Anasayfa / Özgür Kadın / Dünya kadınları şiddete karşı ayakta: Direnişimiz sürecek..!

Dünya kadınları şiddete karşı ayakta: Direnişimiz sürecek..!

25 Kasım dolayısıyla Fransa’nın Strasbourg, Rennes ile Marsilya kentleri ve Almanya’nın Saarbrücken kentinde alanlara çıkan kadınlar, “Direniş sürüyor” mesajı verdi. Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F), Zin Kadın Derneği Strasbourg’un pankartları ile katıldığı eyleme birçok feminist örgüt, kadın hakları savunucuları, siyasi partiler ve sendikalar katıldı. Zin Kadın Derneği Strasbourg’un ve tüm kadın dernekleri ise ortak şekilde “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk”, “Kadınlar Rojava’yı savunuyor” pankartı ile yürüdüğü eylemde, Rojava’da katledilen Kürt siyasetçi Hevrin Xelef’in fotoğrafları ve 9 Ocak 2013’de Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğrafları taşındı.

Rennes

Fransa’nın Rennes kentinde binlerce kadın Republique Meydanı’nda yapılan açıklamanın ardından Rennes sokaklarında yürüdü.

Marsilya

Fransa’nın Marsilya kentinde de 25 Kasım yürüyüşü düzenlendi. Birçok Fransız feminist kadın örgütünün organize ettiği eyleme Kürt kadınları da kendi renkleriyle katıldı.

Saarbrücken

Almanya’nın Saarbrücken kentinde de 25 Kasım yürüyüşü düzenlendi. Devlet Tiyatrosu önüne gelen kadınlar, mücadele vurgusu yaptı.

Ermenistan

Ermenistan’ın Elegez bölgesinde bulunan Avşîn köyü kadınları 25 Kasım kapsamında basın açıklaması düzelendi

Belçika

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce kadın, kadına yönelik şiddeti protesto etmek için önceki gün sokaklardaydı. Kadın cinayetlerini simgelemesi için Adalet Sarayı’nın önüne kırmızı ayakkabılar yerleştiren kadınlar; ‘Benim bedenim, benim tercihim, benim kararım’ yazan pankartlar taşıdı. Pankartlarda ayrıca, bu yıl içinde öldürülen kadınların isimleri ve yaşları da yer aldı.

Biel ve Lozan

25 Kasım vesilesiyle İsviçre’nin Biel ve Lozan kentlerinde kadınlar alanlara çıktı. İsviçreli ve göçmen kadın örgütlerinin oluşturduğu Biel Kadın Kolektifi tarafından 25 Kasım vesilesiyle 16 gün sürecek olan “İnsani irade” etkinliğinin startı önceki gün gerçekleştirilen mitingle verildi. Zentralplatz’da gerçekleştirilen mitingde kadın kolektifi tarafından yapılan açılış sonrası başta Kuzey ve Doğu Suriye’deki direniş olmak üzere İran’da ve Şili’deki halk ayaklanmaları, Haiti’deki, Lübnan’daki ve Hong Kong’taki halk direnişleri selamlandı. Etkinliğe Arin Mirkan Kadın Komünü aktivistleri de katıldı.

‘Daniela’ya saygı duyun’

Şili’de bir grup feminist avukat, sosyal medya hesabından (Abogadas Feministas Chile) sokak sanatçısı Daniela Carrasco’nun ön otopsi raporunda tecavüz bulgusuna rastlanmadığını belirterek yalan haberlerin yayılmaya devam ettiğini kaydetti. Avukatlar, Şili Feminist Avukatları, Daniela Carrasco’nun işkence gördüğüne dair bir bulgu olmadığını, bıraktığı mektup ve ailesinin verdiği bilgiden intihar ettiğinin düşünüldüğü, farklı bir bilgiye ulaştıklarında paylaşacaklarını, sanatçının anısına ve yaslı ailesine saygı duyulmasını rica ederek yalan haberlere son verilmesini istedi. Ayrıca avukatlar davanın takipçisi olduklarını belirti.

SANTİAGO

Almanya’nın Duisburg, Neu-Ulm, Kiel, Fransa’nın Lorient ve İsviçre’nin Cenevre, Zürih, Basel ile Kıbrıs’ın Limassol kentinde alanlara çıkan kadınlar, kadına yönelik şiddete “dur” dedi.

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde değişik uluslardan yüzlerce kişinin katılımı ile bir miting yapıldı. Kürt kadınlarının da kendi renkleriyle katıldığı eylemde, Kürt kadınları işgalci Türk devleti ve çetelerinin Kuzey Doğu Suriye’yi işgal ederek Rojava devrimini boğmayı hedeflediğine dikkat çekildi.

Mitingde Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi adına bir konuşma yapıldı. Miting sloganlarla sona erdi.

NEU-ULM

Almanya’nın Neu-Ulm kentinde de 25 Kasım vesilesiyle kadınlar alanlara çıktı.

“Sesli ve kararlıyız” sloganıyla şehir merkezindeki en büyük alanda, Petrusplatz’da kurulan çadırda enformasyon standları açıldı, konuşmalar yapıldı.

KIEL

Almanya’nın Kiel kentinde de birçok kadın kurumunun katılımı ile bir eylem düzenlendi. Paris’te katledilen 3 Kürk kadın devrimcinin flamaları, Rojava’da katledilen Kürt siyasetçi Hevrin Xelef, Türkiye’de eşi tarafından katledilen Emine Bulut, Kiel’de 2016 yılında katledilen Delali Assigbley, Türkiye’de katledilen Dilek Doğan’ın posterlerinin taşındığı eylemde konuşmalar da yapıldı.

LORIENT

Fransa’nın Lorient kentinde de kadınlar stant açarak, 25 Kasım’a dikkat çekti. Aristide Briand Meydanı’nda açılan stantta yapılan konuşmalarda kadına yönelik şiddete karşı hükümetlerin yasal düzenlemelerle kadın haklarının görünmez hale getirildiğine dile getirildi.

Eylemde, Türk devletine bağlı çetelerinin Rojava’da katlettiği Hevrin Xelef olmak üzere dünyada katledilen kadınlar anılarak Fransa’da katledilen kadınların isimleri okundu.

Eylem sloganlarla sona erdi.

CENEVRE

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi önünde bir araya gelen dünyanın farklı kesimlerinden kadınlar kadına yönelik şiddete karşı bir miting gerçekleştirildi.

Farklı ülkelerde erkek şiddetiyle katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı eylemde yaşamını yitiren kadınlar anısına saygı duruşunda bulunuldu. Şili’den Latin Amerika’ya, Brezilya’dan Avrupa’ya, Uzak Doğu Asya’dan Rojava’ya ve Kürdistan’a İran’a sürdürülen direnişler sahiplenilerek kadına yönelik her türlü şiddet protesto edildi.

Farklı halklardan kadın kurumları ve örgütleri tarafından burada yapılan konuşmalarda erkek egemenlikli şiddete karşı kadın direnişinin önemi vurgulandı.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi adına konuşan siyasetçi Besime Konca “Kürt kadını dünya devrim tarihindeki yerini almıştır. Kimsenin kuşkusu olmasın ki kadın direnişi karşısında erk egemen zihniyetin şiddeti yenilecektir” dedi.

Konuşmalar sonrası BM’ye yürümek isteyen kadınlar polis müdahalesi sonrası yolu trafiğe kapatarak burada uzun süre slogan attı. Eylem daha sonra sonlandırıldı.

ZÜRİH VE BASEL

Helvetiaplatz’da bir araya gelen farklı kesimlerden feminist, sol-sosyalist kadın kurumları tarafından düzenlen gece yürüyüşünde kadına karşı her türlü şiddete karşı direnişi yükseltme çağrıları yapıldı. Kentin işlek caddelerini yaptıkları sivil itaatsizlik eylemleriyle yolu trafiğe kapatan kadınlar tarafından bildiriler okundu. Kadın şiddetine ve kadın haklarına dikkat çekilen konuşmalarda sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganları atıldı. Kürt kadın siyasetçi Hevrin Xelef ile yaşamını yitiren kadın devrimcilerin posterlerinin taşındığı eylemde başta Türk devleti olmak üzere tüm devletlerin kadına yönelik katliam politikaları protesto edildi. Eylem merkez tren istasyonu önünde sonlandırdı.

Basel kentinde de aynı amaçla alanlara çıkan kadınlar kadına yönelik erkek ve devlet şiddetini protesto etti.

LİMASSOL

Kıbrıs’ın Limassol kentinde bir miting düzenlendi. Anexartisias Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar “Jin, Jiyan, Azadi”, “Biji YPJ”, “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları eşliğinde bir etkinlik düzenledi.

Düzenlenen etkinlikte kadınlar bir dizi açıklamalarda bulundu.

Etkinlik açıklamaların ardından son buldu.

HALKIN BİRLİĞİ

Kadın Şiddetine Hayır..!

Uluslararası Af Örgütü’nün yaptığı açıklamalar doğrultusunda bütün dünya da CORONA nedeni ile cezaevleri boşaltılırken, cezaevi …

instagram web viewer instagram profile