Anasayfa / Haberler / Barcelona’da gece nöbeti: Binlerce kişi sokakta..!
Protesters shout during a protest in front of the Spanish Government delegations in Barcelona on October 15, 2019, as Catalonia geared up for more upheaval a day after thousands of pro-independence activists stormed Barcelona airport in an angry response to Spain's jailing of nine of its leaders following a failed secession bid. (Photo by Pau Barrena / AFP)

Barcelona’da gece nöbeti: Binlerce kişi sokakta..!

İspanya’da polisin, Yüksek Mahkemenin bağımsızlık yanlısı Katalan siyasetçilere verdiği mahkumiyet kararlarına karşı gösteri düzenleyenlere müdahalesinde arbede yaşandı.

Katalonya özerk bölgesindeki 4 vilayetteki İspanya hükümeti binalarının yakınlarında, binlerce kişi gece nöbet tuttu. Bölgenin başkenti Barselona’daki nöbet sırasında bazı protestocuların güvenlik güçlerine maytap ve objeler fırlatması, binaların etrafındaki geçici çitleri tekmelemesi sonrası, polis göstericilere müdahale etti.

Katalan marşını söyleyen protestocular, “Sokaklar her zaman bizim olacak”, “Bağımsızlık” gibi slogan atmanın yanı sıra, polise “işgalci güçler” diye seslendi.

Çöp kutuları, çitler ve karton kutularla barikatlar kuran protestocular, daha sonra barikatları ateşe verdi. Polis, göstericileri cop kullanarak dağıttı.

Katalonya’daki Girona, Lleida ve Tarragona kentlerinin yanı sıra daha küçük kentlerde de düzenlenen gece nöbetleri, ANC ve Omnium adlı bağımsızlık yanlısı iki grubun çağrısıyla yapılıyor.

Grupların liderleri Jordi Sanchez ve Jordi Cuixart, Yüksek Mahkeme’nin mahkumiyet kararı verilen ayrılıkçılar arasında bulunuyor.

Yüksek Mahkeme, dün Katalonya özerk yönetiminde yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçiden 9’una 9 ila 13 yıl hapis cezası vermişti.

KATALONYA REFERANDUMU

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminde yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü liderinin 4 ay süren davası 12 Haziran’da sona ermişti.

Anayasa Mahkemesinin Katalonya özerk yönetiminde 1 Ekim 2017’de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuyla bağlantılı olarak suçlanan 12 sanıktan 9’u tutuklu, 3’ü de tutuksuz yargılanıyordu.

Sanıklar hakkında “anayasal düzeni kısmen ya da tamamen şiddet yoluyla yıkmak”, “kanunun uygulanmasına engel olmak”, “devlet kurumlarına itaatsizlik” ve “kamu malını kötüye kullanmak” suçlarından 7 ila 25 yıl hapis cezaları istenmişti.

Halkın yüzde 90’ı referandumda “evet” oyu kullanmıştı.

HALKIN BİRLİĞİ

AKP-MHP Faşist İktidarı halka karşı silahlanıyor: 1 milyon zırh delici fişek, 1 milyon plastik mermi, 100 bin biber gazı…!

Çiğdem Toker, Sözcü’deki köşesinde dikkat çeken Kamu İhale Kurumu’nun 27 Mayıs 2020 tarihli “mal alımı …

instagram web viewer instagram profile