Anasayfa / Dünyadan / Avrupanın Her Yerinde Rojavanın İşgali Protesto Edildi..!

Avrupanın Her Yerinde Rojavanın İşgali Protesto Edildi..!

Avrupa’da Kürtler ve dostları sürekli alanlara çıkarak, her zaman direnişçi Rojava halkının yanında olduklarını dile getiriyor.

Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostları, Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye’ye gerçekleştirdiği işgal ve başta Kürtler olmak üzere bölgede yaşayan halklara dönük soykırım saldırısına karşı protesto eylemlerini sürdürüyor. Türkiye’nin Rojava’ya işgal saldırısının başladığı haberinin duyulması ardından Kürdistanlılar önceki akşam 100’e yakın merkezde eyleme geçti. Birçok yerde Türkiye, ABD ve Rusya elçilik ve konsoloslukları ile parlamento binaları önünde eylemler yapılırken, sivil itaatsizlik eylemleri de gerçekleştirildi. Eylemler dün de devam ederken, “İşgalci ve katliamcı Türk devleti Rojava’yı terk edene kadar her gün alanlarda olup bu işgali teşhir edeceğiz” mesajı verildi.

ALMANYA

Dresden’de Uta Kadın Meclisi’nin çağrısıyla aralarında Alman Sol Parti (Die Linke), Almanya Marksist-Leninist Parti (MLPD), antifaşist gruplar ve enternasyonalist devrimcilerin de olduğu 1000’i aşkın kişi yürüyüşe geçti. Yürüyüşte “Çocuk ve kadın katili Erdoğan”, “Rojava Erdoğan’a mezar olacak” sloganları haykırıldı.

Berlin’de yaşayan Kürtler ve dostları ABD, Fransa ve Rus elçiliklerinin de bulunduğu Brandenburger Tor Meydanı’nda toplandı. Eylemde Almanca ve İngilizce yapılan konuşmalarda, Türk devletinin saldırıları protesto edildi.

Leipzig’teki yürüyüşe 1000’e yakın kişi katıldı. Şehir merkezinde başlayan yürüyüşe çevrede bulunan halk da büyük ilgi gösterdi

Stuttgart’ta Kobanê Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Rojava işgalini protesto etti. DTKM, PYD, Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu (MARDEF) MLPD, Initiative Kurdistan, OTKM, AABF-BW’nin katıldığı eylemde sık sık, “Susma”, “Ortak olma”, “Katil Erdoğan Rojava’dan defol” sloganları atıldı.

Bremen’de Eyalet Parlamentosu önünde düzenlenen mitinge Kürdistanlılar ve Almanlar katıldı.

Kassel’de sivil itaatsizlik eylemi yapıldı, yol trafiğe kapatılrak işgal ve soykırım saldırısı protesto edildi.

Münih de kesintisiz eylemin yapıldığı bir başka kent oldu. Rotreuzplatz’daki eylemin ardından Türk konsolosluğu önünde protesto eylemi yapıldı.

Ulm kentinde Savaşa Karşı Ulm Platformu tarafından çağrısı yapılan eyleme ATİF, AGİF, ADHF, DKTM, SYKP, MLPD, Kollektiv 26, Rebell gibi kurumlardan aktivistler katıldı.

Bielefeld’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla yapılan Merkez Tren İstasyonu’nda bir araya gelen Kürdistanlılar, Alman aktivistler ve Türkiyeli devrimciler Jahnplatz Meydanı’na yürüdü. Almanların katılımının yoğun olduğu yürüyüşte YPG/YPJ flamaları taşınırken, “Terörist Erdoğan”, “Yaşasın Rojava direniş” sloganları atıldı. Eylem, tren istasyonunda sona erdi.

Giessen’de yapılan eyleme Avrupa Süryaniler Derneği, Sol Parti ve birçok solcu grup katıldı. Sık sık, “Terörist Erdoğan”, “Çocuk katili Erdoğan” ve “Alman tankları Kürdistan’dan çıksın” sloganları atıldı.

Saarbrücken kentinde yaşayan Kürdistanlılar, Türk devletinin işgal saldırılarını kınamak için yürüyüş düzenledi.

Köln’de Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) tarafından Dom Katedrali yakınında bir miting düzenlendi. Mitinge MLPD, Rebell, Zora Kadın Hareketi, Komünist Yeniden İnşa, Komünist Kadın ve Komünist Gençlik adlı hareketleri katıldı. MLPD Temsilcisi, “YPG’yi mi, barbarları mı savunacağız” diye sorarken, Komünist Kadın Hareketi adına konuşan Almanlar, “Rojava’nın yanındayız” mesajı verdi. Gece ise gençler Türkiyelilerin işyerlerinin olduğu Keupp Strasse’de yürüyüş yaptı.

Oldenburg HBF önünde bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı Türk devletine tepki gösteren sloganlar atarak yürüdü.

Duisburg’da da işgal saldırısı yürüyüş ve mitingle protesto edildi. Düsseldorf’ta da yüzlerce kişi işgal saldırısı protesto etti. Darmstadt’ta Luisenplatz’da toplanan kitle “Terörist Erdoğan” sloganları attı. Cumartesi günü saat 14.00’de yapılacak merkezi yürüyüşe de katılım çağrısı yapıldı.

Türk işgaline karşı Frankfurt’ta ABD konsolosluğu önünde eylem yapıldı. Eylem boyunca sık sık “Biji berxwedana Rojava” sloganı atıldı. Akşam saatlerinde ise HBF önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları,”Bijî berxwedana YPG” ve “Katil Erdoğan” sloganları eşliğinde çarşı merkezine yürüdü.

Freiburg’da kent merkezindeki Alte Synagoge meydanında bir araya gelen kitle YPG ve YPJ bayraklarıyla yürüyüşe geçti. Alman sol örgütler de eyleme katıldı. Essen’de yapılan eylemde de “Erdoğan’a boyun eğmeyin” çağrısı yapıldı. Chemnitz kentinde de Kürdistanlılar ve Alman dostları Neumarkt’ta gerçekleştirdikleri eylemle Alman kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. Hannover’de de Kürtler ve dostları alanlardaydı. “Rojava’yı hep birlikte kurduk, birlikte savunacağız” sloganı atıldı. Münster’de de işgal saldırısı HBF meydanında gerçekleşti.

Mannheim’da tren istasyonunda gerçekleşen eyleme Kürt Toplum Merkezi’nin yanısıra Alman antifaşistler, Devrimci Parti, SYKP, DİDF, Soli-Dem İnisiyatifi katıldı. Kiel’de tren istasyonunda toplanan kitle sloganlarla yürüyüşe geçti. Almanların da katıldığı eylem sonunda Rojava marşı okundu.

FRANSA

Paris’te Kürdistanlılar ve dostları Türk Devletinin Rojava’ya saldırılarını protesto için Elysee Sarayı önünde eylem yaptı. Eylemciler buradan Fransız Parlamentosu önüne kadar yürüdü. Parlamento önünde yapılan açıklamada “Başta Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri, barbar DAİŞ çetelerine karşı insanlık için savaşan Kürtleri yalnız bırakmamalıdır” denildi.

Lyon’da Kürt gençleri yaptıkları eylemin ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron’nun Lyon’da olmasından dolayı Terreaux Meydanı’nda bulunan Birinci Bölge Belediyesini ziyaret etti. Buradaki eylemin ardından Saxe Gambetta caddesine doğru yüründü.

Bordeaux’da yüzlerce kişi bir yürüyüş düzenlerken, Toulous’da da hem Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük 9 Ekim Komplosu hem de Türk işgal saldırısı protesto edildi. Eyleme Kürdistanlıların yanı sıra birçok Fransız da katıldı.

Montpellier kentinde DKTM ve Delal Amed Kadın Komünü tarafından düzenlenen yürüyüşte sık sık “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Rojava yalnız değildir”, “Her yer Rojava, her yer direniş”, “Öcalan’a özgürlük” sloganları atıldı. Comedi meydanında oturma eylemi gerçekleştirdi.

Marsilya kentinde ise dün binlerce kişinin gerçekleştirdiği yürüyüşle Türk devletinin işgali protesto edildi.

İNGİLTERE

Başkent Londra’da Rojava’ya karşı işgal girişimi İngiltere Parlamentosu önünde yapılan eylem ile protesto edildi. İşçi Partisi Milletvekili Lloyd Russel Moyle, İngiltere Parlamentosu’nun işgal girişimine karşı tepkisini ortaya koyduğunu ancak daha fazla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Kürdistan Dayanışma Ağı üyesi Nick Hyldyard ise Türk devletinin Rojava işgali ile Kürtlere karşı yeni bir soykırım planı devreye koyduğunu vurguladı.

ÇEKYA ve AVUSTURYA

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da da işgal ve soykırım saldırıları Türk Büyükelçiliği önünde bir mitingle protesto edildi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Rojava’ya yönelik işgal saldırısına tepki gösteren Kürdistanlılar, Avusturya Cumhurbaşkanlığı’na yürüdü. Eylemciler Avusturya Cumhurbaşkanı’nın işgal saldırıları karşısında girişimde bulunması ve tavır almasını talep etti.

Graz kentinde gerçekleştirilen eylemde Avusturya SPÖ ve Yeşiller Partisi adına yapılan konuşmalarda, Türk devletinin işgaline karşı Kürt halkının yanında olacakları mesajları verildi.

Linz bölgesinde ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları da Ana Tren Gar’ında Türk devletinin işgal saldırısını protesto etti.

İSVEÇ ve NORVEÇ

İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Kürtler ve dostları, Rojava’nın savunulması için ayağa kalktı. Sergelstorg Meydanı’nda gerçekleşen eylemde konuşan Sol Parti Milletvekili Ilona Szatmari Waldau, DAİŞ çetelerini yenilgiye uğratan Kürtlere saldıran Erdoğan’ın amacının Kürtlerin statü kazanmasını engellemek olduğunu söyledi. Waldau, partilerinin Türk devletinin saldırılarını durdurabilmek için mümkün olan her şeyi yapacağını söyledi.

Borlänge kentinde yürüyüşe geçen eylemciler yolun bir çok noktada keserek sivil itaatsizlik eylemi yaptı.

Gävle’de de Kürdistanlılar ve dostları kent merkezinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Malmö’deki mitingte de İsveç ile Avrupa Birliği’ne Türk devletine yaptırım uygulamaları çağrısı yapıldı. Eylemlerin yapıldığı kentlerden biri de Göteborg’du. Kentte Brunnpark Meydanı’da bir miting düzenlendi.

Norveç’in başkent Oslo’da Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarını protesto etmek için bir miting yapıldı.

İSVİÇRE

Bern Merkezi Tren İstasyonu önünde başlayan yürüyüşe İsviçreli, Türkiyeli sol-sosyalist demokrasi çevreler katıldı. Yürüyüşün ardından Waisenhausplatz’da yapılan mitingde KCDK-E, PYD, MLKP, SYKP ve İsviçreli sol-sosyalist kurumlar adına birer konuşma yapıldı. Eylemde 12 Ekim Cumartesi günü Zürih Helvetiaplatz’da yapılacak merkezi eyleme katılım çağrısı yapıldı.

Basel’de Dreirosenbrücke’de bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde bir araya gelen Kürtler ve dostları “İşgale ve faşizme karşı Kürt halkıyla beraber Rojava’yı birlikte savunacağız” şiarıyla yürüyüşe geçti.

Lozan’da Merkez Tren İstasyonu’nda gerçekleştirilen eyleme Solidaride, POP, Sosyalist Parti, Yeşiller parti temsilcileri de katıldı. Eylemde Avrupa devletlerine işgal saldırılarına karşı Kürt halkından yana taraf olmaları çağrısı yapıldı.

Luzern’de Kürt Toplum merkezi önünden Kanton Parlamentosu önüne kadar gerçekleştirilen yürüyüş boyunca Türk devletinin işgal saldırıları protesto edildi. Lugano kentinde de kanton parlamentosuna yürüyüş yapıldı.

İTALYA

Parma şehrinde Garilbaldi meydanında gerçekleştirilen eylemde YPG-YPJ bayrakları açıldı. Duyarlılık çağrısının yapıldığı eylemde, Kürt halkının asla diz çökmeyeceği vurgulandı.

HALKIN BİRLİĞİ

Amerikada Zenci George Floyd’u öldüren polis tutuklandı..!

Minnesota Halk Güvenliği Departmanı Müdürü John Harrington tarafından yapılan açıklamada, Chauvin’in Floyd’un ölümüyle bağlantılı olarak …

instagram web viewer instagram profile