Anasayfa / Kültür-Sanat / Dünyada hiçbir kadın üniversitesi sıralamaya girememiş..!

Dünyada hiçbir kadın üniversitesi sıralamaya girememiş..!

Dünyanın ilk 100 üniversitesi listesinde yer alan ve kadın üniversitesine sahip ülkelerden ABD, Çin, Japonya, Güney Kore ve Malezya’dan hiçbir kadın üniversitesi, sıralamaya girememiş. Ne en güncel listede, ne önceki yıllarda…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya ziyaretinin ardından Türkiye’de en çok tartışılan konulardan biri kadın üniversiteleri. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizde de kadın üniversiteleri için adım atılacağını belirterek YÖK Başkanı’na “Çalışmanı buna göre yap” talimatı verdi. Cumhuriyet Kadınları Derneği başta olmak üzere çeşitli kadın örgütleri ise sert tepki gösterdi. Cumhuriyet Kadınları Derneği, kadın üniversitelerinin çağdışı olduğunu belirterek ‘Açtırmayacağız’ dedi.

Peki, kadın üniversiteleri hangi ihtiyaçtan ve nasıl ortaya çıkmış? Başarı ortalamaları yüksek mi? Dünya çapında rağbet görüyor mu?

Yabancı ve Türkçe kaynaklarda taradık, özetle şu bilgileri edindik:

‘KADINLARI DİKKATE ALINMAMALI’

Tarihsel olarak uzun yıllar feodal bir yapının egemenliğinde kalan Japonya’da 1860’lara dek hüküm süren ‘samuray geleneğine’ göre kadının yeri evi, çocukları ve kocasının yanıydı. Bir samuray kralının şöyle dediği belirtiliyor: ‘Kadınların sözleri hiçbir şekilde dikkate alınmamalı.’

Zamanın Japon İmparatoriçesinin himayesinde ilk defa 1871’de Amerika’ya okumaya giden bir grup kız öğrencinin misyonu bile annelik görevini öne çıkaracak şekilde şöyle ifade ediliyordu: ‘Geri döndüklerinde Japonya’yı yönetecek erkeklerin yetişmesine yardımcı olmak.’

Kadın üniversiteleri, 1900’lü yılların başlarında Japonya’da karma üniversite teklifinin kabul görmemesi nedeniyle, kadınların da yükseköğrenim alabilmesi için kurulmuş, karma yükseköğretim kurumları daha sonra açılmış.

İLK BİN ARASINDA BİLE DEĞİL

Japonya’daki 800’ün üzerindeki üniversitenin 80’i kadın üniversitesi olarak kurulmuş. Ülkedeki kadın üniversiteleri daha çok geleneksel olarak kadına atfedilen konularda eğitim veriyor. Bunun yanı sıra sağlık bilimleri, sosyal bilimler, dil bilimleri gibi alanlarda da dersler bulunduğu belirtiliyor.

Ülkenin en eski kadın üniversitesi olan Tokyo’daki Ochanomizu Üniversitesi, Times Higher Education’un 2019 yılı için yaptığı sıralamasına göre, dünyadaki ilk bin üniversite arasında bile yer almıyor.

Japonya’nın en iyi ilk 10 üniversitesi şunlar: Kyoto Üniversitesi, Tokyo Üniversitesi, Tohoku Üniversitesi, Kyushu Üniversitesi, Hokkaido Üniversitesi, Nagoya Üniversitesi, Tokyo Teknoloji Enstitüsü, Osaka Üniversitesi, Waseda Üniversitesi, Tsukuba Üniversitesi.

İlk 10 arasında herhangi bir kadın üniversitesi yer almıyor.

ABD: 280’DEN 34’E DÜŞTÜ

ABD’de eğitim veren kadın üniversitesi sayısı 1960’larda 280 iken 2018’de bu sayı 34’e düşmüş.

ABD’deki en iyi 10 üniversite şunlar: Massachusetts Teknoloji Üniveristesi (MIT), Stanford Üniversitesi, Harvard Üniversitesi, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech), Chicago Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Yale Üniversitesi, Cornell Üniversitesi, Johns Hopkins Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi.

Amerika’da da en iyi ilk 10 üniversite arasında herhangi bir kadın üniversitesi bulunmuyor.

İLK 100 ÜNİVERSİTE ARASINDA YOK

Dünyada ilk 100 üniversite (ülkesine göre) şöyle sıralanıyor:

İlk 25 Üniversite: ABD, İngiltere, İsviçre, Singapur, Çin, Japonya, Hong Kong, Avustralya.

25, 50: ABD, Kanada, İngiltere, Çin, Japonya, Güney Kore, Hong Kong, Avustralya, Fransa.

50, 75: ABD, İngiltere, Hollanda, Japonya, Hong Kong, Avustralya, Almanya, Çin, Fransa, Tayvan, Arjantin.

75, 100: İngiltere, Japonya, İsviçre, Danimarka, Belçika, Güney Kore, ABD, Yeni Zelanda, Malezya, Rusya, Avustralya, İsveç, Çin, Hollanda.

Listede yer alan ve kadın üniversitesine sahip ülkelerden ABD, Çin, Japonya, Güney Kore ve Malezya’dan hiçbir kadın üniversitesi, ilk 100’e girememiş.

Yukarıdaki liste en güncel liste. Önceki yıllarda da kadın üniversiteleri dünya sıralamasında yer almamış.

AKADEMİK ÇALIŞMA YOK

Ancak ne yabancı kaynaklarda ne de Türkçe kaynaklarda, kadın üniversiteleri olan ülkeler hakkında ne akademik bir çalışma ne de bir araştırma bulunuyor. Ülkemizde en detaylı bilgi son dönemde gündemde olan Japonya ile ilgili. Öte yandan, özellikle İngilizce kaynaklarda bir takım makaleler var ancak objektiflikten uzak, söz konusu üniversitelerin içeriği ve dünyadaki akademik başarı sıralaması ile ilgili bilgiler verilmiyor. Genel olarak dünyadaki kadın üniversiteleri ilgili ne doktora tezi ne de yüksek lisans tezi bulunuyor.

Ülkemizde, bugüne kadar konuyla ilgili sadece akademide 2007 yılında bir yüksek lisans tezi yazılmış, onda da Osmanlı’nın tek kadın üniversitesi anlatılıyor. Osmanlı kadın üniversitesi yani İnas Darülfünunu 1914 yılında kadınların da üniversite eğitimi alabilmesi için kuruluyor, fen bilimleri ve sosyal bilimler eğitimleri veriliyor, 1919 yılında kapatılıyor.

Aydınlık

HALKIN BİRLİĞİ

Grup Munzur’a 5 yıl şarkı söyleme yasağı..!

İzmir’de 1992 yılında kurulan çok dilli protest şarkı ve türküleriyle bilinen Grup Munzur’a şarkı söyleme …

instagram web viewer instagram profile