Anasayfa / Kürdistan / Efrinin İşgali 2.Yılında Suriye Kürdistanının Değişik Kentlerinde Protesto Edildi..!

Efrinin İşgali 2.Yılında Suriye Kürdistanının Değişik Kentlerinde Protesto Edildi..!

Türkiye ve desteklediği çetelerin, Efrin’e yönelik işgal saldırısının üzerinden iki yıl geçti. Haseke, Qamişlo, Til Temir ve Amude’de binlerce kişi işgale karşı yürüyüş yaptı.

QAMİŞLO

Qamişlo’da Osman Sabri Kavşağı’nda toplanan kitle Şehit Rubar Qamişlo Kavşağı’na yürüdü. Kürtçe, Arapça ve İngilizce “Direnişi büyüteceğiz, Efrin’i, Serekaniye’yi ve Gire Spi’yi özgürleştireceğiz” pankartları ve ölümsüzleşen savaşçıların fotoğrafları taşındı. Eyleme Kongre Star, PYD, Özerk Yönetim, TKŞ, JKŞ, CKŞ, İşçiler Komitesi, YCR, İnsan Hakları Kurumu katıldı.

Yürüyüş boyunca, “Efrin ölene kadar seninleyiz”, “Yaşasın Efrin direnişi”, “Katil Erdoğan”, “Efrin bizimdir” sloganları atıldı.

‘EFRİN YENİLMEDİ, DİRENİYOR’

Rojava ve Efrin direnişinde ölümsüzleşenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Kongre Star üyesi Şemsixan Gulo, şunları söyledi: “Efrin asla yenilmedi. Efrin şuana kadar direniyor ve mücadele veriyor. Erdoğan ve komplocular bilsin ki Efrin’in zeytin ağaçları onları rahat bırakmayacak. Kanımızın son damlasına kadar bu topraklarda yaşayan halk olarak Efrin için direneceğiz, mücadele edeceğiz. Biz hiçbir zaman yenilmedik geri adım atmadık. Efrin halkı tanka topa ve bütün saldırılara karşı direndiler. Şimdi de göç ettikleri kamplarda direniyorlar. Direnmeye devam edecekler.”

Efrin’i yeniden özgürleştirene kadar direneceklerini vurgulayan Gulo, “Biz Qamişlo halkı olarak nasıl ki Efrin için sonuna kadar direndik. Bundan sonrada Avesta’ların, Barin’lerin, Gülan ve İlan’ların izinden yürüyerek Efrin’i özgürleştireceğiz. Efrin halkı şunu iyi bilsin ki topraklarımıza ve zeytin ağaçlarımıza kavuşacağız” dedi.

TIL TEMİR

Haseke Kantonu’nda ise Til Temir kentinde açıklama yapıldı. “Efrin’in özgürleştirilmesi halkların ortak amacı ve duygusudur” dinelerek, direnişin süreceği vurgulandı.

DİRBESİYE

Gençlik Kavşağı’nda bir araya gelen Kongre Star, PYD, TKŞ, Sol Parti, JKŞ, CKŞ üyelerinin de aralarında olduğu kitle Serekaniye Kavşağı’na yürüdü. “Direnişi büyüteceğiz, Efrin, Gire Spi ve Serekaniye’yi özgürleştireceğiz” pankartının açıldığı eylemde Kongre Star adına yapılan konuşmada, Efrin’in özgürlüğü için mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

HASEKE

Haseke’de binlerce yürüdü. Heyva Sor a Kurd binasının önünde toplanan kitle, Haseke Kent Meclisine kadar, “Yaşasın Efrin direnişi”, “Efrin seninleyiz” sloganlarıyla yürüdü. İşgal saldırısı nedeniyle göç etmek zorunda kalan Serekaniye halkı da eylemde yer aldı. Ayrıca, TEV-DEM, PYD, Kongre Star, Özerk Yönetim Temsilcileri, TKŞ, JKŞ, CKŞ, PDKS, KKP, Kürdistan Sol Partisi üyeleri de katıldı.

Kongre Star adına konuşan Muna İbrahim, “İşgalci Türk devleti ve çetelerine karşı Efrin halkı direnişini her yerde sürdürüyor. Efrin halkının mücadelesi devam ediyor. Türk devleti ve çetelerinin topraklarımızı işgal etmesine göz yumanlar, bu işgalin ortaklarıdırlar. Biz halk olarak başta kadınlar ve gençler Efrin’in ve işgal altında ki topraklarımızın özgürleştirilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

AMUDE

Amude’de Kadın Meydanı’ndan Şengal Kavşağı’na yürüyüş yapıldı. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Temsilcileri, TEV-DEM, Kongre Star, TKŞ, JKŞ, PYD üyeleri de eyleme katıldı.

Saygı duruşunun ardından konuşan Özerk Yönetim İçişleri Bakanı Kenan Berekat, Efrin’e yönelik işgali kınadı, işgale karşı direnişin her yerde sürdüğünü söyledi.

4.6 Milyon İnsan 2 Bin Kişi Yüzünden Yoksul..!

Diyanet’in ne dünyadaki ne ülkedeki faiz odaklı sisteme söz söylemek bir kenara kamu bankaları ve TOKİ için faizi caiz kılan skandal fetvası son günlere damga vururken Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu başlarken İngiltere merkezli uluslararası yardım kuruluşu Oxfam servet sefalet uçurumunu gözler önüne seren bir rapor hazırladı. Oxfam raporunda, dünyanın en zengin 2.153 kişisinin elinde bulunan servetin, 4,6 milyar kişinin toplam servetinden fazla olduğunu belirtti.Raporda, “Eğer herkes 100 dolarlık banknotlardan oluşan servetlerinin üzerinde otursaydı, dünyanın büyük kısmı yerde oturuyor olurdu. Gelişmiş bir ülkede yaşayan orta halli bir kişi bir sandalye yüksekliğinde otururken, en zengin iki kişi uzayda olurdu.”

Dünyanın en zengini diye ifade edilen Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un toplam serveti 116,4 milyar dolar seviyesinde. İkinci sırada ise 116 milyar dolarlık servetiyle Fransız iş insanı Bernard Arnault var.

Raporda yer alan başka bir ironik benzetmede ise, bundan 5 bin yıl önce inşa edilmiş piramitlerin yapıldığı dönemde günde 10 bin dolar biriktiren bir kişinin toplam servetinin dahi servetinin en zengin beş kişinin servetinden yüzde 80 düşük olacağı ifade edildi.

Servet sefalet uçurumunun genişlemesi, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva’nın da ifade ettiği gibi dünya ölçeğinde 1929’dakinden daha derin bir ekonomik krizin yolunu döşüyor.

Dün Davos’ta başlayan Dünya Ekonomik Forumu, İsviçre’nin çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerle protesto ediliyor

HALKIN BİRLİĞİ

Selahattin Demirtaş’tan ‘geniş tabanlı demokrasi ittifakı’ için 9 maddelik ‘ilkeler’ önerisi..!

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunduğu Edirne …

instagram web viewer instagram profile