Anasayfa / Özgür Kürsü / AKP ve CHP’in Sahip Çıkmada Paylaşamadığı Çete Başı Topal Osman Kimdir..!

AKP ve CHP’in Sahip Çıkmada Paylaşamadığı Çete Başı Topal Osman Kimdir..!

İlk olarak AKP Genel Başkan Yardımcısı Canikli’nin, Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen bayramlaşma programında, “Topal Osman Ağa’nın Kurtuluş Savaşı döneminde Pontuslulara karşı, bu bölgeyi Pontuslulaştırmak isteyenlere karşı verdiği mücadelenin bir benzeri şu anda yine biz torunları tarafından bu mücadelenin verilmesiyle karşı karşıyayız” ifadelerini kullanarak Topal Osman sahip çıktı.

AKP’li Canikli; bir katili, bir çeteciyi dedesi sayarken,

Millet İttifakı’nın adayı İmamoğlu’nun da Giresun’da aynı minvalde açıklama yapıyordu: “Topal Osman’a bağlıyım” dedi.

Tarihçi Ayşe Hür’ün ‘Çağımızın Bir (Başka) Kahramanı: Topal Osman’ başlığıyla yayınlamış oluğu yazıyı özet olarak aktarark,Topal Osman’ın kim olduğunu bir kez daha hatırlayalım.

“Bir (Başka) Kahramanı: Topal Osman’..!

  1. Paylaşım Savaşı başladığında Giresun’dan topladığı 100 kişilik çetesiyle Trabzon Hapishanesi’nin kapılarını açarak, 150 mahkumu daha çetesine katar ve Artvin yöresindeki Ermeni tehcirine katılır.

1916’da Borçka’da Ruslara karşı savaşan orduya katılır ve zoru görünce firar etmeye çalışır. Bu yüzden komutanı tarafından 50 değnekle cezalandırılır. Bu dayaktan sonra çürük raporu alır ve memleketine geri döner.

Bir süre sonra Samsun-Giresun havalisinde ortaya çıkar. Bu sırada Osmanlı Divan-ı Harbi tarafından Ermeni katliamlarına katılmaktan aranmaktadır. Mustafa Kemal Samsun’a geldiğinde Topal Osman’la görüşür ve onu kendisine karşı muhalefet edenleri sindirmekle görevlendirir. Hakkındaki tutuklama kararı 8 Temmuz 1919’da kaldırılır.

Topal Osman basılan her Türk evine karşı 3 Rum evini basmak, mezarını kendine kazdırıp diri diri adam gömmek, vapur kazanlarında kömür yerine canlı adam yakmak gibi zulüm ve işkenceleri ile bölgeyi Rumlardan tamamen temizler.

Bu süreçte Samsun-Giresun havalisinde gerek bölgeyi terk eden Rumlardan kalan arazileri ve gerek bölge halkının bir kısım arazilerini zorla zimmetine geçirir. Rumların bölge halkından alacaklarına karşılık kasalarında sakladıkları senetleri ele geçirerek, bu senetleri kendi hesabına bölge halkından zorla tahsil yoluna gider ve bu tür yöntemlerle milyonluk bir servetin sahibi olur.

Aynı tarihlerde hazırlanan resmi bir rapora göre Topal Osman, Samsun havalisinde 900 kişiyi bir mağaraya koyup öldürmüştür.

1921’de BMM tarafından Mustafa Kemal’in Muhafız Alayı komutanı olarak Ankara’ya davet edilir. Topal Osman Ankara’ya gelirken yolda da boş durmaz, Çorum-Alaca civarında evlere tecavüz eder, bazı hayvan ve malları gasp eder. Olayları rapor eden içişleri ve savunma bakanlığı telgrafları üzerine Mustafa Kemal Topal Osman’a şöyle kısa bir telgraf gönderir: “Yol boyunca müfrezeniz erlerinden bazıları uygunsuz hallere baş vurduklarından bahisle şikayet edilmektedir. Buna kesinlikle ihtimal vermiyorum…”

1921’de, 28 Ocağı 29 Ocağa bağlayan gecede, TKP üyesi Mustafa Suphi ve 14 yoldaşının hançerlenerek Karadeniz’in karanlık sulara atılmasının sorumlusu balıkçı Kahya Yahya ve adamları da Topal Osman’ın yoldaşlarıdır.

Mustafa Kemal’in artık en yakın adamı olan Topal Osman’ın oluşturduğu 47. Alay, Mart 1921’de patlak veren Koçgiri Kürt isyanını bastırırken öyle zalimane yöntemlere başvurur ki, Meclis’te büyük tartışmalar yaşanır. Topal Osman sadece isyancı Kürtleri değil, Suşehri, Koyulhisar, Reşadiye, Niksar ve Erbaa’daki Ermeni ve Rumları’da büyük bir katliamdan geçirmiştir.

Mustafa Kemal’in muhaliflerinden olan ve Meclis’te sert tartışmaların başını çekmesiyle bilinen Ali Şükrü Bey 27 Mart 1923 Salı akşamı ortadan kaybolur. Bir süre sonra Topal Osman tarafından öldürüldüğü ortaya çıkar.

Topal Osman’ında artık miadı dolmuş ve kendisine ihtiyaç kalmamıştır. Topal Osman teslim olmayı kabul etmeyeceğinden, Mustafa Kemal tarafından bir harekat planı hazırlanır; ve kendisi Latife Hanımla birlikte Çankaya Köşkü’nden ayrılır. 1 Nisan’ı (1923) 2 Nisan’a bağlayan gece Topal Osman üzerine yürünür. Sabaha kadar süren çatışma sırasında Topal Osman Çankaya Köşküne girer ve her tarafı kırıp dökerek, yerle bir eder. Fakat, harekattan kurtulamaz, yaralı olarak ele geçirilir, hastaneye götürülürken yolda ölür. Nedense başı kesilerek alelacele gömülmüştür. Daha sonra hakkında verilen idam kararı gereği, cesedi çıkarılarak ayağından asılır.

Kaynak: Ayşe Hür – “Çağımızın Bir (Başka) Kahramanı: Topal Osman”

HALKIN BİRLİĞİ

Çeteler devlet kılığına girip insan kaçırıyor..!

‘Bu ülkede insanlar kaçırılıyor’ diyor AKP’den istifa eden milletvekili Yeneroğlu. Devlet çeteler gibi insan kaçırmaya …

instagram web viewer instagram profile