Anasayfa / Kürdistan / Bayrağına tahammül edilmeyen Irak Kürdistan bölgesi, köşe dönmek isteyen Türklerin ilk tercihi..!

Bayrağına tahammül edilmeyen Irak Kürdistan bölgesi, köşe dönmek isteyen Türklerin ilk tercihi..!

Türkiye’nin batısında –geçtiğimiz günlerde Trabzon’da olduğu gibi – Kürdistan Bölgesi çağrışımlı her detay, ırkçı tepkilere neden olurken mevzu para ve ticaret olduğunda milliyetçilik rafa kaldırılıyor. Çünkü Irak’ın Kürdistan Bölgesi hem Türk sermayesinin hem de iş kurmak ve kısa yoldan para kazanmak isteyenlerin ilk tercihi.

Onlarca yatırım, girişim, iş kurma temalı forum sitesinin en önemli başlığı “Kuzey Irak’ta iş kurmak”. Pek çok kişi, ilk yatırımını Kuzey Irak diye adlandırdıkları Kürdistan bölgesine yapmayı düşünürken, bununla ilgili artık yatırımcı, danışman ve mihmandar pazarı açılmış durumda.

Kürdistan’a yapılan yatırımlar konusunda en fazla fikir alışverişinin döndüğü sitelerden biri Koniks. Koniks’in yanı sıra, myfikirler, insaatelemani, isbilgileri, parasalcozumler, patronturk, yeniisfikirleri gibi pek çok site için Kuzey Irak diye adlandırılan Kürdistan Özerk Bölgesi, bir memba durumunda.

Karaman’dan yazdığını söyleyen bir yatırımcının, Kürdistan pazarına ilişkin düşünceleri şöyle:

“Yılbaşından önce Kuzey Irak’taydım. Bir hafta kaldım. Pazar araştırması yaptım çok canlı bir pazarı var. Aynı zamanda canlı para dönüyor, her şey peşin. Giyim olarak toptan vermek zor bir durum. Toptancıların hepsi de Türkiye’ye geliyorlar. Ama orada bir dükkân tutarsın kendin işletirsin, güzel iş yapar. Dükkânların kirası 700 dolardan başlıyor, 3 bin kadar var. Tabii ki yerine göre değişiyor. Ama 1000 dolara güzel iş yapacak bir yer rahatlıkla tutarsınız. Türk mallarını çok beğeniyorlar. Hatta bir dükkâna müşteri girdiği zaman soruyor Türk malı mı, değil mi diye soruyor. Türk malı değilse çoğu zaman almıyor. Ev tekstili, kuru ya da yaş gıda da iyi gidiyor.”

Yatırımcılara danışmanlık yapan biri ise şu yolları gösteriyor:

“Kuzey Irak’a gitmek için pasaport olması yeterli, kapıda pul parası verirsiniz, 10 gün için vize istemiyorlar. Kuzey ırak insanları gerçekten çok iyiler insanlara karşı saygıları var, Türkleri de severler. Can güvenliği açısında hiç kuşkunuz olmasın herhangi bir olay olmaz, hatta kendi memleketinizde gibi rahat olun. Gıda üzeri satış yapmak isteyenler için Zaho’da Türk toptancıların olduğu bir bölüm var buradan bütün Irak’a dağılım oluyor ve burada birçok Türk firmalar var, toptan mal satıyorlar. Türkiye’den sebze meyve de Zaho’ya gider, komisyoncularla çalışılıyor. Adamlar sağlamlar paranızı kuruşuna kadar verirler. Ayrıca şu anda Kuzey Irak’ta yoğun olarak arıtma ve rafineri tankı gidiyor. Biliyorsunuz Türkiyenin Irak’a olan ihracatının çok büyük bölümü Gaziantep’ten yapılıyor. Ben Gaziantep’te son beş – altı yıldır sadece Irak’a ihracat yapan bir firmada, ihracat müdürü olarak çalıştım. Türkiye’nin her yerinden onlarca çeşit mal alımı yaptım ve yüzlerce kamyon ve tır’ın a dan z ye yüklemesi, gümrüklemesi, nakliyesi tüm lojistik işlemleri yürüttüm. Kuzey Irak ile ilgili Gaziantep’ten her konuda yardımcı olabilirim.”

Türkiye’den imalatçı firmaların ürünlerini Kürdistan Bölgesi’ne pazarlamak istediğini söyleyen Aksaraylı taze bir işadamı ise şunları söylüyor:

“15 gün önce Kuzey Irak’taydım. Zaho, Duhok, Erbil ve Süleymaniye’ye gittim. İnşaat ve turizm sektöründe faaliyet gösteren bir şirketim var. Burada azımsanmayacak kadar Türk var. Ben ordayken bir motorlu araç şirketi showroom açıyordu. Yine Bursalı tekstilci bir arkadaş mağazasını kurmuş işinden gayet memnundu. Biz küçük çaplı bir yapı market oluşturacağız. Cizre’de ve Silopi’de bir ambar tutacağız. Depomuzda her firmanın bir miktar konsiye şeklinde malı olacak. Kuzey Irak’ta alışveriş peşin, en fazla 10-15 gün içinde ödeme yapıyorlar.”

Kürdistan’da reklamcılık işine başlayan bir İstanbullu ise şöyle konuşuyor:

“Ben İstanbul’da bir küçük çapta bir reklam atölyesinin sahibiyim ve Mevla’m nasip etti, Kuzey Irak Erbil’de bir Türk firmasının reklam işlerini almak nasip oldu. Şuan yaklaşık bir aydır buradayım. Buradaki izlenimlerin çok olumlu, buradaki ticaret İstanbul’daki gibi yalpa yulpa değil, insanlar sözlerinde duruyor ve işin bittiğinde hemen paranı alıyorsun. Öncelikle evli ve iki çocuk babası olarak buraya geldiğimde ailemle gelmem gerekecek buradaki ev kiralarını araştırdım en ucuz ev kirası 500 $ gıda ve giyim Türkiye şartlarına nazaran biraz pahalı, mevcut borçlarımın ödenmesi ve istikrarlı bir hayat sürebilmem için teklife baktım ve 2500 $ olarak teklif aldım. İstanbul’da yaklaşık bey yıldır kendi işimle uğraşıyordum ve maalesef bir arpa boyu yol kat edemedim ve şimdi rahatım yerinde.”

Bir başkası ise Kürdistan bölgesindeki pazara dair hayli teşvik edici cümleler kurmaktan kendini alamıyor:

“Burada aklınızın alamayacağı bir pazar var. Haliyle ABD sömürgesi olduğu için dolarla iş yapılıyor. Anavatanda 3-5 kuruşa satılan mal, burada 20-30 dolara satılıyor. Üretici olup malını satmak isteyenlere, her türlü yardımcı olurum. Burada çok geniş tanıdıklarımız mevcut, mal yollayın, size para yollayalım, mobilya, gıda, tekstil fark etmez.”

Barzani ailesinden Nizar Barzan’ın ortağı olduğunu söyleyen bir başka tüccar da danışmanlık hizmetlerine başlamış ve şu ifadeleri kullanıyor:

“Firmamız yaklaşık dört yıldır Kuzey Irak bölgesinde Zaho, Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’de inşaat dekorasyon malzemelerinden zücaciye ürünlerine, mobilyadan aksesuara, tekstil ve gıdadan eğitim ürünlerine, havuz malzemelerinden şömineye kadar her türlü ürünlerinizin pazar araştırması, bayilik çalışmalarının yapılması işletmelerinizin kanuni alt yapısı, her türlü gümrük işlemleriniz dahil danışmanlık hizmeti veriyor. Satış pazarlama hariç danışmanlık ücreti aylık 2000 dolar olup özel durumlarda yeniden değerlendirme yapılır. İş ortağım Nizar Barzan olup, kendisi Barzani ailesinin saygın bir üyesidir.”

Kürdistan bölgesinin zenginlikleri Türkiye’nin dört bir tarafında biliniyor, Tekirdağ’da yaşayan bir hırdavatçı dahi, “Kuzey Irak’ta satış yapmaktan” bahsedebiliyor:

“Tekirdağ’dan Kuzey Irak tarafındaki şehirlere çeşitli inşaat ve hırdavat malzemeleri peşin ödeme yoluyla satmak istiyoruz. Kuzey Irak’ta yerleşik veya iş gereği orada bulunan arkadaşlarla irtibata geçmek istiyoruz.”

Tıpkı Kocaelili pişmaniye ve fındık satmak isteyen, aşağıdaki satırların sahibi gibi:

“Kurulum aşamasında olan dış ticaret firmam ile ilk etapta Irak’ın Süleymaniye bölgesine, daha sonra ise Kuzey Irak’ın birçok bölgesine başta pişmaniye ve fındık olmak üzere pazarlamayı düşündüğümüz birkaç gıda ürünü var. Ağustos ayında Süleymaniye’de gerçekleşecek bir fuara da gitmeyi düşünüyorum. Genç bir girişimci olarak konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişilerin fikrini almak isterim.”

Bayraklarına tahammül edilemeyen, TV ekranlarında ulusal renkleri flulaştırılarak verilen Kürdistan bölgesi pazarına, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) verilerine göre; 1975’te ilk giren firma Enka. Irak; toplam proje bedeli bakımından Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışında en fazla iş üstlendikleri Orta Doğu’daki birinci, dünya genelindeki dördüncü ülke konumunda. Kürdistan bölgesiyle, geçen yıl varılan ihraçta rakamı 7 milyar doları bulmuştu.

Irak genelinde 1800’e yakın Türk firmasının ülke genelinde toplam yatırım bedelinin 720 milyon ABD doları civarında. 2012 yılında Türkiye’den Irak’a yapılan doğrudan sermaye yatırımı ise 254 milyon ABD dolarıydı.

2016 verilerine göre Türkiye’nin Irak’a ihraç ettiği belli başlı ürünler; mücevherat, buğday unu, ayçiçeği yağı, mobilya, bisküvi, yumurta, tavuk eti, turunçgiller, hijyenik havlu ve bebek bezleri, demir-çelik boru ve profil, demir-çelik çubuklar, izole kablo ve teller, demir-çelikten inşaat ve aksamı, margarin, dokunmuş halı, salça, çikolatalı mamuller, plastik ambalaj malzemeleri, hazır giyim, plastik boru, kuru baklagiller, deterjan, kağıt ambalaj malzemeleri olarak tespit edildi.

Türkiye Irak’tan en çok altın, petrol yağı kalıntıları, hurda plastik ve kağıt ile sığır derisi ithal ediliyor.

Türkiye’nin ihracatının kayda değer bir kısmını, Türk firmalarının Irak’ın kuzeyindeki temsilcilikleri vasıtasıyla bölgeye temel gıda ve temizlik maddeleri ile elektrik ve elektronik ürünleri satışları teşkil ediyor. İstanbul, Bursa, Gaziantep gibi illerden Irak’a götürülen tekstil ve hazır giyim ağırlıklı ürünler de azımsanamayacak bir gelir kaynağı halinde.

Öte yandan temmuz başında İstanbul’un önemli gayrimenkul projeleri, Irak’ın ‘güvenlik açısından en emniyetli bölgesi olarak kabul edilen’ diye nitelendirilen Erbil’de düzenlenecek Paradise İstanbul Emlak Zirvesi’nde tanıtıldı. Çifçi İnşaat, Gül Yapı, Kalkavan Yapı, Haşan Sever İnşaat, ana sponsorluğunda gerçekleşecek fuarda, Ziylan Gayrimenkul, Yenigün inşaat, Sinpaş GYO, Ak Proje, Kaysel inşaat, Ertok Yapı Ortak Girişimi, Kuzu Grup, Türker inşaat Yapı gibi Türkiye’nin önemli inşaat firmaları yer aldı.

Nisan ayında da, referandum sonrası yaşanan gerilimin bitmesinin ardından Türk Hava Yolları’nın Erbil’e yeniden seferler başlatmasıyla, bölge ile ticaret ilişkisi eski hızına dönmüştü. Petrol, gıda, inşaat ve alt yapı alanlarında Kuzey Irak’a yatırım yapan pek çok Türk firması iki ülke arasında ilişkilerin düzelmesinin ardından bir yatırım atağı başlattı. 7 milyar dolarlık ihracatın yeniden canlandırılması hedefiyle başlatılan atakta, yüzlerce firma Erbil, Süleymaniye ve Dohuk bölgesinde iş yapmaya başladı. Bununla beraber yüzlerce Türkiye vatandaşı da bölgede çalışma olanağı buldu.

AKP’nin yandaş şirketlerinin de önemli yatırımlarının bulunduğu Kürdistan Bölgesi’nde en son Limak, 14 milyon dolarlık Gali Zaxo Tüneli’ni tamamlamıştı.

© Ahval Türkçe

HALKIN BİRLİĞİ

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Elçi, öldürülüşünün 4’üncü yılında anıldı..!

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için düzenlenen anma etkinliğinde konuşan eşi Türkan Elçi, “Yine …

instagram web viewer instagram profile