Anasayfa / Genel / Ankara’da ikinci Gezi davası: “Terör örgütü yoktur” kararına rağmen dava açıldı..!

Ankara’da ikinci Gezi davası: “Terör örgütü yoktur” kararına rağmen dava açıldı..!

Gezi Direnişi’nin sönümlenmeye başladığı 18 Haziran 2013’te Ankara’da ilk operasyon düzenlendi. 4 günlük gözaltı süresinin ardından gözaltına alınan 27 kişiden 25’i tutuklandı, tutukluluklar ortalama 38-50 gün sürdü.

25 Haziran 2013’te Ankara’da ikinci operasyon gerçekleştirildi. Gözaltına alınan 26 kişiden 25’i tutuklanırken, tutukluluklar çok sürmedi.

Karar: Gezi’de terör örgütü yok

İkinci operasyonla ilgili hızlıca hazırlanan iddianameyle; terör örgütü üyeliği, terör örgütü propagandası, kamu malına zarar, özel mala zarar ve 2911 sayılı yasaya muhalefet gibi suçlamalar ile dava açıldı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2014/265 Esas sayılı dosyasında 26 sanıktan 1 kişi için kamu malına zarardan ceza verildi. 24 kişi toplantı gösteri yürüyüşlerine muhalefetten ceza alırken, 2 kişi tüm suçlardan beraat etti. 1 Mart 2016’da verilen kararda, terör ile ilgili suçlamalardan herkes beraat etti.

Üç yıl sonra ikinci Gezi davası

18 Haziran’daki ilk operasyonla ilgili 21 Kasım 2016’da hazırlanan iddianamede ise; 1 Mart 2016 tarihli karara rağmen yine terör örgütüne üye olma, 2911 sayılı kanuna muhalefet, terör örgütünün propagandasını yapma, görevi yaptırmamak için direnme, devletin egemenlik alametlerini aşağılama ve mala zarar verme suçlamalarına yer verildi.

Terör örgütüne üye olma suçlamasıyla hakkında soruşturma yürütülen 60 kişi için ise, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Dava, FETÖ yargılamaları için yeni oluşturulan Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıldı ama 2016/24 Esas sayılı dosyada henüz duruşma günü verilmedi.

 

HALKIN BİRLİĞİ

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB ortak bildiri yayınlayıp 17 acil talep sıraladı

Devrimci İşçi Sendikları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve …

instagram web viewer instagram profile