Anasayfa / Haberler / Devrim ve sosyalizm Mücadelesinin Ayak Sesleri Emperyalist Avrupa Birliğini Yeniden  Komünizm Düşmanlığını Kaşımaya İtti..!

Devrim ve sosyalizm Mücadelesinin Ayak Sesleri Emperyalist Avrupa Birliğini Yeniden  Komünizm Düşmanlığını Kaşımaya İtti..!

Varlıkları Stalinin önderliğindeki Sovyetler birliği halklarının Hitler faşizmini  tarihin derinliklerine gömmeye   bağlı olan emperyalist Avrupa Parlamentosu (AP), faşist Hitler ile başında Stalin’in bulunduğu  Sosyalist Sovyetler birliğini aynı kefeye koyan , 18 Eylül 2019 tarihli  “Avrupa’nın Geleceği İçin Tarih Bilincinin Önemi” başlıklı komünizm düşmanı bir kararı oyladı. Bu halk düşmanı ve açıktan tarih çarpıtıcılığı yapan komünizm düşmanı karara,  liberal burjuva solun büyük bölümü karşı oy verirken, sosyal demokratlar, muhafazakarlar ve faşistlerin oylarıyla karar kabul edildi.

Kararın açıklandığı metinde AP, “Komünist Sovyetler Birliği ve nasyonal sosyalist Almanya’nın […] İkinci Dünya Savaşı’nı aynı oranda” yarattıkları iddia edilerek, “Geçmiş zamanların faşist, Stalinist ve başkaca totaliter/otoriter rejimlerin kurbanlarına dair ortak bir anma kültürünün” yaratılmasını talep etti.

Hatta AP daha da ileriye giderek . “Komünist totalitarizmin en büyük kurbanı halen Rusya” tespiti yapıyor ve Rusya’nın demokratikleşmesinin “İktidarın komünistlerin suçlarının tehlikesizleştirmekten ve Sovyet Birliği’nin putlaştırılmasından vazgeçmesi ile mümkün” olduğunu belirtiyor.

Metinde ayrıca komünizmin sembollerinin yasaklanması ve Sovyetler Birliği ve Doğu Blogu’ndan kalma Kızıl Ordu anıtlarının yıkılmasının vb. yani komünizmi sembolize eden her şeyin yok edilmesini  hedefliyor.

Bu tarih çarpıtıcısı ve faşizmi temize çıkarma amaçlı komünizm düşmanı karar  , emperyalist küreselleşme sisteminin ideolojik bombardımanının temelinde yatan ve faşizmle sosyalizm ve komünizmi eşitlendiren “totalitarizm teorisinin” boyutlandırılarak başlatılan antikomünist saldırının devamıdır.

AB’nin emperyalist kapitalist sistemi şirin gösterme, Stalin ve Sovyetler Birliği nezdinde anti-komünist propagandayla bir yandan neo-faşistlerin önünü açılırken diğer yandan emperyalist çıkmazın yığınları yeni arayış içine itmesi  ve burada tarihe uzanan sosyalizmin başarılarının işçi ve emekçi yığınların   nezdinde yaşam bulmasını engellemek istiyor. Faşist gericiliği yükselişte olduğu bir tarihsel dönemeçte Avrupa emperyalist sermayesi, Stalin ve  Sosyalist Sovyetler Birliği nezdinde sosyalizme ve  kızıl Ordu sembollerine savaş açarak tarih tarafından haklı olduğu tanıtlanmış Sosyalizm öcü gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.  Bu durum aynı zamanda önümüzdeki süreçte AB ülkelerinde  politik özgürlüklere daha kapsamlı saldırıların geleceği haber veriyor.  Sosyalizm  düşmanı ve açıktan emperyalist politika izleyen   Putin liderliğindeki Rusya rejimini “komünizmden kalma bir sorun” olarak tanımlayarak Rusya’nın bugününü sosyalizme karşı “canlı” bir argüman olarak kullanmaktan geri kalmıyor.

Elbette AB’nin komünizm düşmanı bu kararı hiçte tesadüf değildir. Emperyalist kapitalist yıkım politikalarına karşı grevler, direnişlerin yaygınlaşması ,İşçi ve emekçilerin,  gençliğin,  kadınların, göçmenlerin mücadelesi, emperyalist kapitalist güçleri rahatsız ediyor  düzenin sınırlarını zorluyor ve burjuvazi her zamankinden çok bu kendiliğinden gelişen kitle hareketlerini düzenin içine çekmekte zorlanıyor. İşçilerin ve emekçilerin  burjuva partilere ve parlamentoya güveni azalıyor. Gençler kapitalizmin sınırları içinde bir gelecek görmüyor ve kapitalizmin sınırlarını zorlayarak  yeni arayışlara girişiyorlar.

İşte bundan dolayıdır ki, emperyalist Avrupa Birliği,sınırsız bir düşmanlıkla  sosyalizme ait “iyi hatıraları”, sembolleri ve anıtları kıtadan silme çabasıyla , emekçilerin sosyalizm ve komünizmle buluşmaları önlemeye çalıştığı gibi aynı zamanda  Hitler faşizmini de temize çıkarmaya çalışıyor.

Komünist Manifesto’nun o ünlü değimiyle “Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor. Komünizmin hayaleti. Avrupa’nın tüm eski güçleri bu hayalete karşı kutsal bir sürgün avı için ittifak halindeler…”

Neki kriz içinde kriz yaşayan emperyalist Avrupa Birliğinin devrim ve sosyalizm düşmanı yasaklar,  ne tarih çarpıtıcılığın da başarılı olacak ve nede devrim ve  sosyalizmin işçilerin, ve emekçilerin birleşik mücadelede buluşmasını engelleyecektir.

HALKIN BİRLİĞİ

İbrahim Gökçek: “Zaferi hep beraber kazanalım..!

Ölüm orucunun 288’inci gününde hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek için İstanbul’un Sarıyer ilçesinde …

instagram web viewer instagram profile