Anasayfa / Dünden Bugune / BEŞLER DEVRİMCİ KAVGAMIZDA YAŞIYORLAR..!

BEŞLER DEVRİMCİ KAVGAMIZDA YAŞIYORLAR..!

Faşizmin saldırlarını artırarak, toplumsal direnişi gözaltı kayıpları ve katliamlarla ezmeye çalıştığı dönemde Diyarbakırda kontrgerilla HEP il Başkanı Vedat Aydını kaçırarak katletti. Diyarbakır’da JİTEM tarafından katledilen HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın cenazesine katılmak için yola çıkan beşler dönemin İHD Adana Şube Başkanı Elif Tuncer ve İHD yöneticileri Hasan Üzüm, Yusuf Üzüm, Cemal Ölçmez ile İmam Turan trafik kazasında yaşamlarını kaybetmişlerdi.

Zor süreçlerde demokrasi ve özgürlük savaşımını omuzlamaktan geri kalmayan beşler, Adana da mücadeleyi yeniden örmek ve ileriye taşımak için canla başla çalıştılar. Onlar her dönem haksızlığa karşı haksızlığa karşı adaleti, tekçiliğe karşı demokrasi ve özgürlüğü, kutuplaşmaya karşı kardeşliği savunmaya devam ediyorlardı.

Beşler’i faşist baskı ve katliamların arttı dönemde bir adım öne çıkarak kara bulutları dağıtmaya çalıştılar. Tuncerler bu mücadelede yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor “dedi.

Diyarbakır da JİTEM tarafından hunharca katledilen HEP’in Diyarbakır İl başkanı Vedat Aydının cenaze törenine enternasyonalist bir ruh içinde katılmak amacıyla Adana da yola çıktılar. Ama onlar cenaze törenine ulaşamadan nasıl olduğu bilinmeyen bir biçimde trafik kazasında katledildiler. Olay bir türlü aydınlatılmadı. Neki o dönemde her yerde konumlanmış olan kontrgerilla gerçeği düşünülünce gerçek katillerin devlet olduğu görülecektir. .

10 Temmuz 1991 yılında yaşamlarını kaybeden beşler, Türkiye’de işçi sınıfı ve emekçilerin devrim ve sosyalizm mücadelesinin önemli isimleriydi. Avukat Elif Tuncer Evrensel okuru iken, Hasan Üzün, İmam Turan, Yusuf Üzüm ve Celal Ölçmez Emeğin Bayrağı okurlarıydı. Onların açmış olduğu enternasyonalist direniş bayrağı, ölümlerinin 29.yılında emekçilerin ve yoldaşlarının ellerinde kale burçlarına dikilmek için elde ele taşınıyor.

HALKIN BİRLİĞİ

HDP Eş Genel Başkanları: Sivas ve Çorum’un acısı dinmedi..!

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Sivas ve Çorum katliamlarına ilişkin, “Üzerinden …

instagram web viewer instagram profile