Anasayfa / Özgür Kadın / Ağustos ayı kadın cinayetleri: En az 49 kadın katledildi..!

Ağustos ayı kadın cinayetleri: En az 49 kadın katledildi..!

Kadın haklarına düşman AKP iktidarı yeni hak gaspları hazırlığını sürdürürken, kadın cinayetlerinin de arkası kesilmiyor. Kadın haklarının korunmasıyla ilgili yasaları etkin bir şekilde uygulamayan dinci-gerici iktidar, boşanmalara arabuluculuk, nafaka hakkının budanması gibi düzenleme hazırlıkları yaparken, geride bıraktığımız ayda en az 49 kadın katledildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Ağustos ayı raporuna göre, Ağustos ayıyla birlikte bu yıl 294 kadın katledildi. Kadın cinayetlerindeki artış, geçtiğimiz yıllardaki sayılarla şöyle ortaya serildi:

Emine Bulut, Tuğba Erkol, Merve Kotan, Şule Çet… Yaşamak için sosyalizm!

“2010 yılında 180, 6284 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği ve İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açıldığı 2011 yılında 121, 2012 yılında 210, 2013 yılında 237, 2014 yılında 294, 2015 yılında 303, 2016 yılında 328, 2017 yılında 409, 2018 yılında 440, ve 2019 yılının ilk 8 ayında toplam 294 kadın öldürüldü.”

Katledilen 49 kadından 29’unun neden öldürüldüğü tespit edilemedi. Bununla birlikte kadın cinayetlerinin bahanelerinde en çok öne çıkan, kadınların boşanma, ayrılık gibi kendi yaşamlarıyla ilgili aldıkları kararlar oldu. 10 kadın bu bahanelerle katledildi. Kalan 7 cinayet “şüpheli” olarak kayıtlara geçerken, 3 cinayetin bahanesi ise “ekonomik durum” oldu.

Kadınlar büyük çoğunlukları eş, akraba ve tanıdıkları tarafından katledildi. 14 kadın eşi tarafından öldürülürken, 8’i tanıdık/akraba, 7’si birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden birlikte olduğu ve ayrıldığı erkek, 2’si babası, 2’si eskiden evli olduğu ve boşandığı erkek, 2’si kardeşi, 2’si oğlu ve 1’i de üvey oğlu tarafından katledildi.

Kadın cinayetlerinin en fazla yaşandığı iller 5’er cinayetle İstanbul ve Ankara olurken, Isparta’da 4, Samsun’da 3 kadın katledildi. 26 kadın evinde, 2’si yolda, 2’si hastanede, 1’i işyerinde, 1’i kafede, 1’i eğlence mekanında, 1’i parkta, 1’i arabada ve 6’sı sokak ortasında öldürüldü. Kadınlardan 1’inin baraj gölünde ve 1’inin de arazide cansız bedenleri bulundu. 6 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir.

“Ölmek istemiyoruz”

6284 sayılı kanunun ve İstanbul Sözleşmesi’nin etkin bir şekilde uygulanması gerektiği, “idam”ın çözüm olmadığı vurgulanan raporda, Emine Bulut’un katledilişinin ardından kadınların tepkilerini eylemlerle ortaya koyduğu üzerinde duruldu. Kadınların ülkenin dört bir yanından “Ölmek istemiyoruz” diyerek meydanları doldurduğu ifade edildi.

Ağustos ayı raporunda, kadınlarla ilgili dünyadaki gelişmelere de yer verildi. Kadın cinayetlerine, iktidarların kadın düşmanı politikalarına karşı Meksika ve Brezilya’da gerçekleşen eylemlere dikkat çekildi. İran’da zorunlu başörtüsü uygulamasını protesto eden 24 yaşındaki Saba’nın 20 yıl hapis cezasına mahkum edildiği belirtildi.

Çocuk istismarları devam ediyor

Ağustos ayında gündem olan çocuğa yönelik istismar, taciz ve şiddet örneklerinin de yer aldığı raporda, “Çocuk istismarları devam ediyor” denildi. Ek olarak, kadın ve çocuklara yönelik şiddet, taciz, istismarla ilgili devam eden davalar da hatırlatıldı

HALKIN BİRLİĞİ

5 gündür haber alınamayan Pınar Gültekin Katledilmiş Halde Bulundu ..!

Muğla’nın Ula ilçesinde, 5 gündür kayıp olan 27 yaşındaki Üniversite Öğrencisi Pınar Gültekin’in cansız bedeni …

instagram web viewer instagram profile