Anasayfa / Onlardan Bize / BOLŞEVİK BİR MİLİTANIN ADIDIR KAMO..!

BOLŞEVİK BİR MİLİTANIN ADIDIR KAMO..!

Esas adı Simon Ter Petrosyan olan Kamo, 1882 de, Gürcistanın Gori kasabasında doğdu. Önderi Stalinle aynı kasabada yaşama gözlerini açtı. Babasının zoruyla Tiflis Papaz Okuluna gönderildi. Ancak isyankarlığı ve ele avuca sığmaz özellikleri nedeniyle okuldan atıldı. Okuduğu dönemde , aynı okulda okuyan ve tanıştığı, Stalin öğretmeninden çok şey öğrendi. Böylece Kamo’nun devrimci yaşamı da başlamış oldu.

İlk görevi, partinin illegal yayın organı Iskra nın dağıtımı oldu. İşportacı kılığıyla ve büyük bir rahatlıkla, kafasının üstünde taşıdığı sepetinde, yumurtaların altında yayınları taşıyordu.

Gürcü bir devrimcidir. Saflarına katıldığı Bolşevik Parti’ye ve devrime yürekten inanmış tüm yaşamını mücadeleye adamış Bolşevik bir militandır!

Gizlilik kurallarına çok sıkıca uyan Kamo, bir gün kendisinden şüphelenen bir muhbiri sarhoş edip, katranla tüye bulamıştı. Daha sonra Muhbir ve ajanları bulma görevini de başarıyla yerine getirmişti. Yine 1903 Temmuz unda büyük genel grev de, etkili olan Bolşevik Parti bildirileri için kent didik didik arandı, yine de Kamo nun ”’kutsal”’ mekana ”’kiliseye” yerleştirilmiş matbaası bulunamadı. 1903 de, yüz otuz kilo illegal yayınla yakalandı. Hapse atıldı. O sene sayısız kaçışlarından ilkini duvardan atlayarak gerçekleştirdi.

Bundan sonra, Kamo askeri ve silahlı eylemlerde sorumluluklar üstlendi. Kamo nun en çok ses getiren, Çarlık ve Okrahanasını çileden çıkartan eylemi Bolşevik askeri örgütünde örgütlediği 50 bin ile 341 bin ruble Tiflis kamulaştırmasıydı. Güpegündüz ve hiç kayıp vermeden, önemli miktarda para ele geçirildi. Evet bu eylemin faiileri Krasin yönetiminde, Lenin in de bilgisi ve onayıyla gerçekleşmişti. Yine bir gün bir ajan tarafından polise verilen bilgiler doğrultusunda izlenen Kamo, Berlin de Bomba ve silahlarla yakalanır. Gerçek adını açıklamaz. Tutuklanır ve parti tarafından deli numarası yapması talimatı verilir. Ve Kamo bu rolü Bolşevikler, dahi kuşkuya düşürecek denli gerçekçi oynar.

Kamo Tiflis Emniyetindedir. Bolşevik partili yoldaşları tarafından kaçırılır. Tüm çarlık polisi onu ararken, o Tiflis Emniyet Müdürlüğünün mahzeninde saklanır. Rusya dışına çıkarılır. Biraz dinlendikten sonra Rusya da yeni askeri örgütler ve kamulaştırmalar örgütler. Bir süre sonra tekrar yakalanır. Savcının çoğu gerçek iddiaları otuz ciltlik dosyayı doldurmuştur. Dosyalar mahkeme salonuna el arabasıyla taşınır. Ölüm cezası alır. Ve Şubat devriminin rüzgarları ile özgürleşen tutsakların içinde yerini alır.

Ekim devrimi sonrası iç savaşta, Bolşevik örgüt Kamo ya burjuvazinin uşağı beyaz muhafızların komutanı Denikin den kurtulmak için görev verir. Kamo duraksamadan, Denikin le birlikte tüm kurmaylardan kurtulmayı önerir. Parti reddetmez! Ancak kızıl ordu tersine çevirdiği güç dengesiyle, Denikin in ordusunu geri püskürtür. ve plan iptal edilir.

Evet. Kamo nun devrimci meziyetlerinin şekillenmesi ve açığa çıkmasını asıl sağlayan Bolşevik Parti çalışmasıydı. Çoktan beri asıl eksikliğini hiisettiğimiz şey, Lenin in tarif ettiği gibi, Kamo benzeri militanları öne fırlatıp biçimlendiren Bolşevik tipte bir partinin yaratılmamış olmasıdır.

Çarlık rejiminin gizli polis ve ajanlar ağına rağmen Bolşevik Partisi ve Rus devrimi için yüzlerce kamulaştırma eyleminde yer almış, pek çok kere zindanlarda tutsak edilmiştir. Ancak her seferinde o zindanlardan çıkıp mücadeleye katılmayı başarmıştır. Öyleki yurtdışında tutsak düştüğünde mücadeleye geri dönmek için 2 yıl boyunca akıl sağlığını kaybetmiş numarası yapar ve başarıya ulaşarak mücadeleye döner!

Kamo Bolşevik bir militandır. Onun için imkansız ve olmayacak hiçbir şey yoktur. İşçilerin, köylülerin, ezilen ulusların mücadelesidir inandığı ve yaşamını adadığı!

Gerçek adı Simon Ter Petrosyan olan Bolşevik militanı Kamo’nun hikayesini anlatan kitap. Kamo, lenin’in fedaisi olarak bilinse de aslında Stalin’in sağ koludur. Stalin ve ekibiyle beraber partinin finansörlerinden birisi olmuştur. Çok cesur ve atik bir sokak militanıdır. Stalin, Kamo ve diğer arkadaşları profesyonel şekilde sayısız banka ve gemi soygununa imza atmışlar. Elde ettikleri tüm parayı da bir kuruşuna bile dokunmadan partiye ulaştırmayı başarmışlardır çünkü devrim çalışmaları için kaynağa ihtiyaç vardır, kendilerinin yaşamı ikinci plandadır.

kamo tam anlamıyla gençlik yılları, sokak çalışmaları, yurtdışı cezaevi süreci, cezaevi’nden kurtulma hikayesi, trajik*ölümüyle saygıyı hak eden Bolşevik tarihinin önemli militanlarından birisidir.

Kamo’nun pratiği aslında devrimci hareketin maddi olanakları nereden ve nasıl elde etmesi gerekiğini yakıcı olarak ortaya koymaktadır. Bolşevik Partinin pratiği bugünde komünistlere örnek olmalıdır. Komünist bir örgüt maddi olanakları komünist hattına uygun tarzda çözmekle yükümlüdür. Komünist amacına zarar verici tutum ve yaklaşımlarda ırak kalmalıdır. Komünist örgüt ve yada parti devrimi kitlelere dayanarak yapacağına göre maddi desteği de ilki olarak yığınlara dayanmak ve üye-aday üyeler ve sempatizanlarda düzenli aidat almak ve düzenli-düzensiz bağışlar la karşılamalı İkinci olarak devletin ve yada zenginlerde para-altın vb. kamulaştırmaya başvurmalıdır.

Bunun içinde komünist örgüt yada partinin kendi gücüne ve feda ruhu içinde hareket eden ,devrim için herşeyini davanın emrine sunmaktan geri kalmayan militan kadroların yetiştirilmesi gerekiyor.

Bir örgüt maddi olanaksızlıklar kadrolarına ve kitlesine dayanarak aşmalı, ama ilk zamanlarda kitlesel bağlarının yetersiz yada kitlelerin devrimcilere güvenini zayıf olduğu dönemlerde işin içine kamulaştırma eylemleri girmelidir. Bu alanda Lenin ve Stalin’in önderliğindeki Bolşevik Partinin pratiği zengin deneylerle doldurdu. Stalin yoldaşın önderliğinde ve Kamunun başında bulunduğu askeri örgüt vasıtasıyla Bolşevik Parti onlarca kamulaştırma eylemi gerçekleştirmiş ve Bolşevik Partinin mali giderlerini karşılamıştır. Eğer Kamo’nun önderliğinde onlarca kamu eylemleri gerçekleştirilmemiş olsaydı Bolşevik parti zorunluk ihtiyaçlarını karşılamada zorlanacak ve illegal savaşımı geliştirip ileriye taşımda zorlanacaktı.

Saflarında Kamo gibi özel yetenekli, cesarette ve sosyalizme bağlılıkta sınır tanımaz militanlar olmamış olsaydı Bolşevik parti küçük bir örgütken kısa zamanda iktidar örgütü haline gelemezdi.

Bugün Türkiye devrimci hareketi kitle bağları bakımından geri savrulmuş durumda. Uzun yılların toparlanıp ileriye doğru hamle yapamamanın getirmiş olduğu erezyondan dolayı kitlelerin maddi olanağının mücadeleye kanalize etmek oldukça güçleşmiş. Aynı zamanda devlet ve zenginlerden kamulaştırma eylemlerinde geriye de düşüş yaşanınca hatlı eğilimlerin gelişip güçlenmesinin yolu açılmıştır. Amaçla araç arasında uyumsuzluklar ve tezatlıklar ortaya çıkmıştır. Kamo gibi her adımda kendini devrimci mücadele ve örgütün ihtiyaçlarına göre konumlandıran Bolşevik militanların

14 Temmuz 1922 de bisikletle evine giderken bir arabanın çarpması sonucunda ölür.. Mezarındaki kızıl çiçekli çelenkte “Unutulmaz Kamo’ya Lenin” yazmaktadır!

Ölümünün 97.yılında Bolşevik militanın prototipi Kamoyu saygıyla anıyoruz.

HALKIN BİRLİĞİ

FEDAKARLIKTA SINIR TANIMAYAN KADIN SAVAŞÇI YETER(SEVİM) UÇAR’I KAYBETTİK..!

Biz onu hep İsviçrede devrimci çalışmanın en ön saflarında sınırsız devrimci düşlerini pratikleştirmek için can …

instagram web viewer instagram profile