Anasayfa / Özgür Kadın / Birleşik Metal-iş Valfsan’da TİS imzaladı: Regl izni ve 8 Mart’ta ücretli izin de var..!

Birleşik Metal-iş Valfsan’da TİS imzaladı: Regl izni ve 8 Mart’ta ücretli izin de var..!

 

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası Valfsan işyerinde TİS’e kadın işçiler için regl izninin ekletti.

Toplu sözleşmeye eklenen madde ile, Valfsan’da çalışan işçiler regl olduklarında bir gün izinli olacak. Ayrıca kadın işçiler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde de ücretli izinde olacak.

Nuran Gülenç’in Gazete Duvar’daki yazısında TİS’ten şu şekilde bahsedildi:

“Geçtiğimiz günlerde, Birleşik Metal-İş Sendikası basına yapmış olduğu bir açıklamayla toplu sözleşme yaptığı Valfsan işyerinde, kadın üyeleri için bir günlük regl izninin sözleşme maddesi olarak düzenlendiğini duyurdu.

Son yıllarda içine girmiş olduğu krizden bir türlü çıkış yolu bulamayan, günden güne üye ve prestij ve güven kaybeden sendikal hareket için, Birleşik Metal-İş Sendikası’nın kadın üyelerinin ihtiyaçlarına yönelik maddeleri sözleşme maddesi olarak düzenlenmesi oldukça ileri bir adım olduğunun altını çizmek gerekiyor. Sendika sadece bununla da kalmamış, aynı sözleşmede, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de ücretli tatil olarak almış.

Artık kadınları sanayinin pek çok alanında görmek mümkün. Bu değişimin sendikal hareket tarafından görülmesi, taleplerinin ihtiyaçlarının sendikal politika haline getirilmesi, sendikaların uzun süredir içine düştüğü bunalımlı dönemlerden çıkmasının da itici dinamiklerinden biri de olabilir, kim bilir?”

HALKIN BİRLİĞİ

Muhalefet partileri ve kadın örgütleri: Çocuk istismarının affı gündem dahi edilemez..!

Çocuklara cinsel istismar suçlarında mağdur ve failin evlenmesi halinde cinsel istismar suçundan tutuklu bulunan ya …

instagram web viewer instagram profile