Anasayfa / Haberler / Açlık grevinde olan tutukluların ailelerinden Erdoğan’a çağrı..!

Açlık grevinde olan tutukluların ailelerinden Erdoğan’a çağrı..!

HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi eylemi 177’inci gününde devam ediyor. Güven’in yanı sıra HDP Milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ta HDP Diyarbakır İl Binasında açlık grevi eyleminde. Açlık grevi eylemleri farklı cezaevlerinde de sürüyor.

Açlık grevinde olan 15 tutuklu 30 Nisan’dan itibaren “ölüm orucu”na başladığını duyurdu. Açlık grevlerini sürdüren eylemcilerin ortak talebi PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki görüş yasağının sonlandırılması.

Çocukları cezaevlerinde açlık grevinde ve ölüm orucunda olan aileler kaygılı. Cezaevlerinden ölüm haberi almak istemediklerini belirten aileler, açlık grevlerine dikkat çekmek için cezaevleri önünde basın açıklaması ve oturma eylemleriyle duyarlılık çağrısı yapıyor. Ancak annelerin eylemleri polis tarafından engelleniyor. Dün Diyarbakır Koşuyolu Parkında açıklama yapmak isteyen ailelere polis müsaade etmedi. Anneleri yaka paça parkın dışında çıkardı. Kadın bir polis memurunun annelere yönelik set müdahalesi tepkilere neden oldu.

Artı Gerçek’te yayımlanan Remzi Budancir’in haberine göre, çocukları açlık grevinde olan aileler, annelerin polisler tarafından darp edilmesine ilişkin İHD Diyarbakır Şubesinde basın açıklaması yaptı.

İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, polisin dün Koşuyolu Parkı’nda annelerin barışçıl eylemine keyfi müdahale ettiğini belirtti. Polisin görevinin annelere müdahale değil, anneleri korumak olduğunu ifade eden Zeytun, bazı annelerin vücutlarından darp izlerinin olduğunu belirtti.

Zeytun, polis şiddetine maruz kalan annelerin başvurusu üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Diyarbakır T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve açlık grevinde olan Mehmet Veysel Ateş’in annesi Aysel Ateş, geçleri yaşatmak için ölmeye hazır olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a çağırı yapan Ateş, şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, Adalet Bakanımız sivil toplumun grupları sizlere seslenmek istiyorum. İnsanım diyen bütün insanlara sesleniyorum. Yurtdışı olsun yurtiçi olsun bu ölümlere sessiz kalmayalım. Çocuklarımız için bir saniye bir saniyedir. Çocuklarımız zaten açlık grevinde, ikinci ölüm açlığı dayatıldı. Lütfen, insansanız buna bir çözüm bulun. Anneler alanlardan inmez. Aç annesi uyuyamaz, aç annesi oturamaz, aç annesi ilaçlarla ayakta kalır. Açın annesinin ne demek olduğunu ancak açların annesi bilir. Lütfen elimize el, sesimize ses, çığlığımıza çığlık olun.”

Diyarbakır Barosu, öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin faillerinin bulunması için her hafta düzenledikleri eylemin 174. gerçekleştirdi. Anmada konuşan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Habibe Danışman Deyar, açlık grevindeki çocukları için eylem yapan tutuklu anneleri ve yakınlarına yönelik polisin set müdahalesine değindi. Baro olarak Avukatlık Kanunu uyarınca şiddet uygulayan kolluk görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Deyar, kolluk görevlileri hakkında adli ve idari tahkikatın yapılmasını istedi.

Öte yandan Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, açlık grevcilerinin taleplerinin kabul edilmesi için Adalet Bakanlığına faks gönderdi. Platform üyeleri adına konuşan DİSK Bölge Temsilcisi Mehmet Şirin Gürbüz, sürecin demokratik sürece evirilmesi ve demokratik hakların dile getirilmesi için Adalet Bakanlığı’na faks göndereceklerini söyledi.

HALKIN BİRLİĞİ

AKP-MHP Faşist İktidarı halka karşı silahlanıyor: 1 milyon zırh delici fişek, 1 milyon plastik mermi, 100 bin biber gazı…!

Çiğdem Toker, Sözcü’deki köşesinde dikkat çeken Kamu İhale Kurumu’nun 27 Mayıs 2020 tarihli “mal alımı …

instagram web viewer instagram profile