Anasayfa / Haberler / Can Dündarın Tüm mal varlığına el konuldu: Asıl büyük evi kaybetmek üzereyiz..!

Can Dündarın Tüm mal varlığına el konuldu: Asıl büyük evi kaybetmek üzereyiz..!

MİT TIR’ları ile ilgili yargılamada tüm mal varlığına el konulmasına karar verilen gazeteci Can Dündar, “İnsanın asıl ‘ev’i yurdudur. 82 milyon yurttaş, asıl o büyük evi karanlıkta kaybetmek üzereyiz” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin habere gazetede yer verdiği gerekçesiyle hakkında verilen 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Can Dündar’ın tüm mallarına el konulmasına karar verildi.

Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, Dündar hakkında verilen cezayı bozmuş ve dosyayı yeniden İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Mahkeme, hiçbir tebligata cevap vermeyerek, ifadeye gelmeyen Dündar hakkında firari olduğu gerekçesi ile gıyabi tutuklama kararı aldı. Kırmızı bülten çıkarılması için de başvuru yapıldı. Mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine kaçak sayılan Dündar’ın üzerine kayıtlı taşınır, taşınmaz mal varlığı ile banka hesaplarının tamamına el konulması için süreç başlattı.

Mahkeme, Dündar’ın 15 gün içinde mahkemeye gelmesi yönünde ilan verilmesine hükmetti. Dündar bu süreç içinde de mahkemeye gelmediği için kaçak sayılmasına hükmedildi. Mahkeme, ayrıca Dündar’a ait menkul ve gayrimenkullere el konulmasına karar verdi.

ÇANKAYA VE ÜSKÜDAR’DAKİ TAŞINMAZLAR

Bu kapsamda, Can Dündar’a ait olduğu tespit edilen Ankara Çankaya, Muğla Bodrum Kumbahçe Mahallesi ve İstanbul Üsküdar’daki taşınmazlara el konulmasına hükmedildi.

Mahkeme, Dündar’a ait el konulmasına karar verilen taşınmazların sayısı, hak ve alacakların miktarını dikkate alarak söz konusu malların yönetimi amacıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) kayyım olarak atanmasına hükmetti.

DÜNDAR’DAN TEPKİ

Dündar, karar üzerine Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Dündar, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “İnsanın asıl ‘ev’i yurdudur. Biz 82 milyon yurttaş, asıl o büyük evi karanlıkta kaybetmek üzereyiz. Şu anda her evden daha önemli bu…

HALKIN BİRLİĞİ

İHD Cezaevi Raporu Zindanlarada Zulüm Dinmiyor : Son 3 ayda 14 kişi öldü, 51 işkence vakası yaşandı, 604 ağır hasta mahkum var..!

İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, 2020 Temmuz-Eylül aylarında toplam 97 kişinin kendilerine …

instagram web viewer instagram profile