Anasayfa / Haberler / Amerikan ‘rüyası’: En zengin üç burjuva, ABD nüfusunun alt yarısının toplamından daha zengin..!

Amerikan ‘rüyası’: En zengin üç burjuva, ABD nüfusunun alt yarısının toplamından daha zengin..!

ABD’de adaylıklarını duyurarak 2020 yılında gerçekleşecek Başkanlık Seçimleri için yarışacak siyasetçiler arasında münazaralar ve polemikler sürerken, Demokrat Parti’nin ‘Demokratik Sosyalist’ adayı Bernie Sanders’ın parti içi tartışmada sık sık bahsettiği ‘Billionare Bonanza’ yani ‘Milyarder Bolluğu’ adlı çalışma kritik bir tartışma yarattı.

Politika Araştırmaları Enstitüsü’nün 2017 yılında hazırladığı çalışma, ABD’deki zenginlik veya servet kavramlarıyla ilgileniyor.

Gelirden farklı olarak servet, bir insanın sahip olduğu tüm sermayeye yani para ve değeri olan tüm varlıkların toplamına deniliyor.

En zengin üç bujuva, toplumun alt yarısının toplam servetinden daha fazlasına sahip!

Çalışmada ortaya konan trajik servet bulgusu ise şirketlerinin CEO’su ve en büyük hissedarları olan Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos, Microsoft’un sahibi olan Bill Gates ve Berkshire Hathaway’in sahibi olan Warren Buffet’ın; yani Amerika’nın en zengin üç kişisinin toplam servetinin 160 milyon kişiden veya 63 milyon haneden daha büyük olması

Milyarder Bolluğu çalışmasının ortaya koyduğu diğer servet eşitsizliği ve mülksüzleştirilme istatistikleri ise şu şekilde.

-En zengin 3 burjuvanın toplumun alt yarısından daha zengin olmasının bir sebebi, toplumun alt yarısının en alt yüzde beşlik kesiminin eksi varlıkla yaşaması. Yani sahip oldukları zenginlikten sahip oldukları borç ve yükümlülükler çıkarıldığından negatif görünüme sahip oluyorlar.

-Sonraki yüzde beş ise neredeyse sıfır zenginliğe sahip konumda. Yani sahip olduklarının borç ve yükümlülüklerle kıyası birbirini sıfırlıyor.

-Borçları ve yoksulluğu zenginliğini aşan, yani negatif varlığa sahip olan Amerikalılar ile sıfır servete sahip olan Amerikalıların toplam içerisindeki oranı yüzde 19.

-En zengin 25 milyarder, toplumun yüzde 56’sı olan 170 milyon kişiye veya 70 milyon haneye denk bir servete sahip.

-Forbes 400 listesindeki en zengin 400 ABD’li milyarder, toplumun yüzde 64’ünde yani 204 milyon kişiye denk bir servete sahip.

HALKIN BİRLİĞİ

Cumartesi Anneleri, 802’nci eyleminde Gazeteci Ferhat Tepenin Akibetini Sordu..!

Cumartesi Anneleri, 27 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen ve daha sonra cenazesi bulunan Özgür Gündem …

instagram web viewer instagram profile