Anasayfa / Genel / Cumartesi Annelerine Yönelik Zulüm Bitmiyor: Cumartesi Anneleri’nin 800’üncü eyleminde Galatasaray Meydanına Çiçek Bırakılmasına polis engeli..!

Cumartesi Annelerine Yönelik Zulüm Bitmiyor: Cumartesi Anneleri’nin 800’üncü eyleminde Galatasaray Meydanına Çiçek Bırakılmasına polis engeli..!

Cumartesi Anneleri’nin, eylemlerinin 800. haftasında Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri açıklama bir kez daha polislerce engellendi.

Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle eylemlerini sürdüren Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın mücadelesinin bugün 800. haftası.

27 Mayıs 1995’ten beri “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” diyerek her Cumartesi günü oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftadan bu yana Galatasaray Meydanı’nda oturmaları yasaklanmıştı.

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 800. haftasında yeniden Galatasaray Meydanı’na gitmek istedi.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da aralarında bulunduğu grup, açıklama için İHD İstanbul Şubesi’nde bir araya geldi.

Buradan yapılmak istenen yürüyüş, polis tarafından engellendi.

Bunun üzerine ailelerden birkaç kişi karanfil bırakmak üzerine Galatasaray Meydanı’na gitti.

Burada ailelere müdahale eden polis, Hanife Yıldız, Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ve Yaşar Aktaş’ı gözaltına aldı.

Ayrıca polisler bu esnada gazetecilerin görüntü almasını da engellendi.

Ardından Hasan Ocak’ın ağabeyleri Hüseyin Ocak, Ali Ocak ile İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, kısa bir açıklama yaptı.

Ocak ailesi, gözaltında kayıplara karşı mücadelede simgeleşen Galatasaray Meydanı’nda 800. hafta eylemini yapmak için İçişleri Bakanlığı ve Meclis Başkanlığı’yla görüşme yaptıklarını söyledi.

Yapılan görüşmede, ailelerin alana girmesine ve çiçek bırakmasına izin verileceğinin kendilerine iletildiğini söyleyen Yoleri de buna rağmen polislerin çiçek bırakmaya izin vermediğini kaydetti.


Cezaevleri için kampanya: Görüş yasakları kalksın, faaliyetler normale dönsün..!

Corona virüsü salgını nedeniyle cezaevlerinde alınan tedbirler, hayatın her alanında ‘normalleşme”ye gidilmesine rağmen gevşetilmiyor.

Cezaevlerinde kapalı görüşler yalnızca ayda bir ve tek bir kişiyle gerçekleştirilebiliyor. Spor ve sohbet faaliyetleri ise tamamen engellenmiş durumda.

Görüşler açılması, sohbet ve spor gibi faaliyetlerin normale dönmesi için Change.org‘da imza kampanyası başlatıldı.

Adalet Bakanlığı’na iletilmek üzere başlatılan imza kampanyasının metninde şöyle denildi:

“Pandemi nedeniyle ülkenin her yerinde karantina uygulamaları normalleşiyor. Maçlar oynanıyor, uçaklar-trenler-otobüsler kalkıyor, toplu taşıma araçlarındaki insanlar balık istifi şeklinde nefesleri nefeslerine değerek seyahat ediyor,fabrikalar-kafeler-lokantalar çalışıyor, oteller açık, düğünler-toplu törenler yapılıyor, sahillerde yan yana yüzenler-güneşlenenler, parklarda-sokaklarda burun buruna insanlar velhasıl kelam her şey normale dönüyor. Normale dönmeyen-döndürülmeyen yalnızca cezaevleri…

Pandemi sürecininin başladığı günden bugüne daha önce her hafta gerçekleştirilen kapalı görüşler ayda bire düşürülmüş durumda ve yalnızca bir kişiyle görüşme şeklinde yapılıyor. Açık görüşler yasak. Bayram görüşleri yok. Sohbet faaliyetleri yasak. Spor faaliyetleri yasak.

Hastaneye muayaneye giden tutuklu-hükümlü cezaevine geri dönüşünde on dört gün boyunca tek başına bir hücrede kalmayı göze almak zorunda… Pandemi koşulları her yerde normale dönüyor ama cezaevlerinde psikolojik baskı ve işkenceye dönüşüyor. Her alan normale dönerken tutuklu ve hükümlülerin görüş, sohbet ve spor hakları kısıtlanamaz.”

HALKIN BİRLİĞİ

Atanamayan öğretmen çift anlatıyor: Öğretmenler sefalet ücretine mahkum bir hayat sürüyor..!

Türkiye’de eğitim sisteminin en büyük mağdurlarından biri atanamayan öğretmenler. Yüz binlerce öğretmen, 24 Kasım Öğretmenler …

instagram web viewer instagram profile