Anasayfa / Özgür Kadın / Dünyanın kadınları taciz ve şiddeti anlatacak..!

Dünyanın kadınları taciz ve şiddeti anlatacak..!

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te düzenlenen üç günlük konferansta #MeToo hareketinin neden bu kadar ilgi gördüğü, farklı ülkeleri ve sektörleri nasıl etkilediği ele alınacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre hareketin bir hashtag olarak sosyal medyada ilk ortaya çıktığı Ekim 2017’den bu yana bu konu hakkında sesleri çok fazla duyulmayan engelli kadınlar, göçmenler, ev hizmetlerinde çalışanlar ve sağlık görevlileri de konferansa katılacak. Dünyanın dört bir yanından gelen kadınlar hikâyelerini paylaşacak, cinsel tacize ve şiddete karşı direnci güçlü tutmanın yollarını tartışacak. BM Kadın Politikalar Bölümü Direktörü Purna Sen, ABD’li aktivist Angela Davis, gazeteci-yazar Catherine Mayer ve ‘pozitif erkeklik’ savunucusu Gar Barker’ın da aralarında olduğu 80 panelist de konuşma yapacak. Konferansa ev sahipliği yapan İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, amaçlarının ‘uluslararası bir platform yaratmak, hareketin etkisi ve geleceği konusunda geniş kapsamlı bir tartışma sağlamak’ olduğunu söyledi.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan Jakobsdottir şöyle dedi: “Hareket, cinsiyet temelli tacizin ve cinsel şiddetin salgın boyutunda olduğunu ortaya koydu. Tüm bu kadınlara, seslerini çıkaramayanlara ve gelecek nesillere borçluyuz: #MeToo hareketiyle ortaya çıkan gerçeklerin sadece tarih kitaplarında kalması için dönüştürücü bir değişiklik gerçekleştirmeliyiz” dedi.

İzlanda hükümetine cinsiyet eşitliği konusunda danışmanlık yapan ve konferansın organizatörlerinden olan Halla Gunnarsdottir, hareketin farklı ülkelerde neleri su yüzüne çıkardığını da analiz edeceklerini belirtti.

Eşit haklar ve sosyal refah konusunda parmakla gösterilen İzlanda gibi bir ülkenin bu etkinliği düzenlemesinin insanları şaşırttığını söyleyen Gunnarsdottir, “Buna mecbur olduğumuzu hissettik” dedi.

Konferanstaki tüm paneller ve sunumlar, organizasyonun resmi internet sitesi üzerinden canlı yayınlanacak.

HALKIN BİRLİĞİ

5 gündür haber alınamayan Pınar Gültekin Katledilmiş Halde Bulundu ..!

Muğla’nın Ula ilçesinde, 5 gündür kayıp olan 27 yaşındaki Üniversite Öğrencisi Pınar Gültekin’in cansız bedeni …

instagram web viewer instagram profile