Anasayfa / İşçi-Memur / CHP’den İşsizlik Raporu: Gerçek işsiz sayısı 7 milyonun üzerinde.!

CHP’den İşsizlik Raporu: Gerçek işsiz sayısı 7 milyonun üzerinde.!

Raporda “Son bir yılda tek bir vatandaşa bile yeni istihdam yaratılamazken, 802 bin kişi de işini kaybetti” denildi. Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre; ekonomik göstergelerin değerlendirildiği raporda işsizliğin artmaya devam edeceği vurgulanarak, “Ekonomideki durgunluğun aşılamaması işsizlik sorununun giderek ağırlaşmasına yol açıyor” görüşü de savunularak, şu bilgilere yer verildi:

802 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

“Son bir yılda işsiz sayısı 938 bin kişi artarak 4 milyon 243 bine kadar yükseldi. İşsizlikte yaşanan bu artış, istihdama yeni katılanlardan çok geçen yıl aynı dönemde çalışan 802 bin kişinin işini kaybetmiş olmasından kaynaklandı.

‘TEK BİR VATANDAŞA YENİ İSTİHDAM YOK’

Son bir yılda Türkiye ekonomisi tek bir vatandaşına yeni istihdam yaratamadı. İş bulma umudu olmadığı için iş aramayan, bu nedenle de işsiz sayılmayanlar da dahil edildiğinde Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bine (yüzde 19’a) yükseliyor.

GENİŞ İŞSİZLİK 7 MİLYON 724 BİN

Bir işte çalışmakla birlikte asıl mesleğine yönelik olarak iş aramaya devam edenlerle, kısa süreli çalışan ancak daha uzun süre çalışabilecek durumda olanlar da (eksik istihdamdakiler) dahil edildiğinde ise geniş anlamda işsiz sayısı 7 milyon 724 bine, bunun oranı ise yüzde 22’ye yükseliyor.”

Saray İktidarının Gezi Kokusu Sürüyor:Kocaeli’deki Gezi Direnişi davasında yargılananlara 113 yıl 10 ay hapis cezası!

Kocaeli’de Gezi Direnişi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle hakkında dava açılan 236 sanığa toplamda 113 yıl 10 ay 18 gün hapis cezası verildi.

Gezi Direnişi’ne katıldığı gerekçesiyle 236 kişinin 5 yıldır yargılandığı davanın karar duruşması bugün Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den CHP’ye geçen İzmit Belediyesi’nin şikayetini geri almasıyla birlikte, kamu malına zarar verdiği suçlamasıyla tüm sanıklar beraat ederken; davada yargılananlara çeşitli suçlamalarla toplamda 113 yıl 10 ay 18 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme, bazı sanıklar hakkında beraat kararı verirken, birçok sanığın cezasına ise erteleme dahi vermedi. Davada yargılanan bazı sanıkların hapis cezası ise para cezasına çevrildi.

NE OLMUŞTU?

Davada yargılanan 17 kişi, 9 Temmuz’da ev baskınlarıyla gözaltına alınmış ve 2 gün boyunca gözaltında tutulmuştu. Kocaeli Emniyeti, gözaltına alınan kişilerle ilgili olarak 31 Mayıs ile 3 Haziran tarihleri arasında, İzmit’te gerçekleştirilen eylemlere katıldıkları, eylemleri organize ettikleri ve polise mukavemette bulundukları gibi iddialarda bulunmuştu.

HALKIN BİRLİĞİ

DİSK, göçmen ve mülteci işçilere yönelik ırkçılığa ve güvencesizliğe karşı açıklama yaptı…!

20 Haziran’ın Dünya Mülteciler Günü olduğunu hatırlatan DİSK Yönetim Kurulu, göçmen ve mülteci işçilere yönelik …

instagram web viewer instagram profile