Anasayfa / Devrimci Teori / AKP YENİ DARBE YALANLARIYLA DİNCİ FAŞİŞT İKTİDARINI PEKİŞTİRİRKEN..!

AKP YENİ DARBE YALANLARIYLA DİNCİ FAŞİŞT İKTİDARINI PEKİŞTİRİRKEN..!

Başta  AKP medyası olmak üzer, ve Ergenekon-Balyoz faşist kafatasçı çeteler yeni bir darbe kapıda yalanıyla, faşist OHAL-KHK rejimini pekiştirmek ve Erdoğan ve avenesi ile Kemalist ulusalcıların-asker-sivil- pekiştirmek için, demokratik-devrimci ve Kürt yurtseveri muhalefeti ezip dağıtmak için yoğun bir çaba gösteriyorlar.

Gülen Cemaatini öne sürerek 6-7 ve 8 Kasım’ın ‘bir darbe kalkışması olabilir’ yönlü yoğun bir yalan rüzgarı pompalanarak, yığınları korkutularak AKP-ordu-sivil faşist çetelerin ardından safa girmeye zorlanıyorlar. Nitekim OHAL’in uzatılması ve 12 ay sürebileceği yönlü açıklamalar darbe mekaniği sürüyor politik iklimi koşullarında kolayca uygulamaya sokuluyor ve topluma OHAL-KHK rejimi doğallaştırılıyor.

Hatırlanacağı üzere bu konuda darbe girişimini faşist baskı ve terörü sınırsızca uygulamaya sokmayı salık veren bir dönemin kontracı başı “Öcalan’ı sorgulayan komutan” olarak tanınan emekli albay vatan Partisinin yöneticilerinden Hasan Atilla Uğur ateşledi. Uğur, Yeni Şafak gazetesinde 25 Eylül günü yayınlanan söyleşisinde “İkinci kalkışmaya hazır olun. Ve çok yakın bir zamanda. Çok net bilgi olarak söylüyorum: İkincisi daha kanlı olacak” iddiasında bulunuyordu. Uğur, bir ‘kaos ve darbe planı’ da aktardığı ve dahası ‘tarih’ de verdiği için iddiası büyük yankı uyandırdı.

“Güneydoğu’da her zaman yaptıkları gibi HDP’lilerin de çağrısıyla bir nümayiş, gösteri yapılacak. Polisin, askerin içinde tespit edilmemiş FETÖ’cüler gaz sıkmak yerine, halkın üzerine ateş açacaklar. (…) Burada 15-20 kişi ölecek. (…) Batı’da ise fitili, 4-5 noktada sansasyon yaratacak büyük patlamalarla ateşleyecekler” diyordu Uğur, ve “Eğer biz bu oyunu bozmazsak” diye şerh düşse de bir tarih de veriyordu: “Kasım ayını geçmez.”

(Burada araya küçük bir ‘not’la girmek zarureti doğuyor. “Güneydoğu’da halkın üzerine ateş açılması”nı, bir kaos planı senaryosunun adımlarından biri olarak kabul edebilirdik; eğer bu daha önce defalarca yapılmamış, 92 Newrozunda olduğu gibi, “15-20”nin de çok üstünde insan ölmemiş ve takip eden yıllarda da her iktidar tarafından tekrarlanmamış olsaydı.)

Hasan Atilla Uğur’un sözleri o kadar etkili oldu ki, hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, ertesi gün gazetecilere “Halkı böyle söylentilerle paniğe sevk etmeye gerek yok” demek zorunda kaldı. Hükümet sözcüsü, “kasım ayında yeni bir darbe kalkışması olacağı yönünde istihbarat raporu bulunmadığını” söylüyor ama ‘tedbiri’ de elden bırakmıyordu: “yine de darbeciler uyumaz. Boş duracağını düşünmeyelim…”

Ama hükümet sözcüsünün bu ‘tedbirli yalanlama’sı, hükümet destekçisi bazı yayınları yatıştırmadı.

Yine bir gün sonra, 27 Eylül’de Yeni Asır gazetesi “FETÖ’den kalleş taktikler” başlığıyla bir haber yayınladı. Hükümet destekçisi pek çok başka yayın organı tarafından da kullanılan, Fatih Şendil imzalı bu haberde, “istihbarat birimleri”ne ve “İzmir FETÖ soruşturmasında ulaşılan bilgilere” dayandırılarak, “6-7 ve 8 Kasım tarihlerinde yeni bir hareketlenme, kalkışma” beklendiği iddia ediliyordu. Yeni Asır da emekli albay Uğur gibi ‘Güneydoğu’yu işaret ediyordu: “HDP’li vekillerin 6 ve 7 Kasım tarihinde ifadeye çağrılacağı ve bu süreçte bir tutuklama kararı çıkarsa FETÖ’nün Doğu’da bir hareketlilik çıkararak halkı ayaklandırmaya çalışacağı ileri sürüldü.”

Emekli askeri savcı Ahmet Zeki Üçok, aynı gün, kendi twitter hesabından şöyle yazdı:

“18.943 askeri öğrenci, 4.600 subay, astsubay,38.744 polis,90.000 özel güvenlik görevlisi,48.000 öğretmen,200.000 eğitimli FETÖ militanı aramızda”

Üçok, CNN Türk ekranında bu sayısal dökümü tekrar etti ve Hasan Atilla Uğur’un iddiaları ve Yeni Asır’ın “istihbarat kaynaklı” haberiyle benzer şekilde 6-7 Kasım tarihlerine işaret etti. Üçok, 8 Kasım’daki ABD seçimlerini de hatırlatarak, 6-7 Kasım’da Güneydoğu’da ayaklanmalar çıkabileceğini, batıda ise darbe hücrelerinin “Meclis’i yeniden bombalamak gibi” sansasyonel eylemlere kalkışabileceğini öne sürüyordu.

Emekli askerler, ‘istihbarat kaynakları’ ve bu kaynakları haberleştiren hükümet yanlısı medyanın, birbiriyle örtüşecek şekilde aynı tarihlere işaret etmesi elbette dikkat çekici. Ama ‘satır arasında kalmış’ gibi görünen, oysa açıkça ‘satır başı’ olan bir detay daha ilgi çekici görünüyor. Ne diyor Yeni Asır’a bilgi veren ‘istihbarat ve yargı kaynakları’: “HDP’li vekillerin 6 ve 7 Kasım tarihinde ifadeye çağrılacağı ve bu süreçte bir tutuklama kararı çıkarsa…”

Bazı HDP’li vekillerin tutuklanacağı yönündeki duyum, tahmin ve yorumlar, HDP lideri Selahattin Demirtaş da dahil olmak üzere pek çok kişi tarafından bir süredir dile getiriliyordu zaten. Buna, 6 milyon HDP seçmeni başta olmak üzere, hala demokrasiye inanan tüm yurttaşların göstereceği tepkiler de ilgili herkes tarafından ‘öngörülebilir’ durumda.

Bu koşullarda 6-7 ve 8 Kasım’ın “bir darbe kalkışması ol“abilir” diyerek çerçevelenmesi, olası tutuklamaların ardından mevcut OHAL’in rutinleşmesi Erdoğan’ın Hitler özentesi Reis rejimin pratikleşmesi  ve sokağın etkisizleştirilmesi, muhalefet seslerinin bastırılması  açısından ne kadar ‘işlevli’ olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır

Hayatın Sesi, İMC, Yön Radyo gibi Onlarca TV ce Radyonun, hatta çizgi film yayınlayan kanalların kapısına sorgusuz sualsiz mühür vurulduğu günlerde, Önüne gelenin “ Fetocu ve muhalif olması nedeniyle zindana atıldığı,  demokrasi rayına oturmuş da “yeni darbe”den korkarmış gibi yapılmasını kimse inandırıcı bulmamakta ve  yeni darbe  yalanıyla Erdoğan’ın saray darbesini OHAL-KHK rejimi ile  pekiştirme amacını hedeflendiğini gösteriyor.

HALKIN BİRLİĞİ

DEVRİMCİ SAFLARDA ÖNYARGICILIĞA KARŞI MÜCADELE..!

Devrimci saflarda düzenin etkisinin bir ifadesi olarak bir çok hastalıklar varlığını sürdürdüğü gibi aynı zamanda …

instagram web viewer instagram profile