Anasayfa / Haberler / Devrimci Gazeteci Metin Göktepe Kavgamızda Yaşıyor..!

Devrimci Gazeteci Metin Göktepe Kavgamızda Yaşıyor..!

Evrensel gazetesi muhabiri gazeteci Metin Göktepe, 21. yıl önce haber takibi yaparken polis tarafından gözaltına alındı. Göktepe, gözaltında polisler tarafından işkence yapılarak katledildi. Göktepe, Hrant, Musa Anter ve adını sayamadığımız diğer gazeteciler kurşunların hedefi oldu. Şimdi haber takibi yaparken gözaltına alınarak darp edilen, düşüncelerinden dolayı gözaltına alınıp tutuklanan, hedef gösterilen, sansürlenen, tutuklanan gazeteciler, gerçeği yazmaya, halkın haber alma hakkını sağlamaya devam ediyor.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 tarihinde, Ümraniye E Tipi Cezaevinde yaşamını yitiren Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini izlemek için cenaze töreninin yapıldığı Alibeyköy’e gitti.

“Sarı Basın Kartı” olmadığı gerekçesiyle ilçeye sokulmadı. Haberi izlemekten vazgeçmediği için gözaltına alındı ve yüzlerce insanla birlikte Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Burada polislerin şiddetli cop darbeleriyle dövülerek öldürüldü.

Göktepe devrimci gazetecisi olduğu için Özel muameleye maruz kaldı. ”

Metin Göktepe, spor salonunun yakınlarında ölü olarak bulundu. Olayın tanıdığı o anı şöyle anlatmıştı:

O sırada Metin getirildi. Amirlerden biri “özel muamele” dedi. On kişi Metin’in üzerine çullandı. Cop, kazma sapı gibi şeylerle vuruyorlardı. Metin bayıldı. Su döküp ayılttılar. Tekrar dövmeye başladılar. Çok kan kaybediyordu. Tuvalete götürüp yıkadılar. İçlerinden biri “ölecek galiba, hastaneye götürelim” diyordu. Diğerleri “ölürse ölsün” diyerek dövmeye devam ettiler, Metin artık hareket etmiyordu.

Yetkililer çelişkili açıklamalar yaparak cinayeti gizlemeye çalıştı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, Metin’in gözaltına alınmadığını; Eyüp Cumhuriyet Savcısı Erol Canözkan, gözaltına alındığını ancak sonra çay bahçesinde otururken fenalaşarak sandalyeden düştüğünü; İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan ise spor salonunun duvarından düşerek öldüğünü iddia etti.

Bir süre gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılanlar ise, ısrarla Metin’in gözaltında polis tarafından öldürüldüğünü ve cesedinin gözaltında tutulan diğer kişilerin yanından alınarak götürüldüğünü söylediler.

Metin Göktepe’nin duvardan düştüğü iddia edildi. İstanbul’dan Aydın’a “güvenlik” gerekçesiyle Afyon’a taşınan Göktepe Davası, 28 Eylül 2000’de beş polis memuruna “kastı aşan insan öldürmek” ve “faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek” suçlarından verilen yedişer yıl altışar ay hapis cezasının onanmasıyla bitti. Bir polis memuru ise Yargıtay’ın kararı bozmasından sonra 20 ay hapis ve beş ay kamu hizmetlerden uzaklaştırma cezası aldı. Mahkûm polislerin cezalarının tamamlamalarına 19 Aralık 2000’de yürürlüğe giren Şartlı Tahliye ve Ceza Erteleme Yasası engel oldu.

Şimdi Metin Göktepe’nin ardından katledilen gazetecilerin, tutuklanan ve iktidar tarafından “gazeteci” değil “örgüt üyesi” olduğu söylenen, kayyum atanan, siteleri sansürlenen buna rağmen kaleme sarılan basın emekçilerinin mücadelesi sürüyor.

Devrimci ve sosyalistler olarak katledilişinin 21. Yılında Metin Göktepe’yi saygıyla anıyoruz…

 

HALKIN BİRLİĞİ

Cumartesi Anneleri Murat Yıldız’ın akıbetini sordu..!

Cumartesi Anneleri Murat Yıldız’ın akıbetini sordu..!Cumartesi Anneleri’nin 778. Hafta eyleminde 25 yıl önce gözaltına alındıktan …

instagram web viewer instagram profile