacıyla başlatılan açlık grevi eylemleri ve ölüm orucunun taleplerinin karşılanması için “Seferberlik” kararının alındığı toplantının sonuç bildirgesi şöyle: “Tutuklu aileleri olarak çocuklarımızın talebi talebimizdir. Direniş amacına ulaşana kadar süreceğini, bu konuda çocuklarımız kadar kararlı bir şekilde kazanacağımıza inanıyoruz. Aileler ve anneler olarak; ülkede yaşayan bütün halkları, bütün demokratik kurum ve kuruluşları, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri, demokrat, aydın ve yazarları seferberliğe davet ediyoruz.

Direniş kazanacak

“Zaman söz söyleme zamanı değil, alanlara akma zamanıdır. Gün açlık grevi eylemlerine ve ölüm orucu eyleminde olan direnişçilere taleplerinin karşılanması için alanlarda haykırma günüdür. Tek gündemimiz; sonuç alıncaya kadar direnişi kesintisiz sürdürmektir. Bu temelde; bugünden itibaren kesintisiz bir tarzda yaşamın her alanında direnişi büyüteceğiz. Zalimler kaybedecek, direniş kazanacak, özgürlük kazanacak.” Tutuklu aileleri, ayrıca yürütülen tartışmalar sonucunda alınan kararlara ilişkin daha sonra planlamalarını kamuoyu ile paylaşacak. Tutuklu aileleri, yaptıkları seferberlik çağrısı kapsamında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret edecek.

Kobanê tedaviyi kabul etmedi

Üç aktivistle birlikte Almanya’nın başkenti Berlin’de açlık grevi eylemini sürdüren ve önceki gün hastaneye kaldırılan Cemal Kobanê tedaviyi kabul etmemesi üzerine taburcu edildi. Kobanê “Tecrit son bulana kadar eylemim devam edecek” diye konuştu.

‘Tecridin hukuki dayanağı var mı?’

Öcalan üzerindeki tecridi Meclis’e taşıyan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, Meclis açılışının ilk gününde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer mahpuslara uygulanan tecridin hukuki bir dayanağı var mıdır?” diye sordu.

Strasbourg’daki açlık grevi 135. gününde

Fransa’nın Strasbourg kentinde tecride karşı 14 kişinin başlatmış olduğu süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 135. gününe girerken, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de dayanışma amacıyla eylemcileri ziyaret etti.

‘Ses vermek toplumsal muhalefetin görevi’

Cezaevleri önünde cenaze taşımak istemediklerini ifade eden İHD Merkezi Cezaevi İzleme Komisyonu Sözcüsü Avukat İlhan Öngör, “Yarın çok geç olabilir” uyarısında bulunarak annelerin feryatlarına ses vermenin toplumsal muhalefetin görevi olduğunu belirtti.

‘Tek beklenti var o da direnmektir’

Yusuf Bulğa Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde 62 gündür açlık grevinde. Bulğa, annesi Muazzez Bulğa ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde, hükümetten bir beklenti içinde olunmaması gerektiğini belirterek, “Tek beklenti var, o da direnmektir” dedi.

‘Ölümlerden iktidar sorumlu olacaktır’

Diyarbakır’da Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) temsilcileri, hükümetin açlık grevleri konusunda adım atmasını isteyerek, yaşanacak olası ölümlerden siyasi iktidarın sorumlu olacağına işaret etti.

HALKIN BİRLİĞİ

AKP’nin ‘dindar nesil’ projesi: Kuran kursu sayısı yüzde 400 arttı..!

15 Haziran’da yatılı Kuran kurslarını açmaya hazırlanan Diyanet’in eğitimde artan etkisi, Kuran kursu verilerine de …

instagram web viewer instagram profile