Anasayfa / Haberler / BARO BAŞKANLARI ANITKABİR’E ULAŞTI: “BUGÜN SAVUNMA ADINA BİR TARİH YAŞANDI”..!

BARO BAŞKANLARI ANITKABİR’E ULAŞTI: “BUGÜN SAVUNMA ADINA BİR TARİH YAŞANDI”..!

Tüm engellemelere ve Ankara girişinde tüm gece yağmur altında polis ablukasında bekletilmelerine rağmen yürüşlerini tamamlayan baro başanları Anıtkabir’e ulaştı.

Anıtkabir’e ulaşan baro başkanları, Aslanlı Yol’da yaptıkları yürüyüşün ardından Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret etti. Ardından toplu fotoğraf çekildi.

Baro başkanlarının Anıtkabir’de de açıklama yapmasına izin verilmedi. Anıtkabir etrafından polis tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, “Bugün savunma adına bir tarih yaşanmıştır. Savunma yürüyüşü ülkenin başkentinde taçlandı” dedi.

Türkiye’nin her yerinden gelen baro başkanlarının hiçbir müdahaleye maruz kalmadan geldiğini ancak Ankara girişinde bir utanç yaşatıldığını kaydeden Sağkan, “Bir avukat olarak bu yaşananlardan dolayı utanç yaşıyorum. Baroları yüksek bir coşku ile karşılaşmamız gerekirken şiddet ile karşıladık. Ama baro başkanları buna karşı direndiler” dedi.

Baro başkanlarının yürütülmemesine ilişkin yazılı bir karar olmadığına dikkat çeken Sağkan, şunları söyledi:

“Defakto bir uygulama ile ‘sizi yürütmeyiz’ dediler. Şiddete uğradık, yağmurda ıslandık, battaniye vermediler, koltuk, çay vermediler. İnsani değerlerden uzak bir 24 saat yaşadık. Bir insana bu şekilde bir tavır gösterilmesinden dolayı utanç duyduk. Bir kaç saat sürecek bir eylem bir günden fazla sürdü, dünya bunu duydu. Bunun sebebi biz değildik, polislerdi. Bize destek veren meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum, insanlık onuru onlar sayesinde tekrar kurtuldu.”

Bir gazetecinin yürüyüşe nasıl izin verildiğine dair sorusuna Sağkan, baro başkanlarının kararlılıkları sonucu yürüyüşün devam ettiğini söyledi.

Sağkan, “Biz eğer bu uygulamaya suç duyurusunda bulunmayacaksak neye bulunacağız. Tabii ki suç duyurusunda bulunacağız ve sonuna kadar da takipçisi olacağız” dedi.

FEYZİOĞLU’NA YANIT

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun dün Anıtkabir’de verdiği fotoğrafa ilişkin Sağkan, “Sayın Feyzioğlu’nun uzun zamandır insan haklarını savunmaktan uzaklaştığını ve bunun karşısında olduğunu görüyorduk. Dün meslektaşları darbedilirken, arkadaşları yerde sürüklenirken yanlarında olmamış bir Barolar Birliği Başkanı ile karşı karşıya kaldık. Baro başkanları zordayken gelmeyip olay çözüldükten sonra gelen bir Baro Başkanı’nın tavrı ile karşı karşıya kaldık. Bunu kabul etmiyoruz, onu vicdanı ile baş başa bırakıyoruz” açıklaması yaptı.

Sağkan, barolara dair çıkarılmak istenen yasaya dair eylem planlamasını kamuoyuyla önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını söyledi.

HALKIN BİRLİĞİ

Türk-İş: 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 431 lira oldu..!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), haziran ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırını 2 bin 431 …

instagram web viewer instagram profile