Anasayfa / Dünden Bugüne / Ekonomik kriz büyüyor: 6 taksitle tuvalet kağıdı satılmaya başlandı!

Ekonomik kriz büyüyor: 6 taksitle tuvalet kağıdı satılmaya başlandı!

Erdoğan bu kriz bizi yine teğet geçecek, ekonomimiz çok güçlü 2 ayda herşey düzelecek” vb. yalanları ekonomik krizin dalgalara halinde yayılarak emekçileri derinden vurmasının önüne geçilemiyor. Eflasyon yüzde 20’yi aşmış ve ücretler ve maaşlar 2 ay içinde yüzde elliyi aşkın düzeyde erimiş halde.  Ekonomik kriz durmak bir yana büyüyüp yaygınlaşıyor, emekçiler kağıt krizi ile birlikte fiyatı yükselen tuvalet kağıdı gibi ürünleri taksitle almaya başladı. Süpermarketler arık tuvalet kağıdı ve deterjan gibi temizlik ürünlerinde de belirli bir alışveriş tutarı üzerine 6 ila 9 taksit uygulamaya başladı.

Tuvalet kağıdı yüzde 100, A4 kağıt yüzde 350 zamlandı

Şirket çalışanların günlük tüketim kalemleri içerisinde önemli yer tutan onlarca ürüne büyük zamlar geldi. Tuvalet kağıdı yüzde 100, çay yüzde 30 zamlanırken; fotokopi ve evrak işlerinde kullanılan A4 kağıdına yüzde 350 zam geldi.

Fiyatlar artınca marketler tuvalet kağıdı, deterjan ve temizlik ürünlerine 6 ila 9 taksit yapmaya başladı. Gıda fiyatlarında yaşanan artış mutfakları yangın yerinde dönüştürürken şirketlerin günlük olarak tükettiği çay, tuvalet kağıdı gibi çok tüketilen yüzlerce ürüne arka arkaya zam geliyor.

Yaşanan kağıt krizi ile birlikte 32’li tuvalet kağıdı paketleri 60 TL‘ye dayandı.

Taksit sınırlaması geldi

Finansal istikrarın güçlendirilmesi, makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi ve vatandaşın uzun vadeli borçlanmasını önlemek amacıyla kredi kartında taksit sayısı ile ihtiyaç kredileri vadelere sınırlama geldi.

1 Eylül 2018 tarihi itibariyle başlayan taksit sınırlandırması ile elektronik eşya alımlarında 3 ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda 6 ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay taksit şeklinde uygulanıyor.

2018 zam şampiyonları:

Doğalgaz zamları

2017 yılında elektrik üretiminin, yüzde 37 ‘sini doğalgazdan karşılayan Türkiye, geçtiğimiz yıl 53 milyar 484 milyon metreküp doğalgaz ithalatı gerçekleştirdi.

Döviz ile yapılan bu alım dolardaki artış neticesinde tüketiciye zam olarak yansıdı. 2018 yılı içerisinde doğalgaza yapılan zamlar şu şekilde gerçekleşti:

1 Nisan 2018

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), elektrik santralleri ve sanayiye sattığı doğalgaz fiyatını 1 Nisan’dan geçerli olmak üzere yüzde 9.7 oranında artırdı.

1 Ağustos 2018

Bu tarihte BOTAŞ, doğalgazdan elektrik üreten santrallerin kullandığı gazın fiyatına yüzde 49,5 zam yaptığını duyurdu.

Aynı gün BOTAŞ, konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatını yüzde 9, sanayide kullanılan doğalgazın fiyatını yüzde 14 oranında arttırdığını da duyurdu.

1 Eylül 2018

BOTAŞ, 1 Eylül 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere konutta kullanılan doğalgaza yüzde 9, sanayide kullanılan doğalgaza ise yüzde 14 oranında zam yaptı.

Elektrik zamları

1 Ocak 2018

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yeni yıllı zamla açtı. EPDK 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 8.8, sanayi ve ticarethanelerde elektriğe ise yüzde 8.4 zam yaptı.

1 Nisan 2018

Yeni yıldan sonra elektriğe ilk zam 1 Nisan’da geldi. Bu tarihten itibaren elektrik fiyatlarında ortalama 2,89 zam geldiğini EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz duyurdu. Karar o tarihte gerçekleştirilen kurul toplantısı sonunda alındı.

1 Ağustos 2018

Yıl içerisinde üçüncü elektrik zammı 1 Ağustos 2018 tarihinde yapıldı. Elektrik fiyatlarına farklı abone gruplarına göre değişen oranda yüzde 9 ile yüzde 14 arasında zam yapıldı.

1 Eylül 2018

Elektriğe dördüncü zam 1 Eylül 2018 tarihinde geldi. EPDK elektrik fiyatlarına zam yapıldığını açıkladı.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanan tebliğe göre, elektrik fiyatlarına kilovatsaat başına yüzde 9 ila yüzde 14 oranında yapılan zam yapıldı.

Kimya Mühendisleri Odası’na göre yılbaşından bugüne konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 31, sanayi elektriğine ise yüzde 41 zam yapıldı.

Ekmek zammı

26 Temmuz 2018’de İstanbul’da Ticaret Odasına kayıtlı 84 fırının ekmeğe zam yapmasının ardından Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, tüm Türkiye’de ekmeğe yüzde 15 zam yaptıklarını duyurdu. Böylece Türkiye’de ekmeğin kilogram fiyatı azami 5 liradan 5 Lira 75 kuruşa çıktı. Ekmeğe en son Ocak 2016 tarihinde yapılmıştı.

İlaç zammı

26 Mayıs 2018’de Bakanlar Kurulu, yıllık olarak belirlenen ilaç fiyatlarındaki kur düzenlemesine bağlı olarak ilaçlara yüzde 2,5 oranında zam yaptı.

Kağıt ücretlerine zam

Dövizin yükselmesiyle tamamını yurt dışından ithal ettiğimiz gazete ve kitap kağıdı yayıncılar için ulaşılamaz olamaya başladı. Birçok yayın kuruluşu ya fiyatlarına zam yaptı, ya da ek tasarruf yöntemlerine başvurdu. Bazı yerel yayınlar baskıyı durdurmak zorunda kaldı.

Dünya gazetesi fiyatını 3,75 TL’den 4,25 TL’ye, Sözcü gazetesi 1 TL’den 1,25 TL’ye, Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri 2 TL’den 2,5 TL’ye yükseltti. Uykusuz dergisi fiyatını 4 TL’den 5 TL’ye çıkarttı. Yeniçağ gazetesi baskıya 3 gün ara vermek zorunda kaldı. Ayrıntı Yayınları kitap fiyatlarına yüzde 20 ile 40 arasında zam yaptığını duyurdu.

Alkol ürünleri zammı

Temmuz ayında 6 aylık enflasyon oranlarının açıklanmasının içkiden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) yüzde 15,5 oranında zam yapıldı. Bu zam içki fiyatlarına en az yüzde 10 oranında yansıdı.

Tüm bu verilerde de görülebileceği gibi iğneden ipliğe yüksek oranlarda zam yapılmış olsa da yalnızca milyonlarca emekçinin açlık sınırına dayanmış olan asgari ücretine ve maaşlar zam yapılmıyor. İşçiler ve emekçiler krizin yükünü üstlenmeyeceğiz asgari ücret ve maaşlara zam şiarıyla alanlara çıkmadan, Saray iktidarının sermaye adına krizin yükünü emekçilerin sırtına yüklemesini engellemek güç olacaktır.

 

HALKIN BİRLİĞİ

CORONA EŞCİNSELLER YÜZÜNDEN GELDİ DİYEN DİYANET,I ŞU AŞAĞIDAKİ OLAYLARA NE DER ACEP …!

–Adana Pozantı cami imamının, E.S.’ye cinsel tacizi –Erzurumda imam Abdulkadir İ. nin yeğenine tecavüzu –Rize …

instagram web viewer instagram profile