Anasayfa / Dünden Bugune / Diyarbakır’da 287 STK temsilcisinden açlık grevi açıklaması..!

Diyarbakır’da 287 STK temsilcisinden açlık grevi açıklaması..!

Abdullah Öcalan’a yönelik tecritin son bulması için DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi 150. gününe girerken cezaevlerinde tutsakların başlattığı açlık grevi de 113. gününde sürüyor.

Açlık grevleri daha kritik bir sürece girmesine karşın devletin bu konudaki duyarsızlığına karşı Diyarbakır Emek ve Demokrasi Platformu, konuya ilişkin Sur ilçesindeki bir otelde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya 17 ilden 287 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri katıldı.

“Açlık grevindekilerin durumu kritik aşamayı geçmiştir”

“Yaşam hakkını savunuyoruz” başlığı altında yapılan açıklamada, ağır aksak ilerleyen demokrasi ve hukukun son iki yıldır tamamen özünden uzaklaştığı belirtilerek şunlar söylendi: “Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevi bugün itibari ile ülke içinde ve dışında binleri aşan katılımlarla devam etmektedir. An itibari ile açlık grevindekilerin durumu kritik aşamayı geçmiştir. Bununla beraber cezaevlerinde ölüm haberleri gelmeye başlamıştır. Özellikle siyasal iktidarın sorunu görmezden gelmesi kaygılarımızı daha da artırmaktadır. Sürecin bu şekilde devam etmesi sonucunda daha fazla can kaybının yaşanması kaçınılmazdır. Bu durum toplumsal barışın demokrasinin ve insan haklarında tamir edilemeyecek yaralar açacağı aşikârdır.”

“Geç olmadan iktidarı sorunu çözmeye davet ediyoruz”

Cezaevlerine başta hekimler olmak üzere bağımsız heyetlerin ziyaretine izin verilmediği için eylemcilerin sağlık durumları ile ilgili sağlıklı bilgiler alınamadığı ifade edilerek; “Avukatlar ve ziyarete giden tutuklu yakınlarından edinilebilen kısıtlı bilgiler eylemcilerde ciddi kilo kayıplarının yaşandığı, sağlık sorunların ortaya çıktığı ve kritik eşiğin aşıldığını işaret etmektedir. Kimi cezaevlerinde yaşamsal önemde olan başta B1 vitamini olmak üzere sıvı, tuz ve şeker verilmemektedir” denildi.

Açıklama şu çağrı ile sona erdi: “Demokrasi, emek ve meslek örgütleri olarak toplumsal barış için herkesi insani, ahlaki ve vicdani sorumluluğa davet ediyoruz. Bu bağlamda toplumsal barış ve yaşam hakkı için çok geç olmadan siyasal iktidarı, evrensel hukuk değerleri içerisinde sorunu çözmeye davet ediyoruz.”

HALKIN BİRLİĞİ

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, HDP’li belediyeleri hedef alan gazeteci Ahmet Hakan hakkında suç duyurusunda bulundu…!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, gazeteci Ahmet Hakan’ın dün CNN Türk …

instagram web viewer instagram profile