Anasayfa / Dünden Bugüne / Erdoğan İşkenceye sıfır Tolerans yalanını söyleye dursun, işkence yaygınlaşıyor..!

Erdoğan İşkenceye sıfır Tolerans yalanını söyleye dursun, işkence yaygınlaşıyor..!

Eren Keskin: Bir kadın, 5 Aylık hamile ilken, çırılçıplak soyulup, ‘otur- kalk’ işkencesine tabi tutuldu..!

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 5 aylık hamile bir kadına yönelik işkenceyi anlattı.

FETÖ şüphesiyle tutuklanan 5 aylık bir kadının, çırılçıplak soyulup, otur kalk denilerek işkenceye maruz bırakıldığını açıklayan Keskin, Erdoğan’ın yargı reformu paketi açıklamasında yaptığı işkenceye sıfır tolerans sözüne tepki gösterdi.

“işkenceye sıfır tolerans” ın yalan olduğunu d Çiğdem Toker iki işkence raporlarıyla gösterdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı ve hukukçu ve politikacıların “dağ fare doğurdu” diye eleştirdiği Yargı Reformu Paketi’ne ilişkin bir tepki de Sözcü Yazarı Çiğdem Toker’den geldi. Erdoğan’ın paketi açıklarken kullandığı “işkence ve kötü muameleye sıfır tolerans” sözlerine tepki gösteren Toker, Ankara Emniyeti’nde ve Halfeti’de gözaltına alınan kişilere uygulanan işkence ve kötü muameleyi hatırlattı.

Çiğdem Toker, “İki baro, iki işkence raporu” başlıklı yazısında bu işkence iddialarının Ankara Barosu ve Antep Barosu tarafından hazırlanan raporlarla desteklendiğini belirtti.

İşkencenin anayasada, ceza hukukunda, uluslararası sözleşmelerde suç olmasının ötesinde bir insanlık suçu olduğuna dikkat çeken Toker, “İşkenceyi ‘şüphelinin’ kimliğine bakarak meşrulaştırma girişiminin de “haysiyetsiz bir durum” olduğunu yazdı.

2019 Türkiye’sinde iki büyük baronun hazırladığı işkence raporlarının ortada olduğunu söyleyen Toker, Erdoğan’ın açıklamasına ilişkin “işkenceye sıfır toleransı görelim” dedi.

Toker yazısında Ankara Barosu’nun Ankara Emniyeti’nde “FETÖ” suçlamasıyla gözaltına alınan yaklaşık 100 Dışişleri Bakanlığı çalışanına yönelik uygulanan işkenceyi ortaya koyan raporundan şu ayrıntıları paylaştı:

“İşkence ve kötü muameleye maruz kaldığını ifade eden 5 kişinin ortak anlatımlarına göre; bu kişiler (bir kişi Cumartesi gecesi, bir kişi cumartesiyi pazara bağlayan gece, üç kişi ise Pazar gecesi) gözaltında tutuldukları koğuşlardan çıkarıldıklarını, Mali Suçlar Soruşturma Bürosu’nun giriş katında bulunan bölüme getirildiklerini, büronun girişindeki dar koridorda kapısında “girilmez” yazılı kapıdan içeri sokulduklarını, karanlık odaya bırakan kişilerin çıktıklarını, karanlık odada yüzlerini karanlık sebebiyle göremedikleri kişilerin, kendilerini önce duvara yasladıklarını, gözlerini bağladıklarını sonrasında diz çöktürdüklerini, bir süre süründürdüklerini, jop ile kafalarına vurulduğunu, konuşmazlarsa…”

Çiğdem Toker, Antep Barosu’nun Halfeti’de gözaltına alınanlara ilişkin uygulanan işkence ve kötü muameleyi yazdığı raporundan da şu bölümleri paylaştı:

“Tablo çok vahimdi. Daha önce de işkenceler yapılırdı. Bu işkenceler yapıldığında iz emare bırakılmazdı. Bire bir görüşme yaptığımız şüpheli şahsın alnında sekiz günlük yara, yaranın üzerinde zımba vardı. Elektrik vermişler sürekli darp etmişler. Geceden sabah 7’ye kadar (…) Yaklaşık 50 yaşındaki kadın işkence tipini anlatamayacağını detayları kadın avukata anlattığını, bize sadece kolunu gösterebileceğini söyledi

HALKIN BİRLİĞİ

CORONA EŞCİNSELLER YÜZÜNDEN GELDİ DİYEN DİYANET,I ŞU AŞAĞIDAKİ OLAYLARA NE DER ACEP …!

–Adana Pozantı cami imamının, E.S.’ye cinsel tacizi –Erzurumda imam Abdulkadir İ. nin yeğenine tecavüzu –Rize …

instagram web viewer instagram profile