Anasayfa / Haberler / Cumartesi Anneleri’nin buluşmaları 4 Nisan’a kadar sembolik olacak..!

Cumartesi Anneleri’nin buluşmaları 4 Nisan’a kadar sembolik olacak..!

Cumartesi Anneleri, 781. buluşmalarında, 27 yıl önce Elazığ’da kaybedilen insan hakları savunucuları Avukat Metin Can ve Doktor Hasan Kaya’nın akıbetini sordu, sorumluların yargılanmasını istedi.

Galatasaray Meydanı 82 haftadır yasaklı olduğu için İHD İstanbul Şubesi önünde yapılan eyleme CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, HDK İstanbul İl Eşsözcüsü Yoldaş Aydın da katıldı.

ARCAN: ARKADAŞLARIMIZ METİN CAN VE HASAN KAYA’YI UNUTMADIK

Bu haftanın açıklamasını Sebla Arca okudu. Arca, gözaltında kaybetmelerin yoğun olarak yaşandığı bu topraklarda devletin, ailelerin sorularına yanıt vermediği gibi gerekli hukuki süreci de yürütmediğini hatırlattı. “781. haftamızda gözaltında kaybedilen insan hakları savunucuları, sevgili arkadaşlarımız Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmadık diyerek buluştuk” diyen Arcan, gözaltında işkence kaybedildikleri halde başta Adalet Bakanlığı olmak üzere, Elazığ, Dersim ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılıklarına yapılan suç duyuruları sonuçsuz bırakıldığını aktardı.

Arcan, şöyle devam etti: “Hukuk işletilsin 27 yıllık cezasızlık son bulsun, devlet sorumluluğunu üstlensin, failler yargılanarak cezalandırılsın.”

CAN: ANNEMİN YÜZÜNE GÜLEREK ‘NE ARIYORSUN’ DEDİ

Avukat Metin Can’ın kardeşi Akan Can, “27 sene oldu, bu acıyı yaşayan bilir” dedi. İlk günden bu yana hiçbir şey yapılmadığını kaydeden Can, eve gelen polisin annesine gülerek, “sen oğlunun nerede olduğunu biliyorsun, ne arıyorsun” dediğini aktardı, suçluların cezalandırılmasını istedi.

BİRDAL: KATİLERİNİ DE FAİLLERİNİ DE SÖZ VERENLERİ DE UNUTMAYACAĞIZ

Av. Metin Can ve Dr. Hasan Kaya gözaltında kaybedildiğinde İHD Genel Başkanı olan Akın Birdal, uluslararası çapta büyük kampanyalar yürüttü.

Birdal, gönderdiği mektupta, mücadele sürecini aktardı. Birdal mektubunda, Kaya ve Can’ın insan hakları ve barış mücadelesinde iki yol arkadaşları olduğunu ve bu yolda öldürüldüklerini söyledi. Birdal’ın mektubu şöyle: “Metin ve Hasan kaybedildiklerinde, aileleri ile birlikte her yere başvurduk. Kapılarını çaldık. Sonunda bize söz verdiler. Birkaç gün sonra evlerine dönecekler, dediler. Kimlerin kaybettiklerini biliyorlardı. Döndüler. İşkence edilmiş, cansız bedenleri ile döndüler. Metin’i ve Hasan’ı Elazığ da sonsuzluğa uğurladık-birçok kaybımıza bu görevi de yerine getiremedik. Onları unutmadık. Unutturmayacağız da. Kayıplarımız ve onlar, bizim yürüyüşümüzün bugün de cesaretini, kararlılığını ve kaynağım oluşturuyorlar.

“Ama katillerini de, faillerini de, söz verenleri de unutmayacağız. Bir yandan bunların yargılanmasının mücadelesini verirken, diğer yandan da, eşitlik ve özgürlük için barış ve adalet için verilen mücadelenin bedellerinin böyle yazılmayacağı bir coğrafyanın inşasına çalışacağız. Sevgili Anneler Sevgili Aileler, sizlerin bu yolda ki demokratik, barışçıl itirazınız ve kayıplarınızı arayışınızda ki kararlılığınız herkese büyük örnek oluşturmaktadır. Ve önünüze çıkarılan barikatlarda er geç aşılacaktır. insanların ve adaletin kaybedilmediği bir Türkiye’nin yolu sizinle, sizin direnişinizle açılacaktır. Sizleri saygı ve özlemle selamlıyorum.”

BULUŞMALAR 4 NİSAN’A KADAR SEMBOLİK YAPILACAK

İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon Üyesi Sebla Arcan, koranavirüs nedeniyle tedbir amacıyla 4 Nisan’a kadar Cumartesi günleri yapılan kayıplar eyleminin sembolik olarak düzenleyeceklerini duyurdu. Arcan, “Bizim için çok değerli olan sizlerin buraya gelmek için kendinizi zorlamamanızı istiyoruz. Ama içiniz rahat olsun sembolik de olsa açıklamalarımızı sürdüreceğiz. 4 Nisan’da hep beraber olmak üzere” dedi.

HALKIN BİRLİĞİ

Cumartesi Anneleri, 802’nci eyleminde Gazeteci Ferhat Tepenin Akibetini Sordu..!

Cumartesi Anneleri, 27 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen ve daha sonra cenazesi bulunan Özgür Gündem …

instagram web viewer instagram profile