Anasayfa / Genel / DİSK-AR: İşçiler daha çok üretiyor ama üretim artışından pay alamıyor..!

DİSK-AR: İşçiler daha çok üretiyor ama üretim artışından pay alamıyor..!

DİSK Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) raporuna göre, 2012’den bu yana işçi başına işgücü verimi yüzde 51,1 artarken, birim ücret sadece yüzde 14,8 arttı

DİSK-AR: İşçiler daha çok üretiyor ama üretim artışından pay alamıyor

DİSK-AR, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından Eylül 2020’de yayımlanan verilerden yola çıkarak verimlilik ve ücretler arasındaki makasa dair bir rapor yayımladı.

“Sanayide ücret ve verimlilik makası açılıyor” başlıklı raporunda DİSK-AR, işçilerin daha fazla ürettiğini ancak bu verimlilik artışının ücretlerine yansımadığını belirterek “2012 yılı 1. çeyreği ile 2020 2. çeyreği arasında sanayide işgücü verimi yüzde 51,1 oranında artarken reel ücretlerdeki artış yüzde 14,8 düzeyinde kaldı” tespitinde bulundu.

Toplam sanayide birim ücret ve birim verimlilik endeksinin, yıllık ve çeyrek dönemlik olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından “Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm” raporlarıyla açıklandığını ve güncellendiğini hatırlatan DİSK-AR, toplam sanayide birim ücret endeksinin çalışılan saat endeksi, üretim endeksi, saatlik işgücü maliyeti ve TÜFE endeksi kullanılarak hesaplandığını kaydetti.

DİSK-AR raporda şu değerlendirmede bulundu:

“Toplam sanayide birim ücret endeksi, verimlilik artışının işçilerin ücretlerine yansıtılmadığını gösteriyor. 2012 yılından bu yana verimlilik ve ücretler arasındaki açılma eğiliminde olan makas, 2020 2. çeyreğinde de açılmaya devam etti. 2012’den bu yana saatlik işgücü verimi yüzde 51,1 artarken, işçilerin reel ücretinde sadece yüzde 14,8 artış yaşandı.”

HALKIN BİRLİĞİ

Yeni Zelanda seçimleri:İşçi Partili “ArderniAçık farkla Kazandı ..!

Yeni Zelanda’daki parlamento seçimlerinde Başbakan Jacinda Ardern ve İşçi Partisi, seçim öncesi anketleri de geride …

instagram web viewer instagram profile