Anasayfa / Haberler / Cumartesi Annleri 6 Şubat 1984 Yılında Gözaltında kaybedilen Maksut Tepeli için Buluştu..!

Cumartesi Annleri 6 Şubat 1984 Yılında Gözaltında kaybedilen Maksut Tepeli için Buluştu..!

Cumartesi Anneleri 776. Hafta eylemi, 77 haftalık Galatasaray Meydanı yasaklamasından dolayı, İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu Çukurluçeşme Sokak’ta yapıldı. Eylem öncesi ve eylem sırasında sokak çevresi polis ablukası altına alınırken eylem sırasında kar yağışı vardı.

Buna rağmen anneler, kayıp yakınları ve destek verenler eyleme yoğun katılım gösterdiler. Eyleme HDP milletvekilleri Musa Piroğlu, Oya Ersoy ve CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı. Eylemde ilk olarak basın açıklaması okundu. Açıklamayı okuyan kayıp yakını Maside Ocak, devletin başta gözaltında kaybetme olmak üzere antidemokratik fonksiyonlarla hareket ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Biz 776 haftadır Türkiye’deki antidemokratik rejimi ifşa ediyor “Yaşam, adalet ve özgürlük haklarına saygı gösterilecek bir ülkede yaşamak her vatandaşın hakkıdır, bu hakları savunmak hepimizin sorumluluğudur.” diyerek buluşuyoruz. 776 haftadır ısrarla söylüyoruz: insan haklarının etkili bir biçimde korunduğu bir sistem oluşturulmadan, yurttaş olarak yaptığımız hukuki girişimlerin adalet temelinde sonuçlandırılması sağlanmadan, bu topraklar demokrasiden ve insan haklarından hep uzak olacaktır.”

“Sevdiğime ait mezar yerine ulaşmak istiyorum”

Ardından bu hafta akıbeti sorulan Maksut Tepeli hakkında bilgi veren Ocak, Tepeli ailesinin 36 yıldır adalet mücadelesi verdiğini hatırlattı. Ocak son olarak Galatasaray Meydanı yasağına karşı mücadele edeceklerini vurgulayarak açıklamasını sonlandırdı

Maksut Tepeli’nin eşi Şehriban Tepeli sağlık sorunları nedeniyle eyleme katılamadı. Tepeli’nin gönderdiği mektubu Cumartesi insanlarından Sebla Arcan okudu. Tepeli, 36 yıldır eşinin gözaltına alındığının önce inkar edildiğini sonra ise yaralı halde gözaltına alındığının ve işkenceden geçirildiğinin ortaya çıktığını aktardı. Galatasaray Meydanı’na yönelik yasaklar ile ilgili “Yasımızı paylaştığımız alana bırakılmamak, engellenmek ne insanlığa ne de vicdana sığıyor” ifadelerini kullanan Tepeli, şunları söyledi:

“36 yıldır eşimle ilgili sorduğum hiçbir soruya cevap alamadım. Eşim gözaltına alındığında 2,5 yaşında olan kızımın sorduğu sorulara cevap veremedim. Şimdi torunlarımın soruyor aynı soruları. Sevdiğime, eşime ait mezar yerine ulaşmak istiyorum artık. Çocuğuma söyleyemediğim, ‘burası bizim mezarımız’ sözünü torunlarıma söylemek istiyorum. Mahkeme tutanaklarında Maksut’a işkence yapanlar biliniyor. Bir insan öldürmek bu kadar kolay olmamalı. Yargılanıp cezalandırılsınlar artık. Ömür boyu bu yasla, bu adaletsizlikle yaşamak istemiyorum. Sorumlu olan herkes artık yargılanarak hesap vermeli.”

Hatayda ‘Çocuklarım aç’ diyerek bedenini ateşe veren Yarıcı’nın ağabeyi: “İşe alacağız dediler, almadılar”..!

Hatay’ın Antakya ilçesinde dün sabah valilik önünde “Açım, işsizim, evde çocuklarım zor durumda, çocuklarım aç” diyerek, bedenini ateşe veren Adem Yarıcı’nın cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından Antakya’ya götürüldü. Vücudunda ikinci derece yanıklar bulunan Yarıcı, Antakya Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Aile, Yarıcı’yı intihara sürükleyen nedenleri Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’e anlattı. Yarıcı’nın ağabeyi Şerif Yarıcı, 15 gün önce eşinden boşanan kardeşinin işsizlikten dolayı bedenini ateşe verdiğini söyledi. Kardeşinin 2 ay önce de Hatay Büyükşehir Belediyesi önünde iş için intihar girişiminde bulunduğunu, belediye yetkililerinin “Ocak ayında işe alacağız” diye söz verdiğini aktaran ağabey Yarıcı, belediyenin sözünü tutmadığını ve kardeşinin bunalıma girip intihar ettiğini vurguladı.

‘Üzerini kapatmaya çalışıyorlar’

Kardeşinin inşaatlarda boyacılık yaptığını söyleyen Şerif Yarıcı, “İş bulamıyordu. Hiçbir yerde iş yoktu. Piyasa ölü. Çalışmıyor, evine ekmek götüremiyordu. Çocuklarına verecek bir şeyi kalmadı” dedi. Ağabey Yarıcı, Ağrı Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Selma Gökçen’in kardeşine dair “Ucuz, siyasi manevra” sözlerine tepki göstererek, “Kardeşim ekonomik sorunlardan dolayı bulanıma girdi. Bu tür yaklaşımlar hiç doğru değil. İşsizdi, ekmek bulamıyordu, çocukları perişandı. ‘İşe alacağız’ dediler, almadılar. Bunun için intihar etti. Bu olayda herkesin suçu var. Bu yüzden bunun üzerini kapatmaya çalışıyorlar” diye kaydetti.

İşsizlikten bunaldı

Ailenin diğer fertleri ise, Adem Yarıcı’nın valilikten yardım almadığını belirtti. Yarıcı’nın iki çocuğunun ayrıldığı eşinin yanında kaldığını aktaran aile fertleri, Yarıcı’nın işsizlikten dolayı intihar ettiğini kaydetti. Aile fertleri, “Bizde inşaatlarda çalışıyoruz. İş varsa gidiyoruz. İnşaatların durumunu biliyorsunuz. Adem sürekli işsizlikten bunaldığını söylüyordu. Zaten eşinden de işsizlikten ötürü ayrıldı” diyerek, durumlarını özetledi.

Yarıcı ailesini ziyaret eden İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şube Eşbaşkanı Servet Üstün Akbaba, “Adem Yarıcı, iki gün önce çocuğunun doğum günü olması sebebiyle arkadaşına gidip, ‘Bir kola parası verir misin? Çocuğumun doğum günü’’ diyor. Dünde intihara giderken; kardeşine, ‘Hakkını helal et, ben bu işsizlikten bulandım’ demiş. Kendini yakarken de ‘Çocuklarım aç, artık bunaldım, işsizim’ diyor. Daha önce yerel basına işsiz olduğuna dair demeç vermiş. Ailesi oldukça yoksul. Ağabeyinin engelli çocuğu için verilen 300 TL’lik bakım parasıyla geçiniyor. Oldukça zor durumda olan bir aileden bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

İnsanlar aç ve sefil

“İşsizlik bir insan hakları ihlalidir. İnsanlar aç, işsiz ve sefis” diyen Akbaba, şöyle devam etti: “Ailenin hepsi bu durumda. Bu ülkede yoksulluk halk sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. İnsanların ruh sağlıkları bozuk. Devlet yükümlülüklerini yerine getirilmeli. Bu insanlar işsizlik başvurusunda bulunuyor ve aylardır işsizler. Biyolojik yaşamlarını sürdürmek için paraya ihtiyaçları var. Ama o parayı bulamıyor.”

HALKIN BİRLİĞİ

İbrahim Gökçek: “Zaferi hep beraber kazanalım..!

Ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için İstanbul’un Sarıyer ilçesinde …

instagram web viewer instagram profile