Anasayfa / Genel / Boğaziçi öğrencilerinden 27’sine hapis cezası..!

Boğaziçi öğrencilerinden 27’sine hapis cezası..!

Efrin’e yönelik işgal saldırısı sırasında okulda lokum dağıtılmasına karşı “Savaşın, işgalin lokumu olmaz” şiarıyla basın açıklaması yaptıkları için haklarında dava açılan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yargılandığı davada karar çıktı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılan öğrenciler ve avukatları, son savunmalarını yaptı.

Basın açıklamasına katıldığı için tutuklanan öğrencilerden olan Şükran Yaren Tuncer, savaş karşıtı bir genç olarak bunun gereğini yerine getirdiğini belirtti, bu yüzden tutuklanmalarının hukuksuz olduğunu söyledi.

Öğrencilerden Ozan Yaman da, “Filistin ve Afri’nin ne farkı var’ diye sormuştum. Bugün bu sözlerimin ne kadar gerçek olduğunu görüyorum” dedi.

‘ÖĞRENCİLERDEN ÖTE EYLEMİN KENDİSİ BERAAT ETMELİ’

Avukat Metin Sezgin, davanın bu boyuta gelmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef gösteren açıklamaları nedeniyle olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Bu müdahale kolluk ya da mahkeme eliyle değil, siyasi bir müdahale ile gerçekleşti. Siyasi saiklerle oluşmuş bir dava olduğu için mahkumiyet kararı verilemez. Bu öğrenciler Türkiye’nin Afrin’deki varlığını sorguladığı için tutuklanmıştır. Bu dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürsek mahkemenin aleyhine sonuç çıkar. Ben sanıklardan da öte eylemin kendisinin beraat etmesini istiyorum.”

Avukat Ekin Baltaş ise, dosyada hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş bir delilin dahi olmadığını belirtti.

Mahkeme, savunmaların ardından “Örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla 27 öğrenciye 10 ay hapis cezası, 3 öğrenci hakkında ise beraat kararı verildi. 20 öğrencinin cezası ertelendi.

7 öğrenciye ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemedikleri için 6 bin lira para cezası verildi.

NE OLMUŞTU?

19 Mart 2018’de öğrenciler, Efrin’e yönelik işgal saldırı sırasında Kuzey Kampüs’te masa açıp lokum dağıtılmasına karşı, “İşgalin katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açarak açıklama yapmıştı.

Muhalif öğrenciler ile faşist grup arasında çatışma çıkmış, lokum standına saldırıldığı iddia edilmişti.

Olayın ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle ilgili, “Regaip öncesinde lokum dağıtanlara kalkıp farklı bir şekilde davrananlara haddini bildirmek birinci derecede benim ve devletin görevidir. Okul koridorlarında, kantinlerinde, bahçelerinde adeta terör estiren bu çapulculara kesinlikle meydanı bırakmayacağız” diyerek, hedef almıştı.

Erdoğan’ın açıklamalarının hemen ardından ev, yurtlara düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan öğrencilerden 14’ü tutuklanmış, 8 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Tutuklanan öğrenciler, 6 Haziran 2018’de görülen ilk duruşmada, “yurtdışına çıkış yasağı” şartıyla tahliye edildi.

HALKIN BİRLİĞİ

Korona Krizi yoksul ülkelerde gıda kıtlığına yol açacak..!

Dünyayı etkisi altına alan yeni koronavirüs salgınından şimdilik daha az etkilenen Afrika’da özellikle gıda boyutuyla …

instagram web viewer instagram profile