Anasayfa / Kültür-Sanat / Eski HDP milletvekili ve AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’e hapis cezası..!

Eski HDP milletvekili ve AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’e hapis cezası..!

Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Onursal Başkanı ve eski HDP milletvekili Turgut Öker’in 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği ve örgüt üyeliği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü. Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Onursal Başkanı ve eski HDP milletvekili Turgut Öker’e kartal Adliyesi’nde görülen davada 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Verilen hapis cezası para cezasına çevrildi. Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yargılanan Öker’e verilen ceza sabıkası olmaması gerekçesiyle ertelendi. Yurt dışı yasağı kaldırıldı. Öker duruşma sonrası kendisine destek verenlerle birlikte adliye önünde açıklama yaptı. Sivas katliamının faillerinin Avrupa’da iş yeri sahibi olup, camilerde imamlık yaptığını belirten Öker, söz konusu suçlama ile ilgili ifadeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında da dile getirdiğini belirtti.

MADIMAK KATİLLERİ YURT DIŞINDA İMAMLIK YAPIYOR Öker, “Bildiğiniz gibi 93 sonrası Madımak katliamı sonrası ilk sırada yer alan katiller Avrupa’ya taşındılar ve bugün Avrupa’da birçok camide o katiller imamlık yapıyorlar. Bugün Türkiye’de yurt dışına kaçan Madımak katilleri ile ilgili süren mahkemeler var. Katiller özel olarak korunuyor. Bu katiller İnterpol tarafından aranmıyor kırmızı bültenle. Bu katiller Almanya’da iş yeri sahipleri. Dolayısıyla bu eleştiriyi kendisinin(Cumhurbaşkanı) yüzüne yaptım. Yani bu nasıl insanlık, bu nasıl inanç? Diri diri insan yakmış katiller camilerde imam olarak nasıl yapabilirsiniz, buna nasıl sessiz kalırsınız?

‘ALEVİLERİN SÖZCÜLERİ OLARAK SORUNLARINI İFADE ETMEYECEĞİZ DE NEYİ İFADE EDECEĞİZ?’

Bu inancı paylaşan insan olarak sessiz kalamazdım. Bunun eleştirisini yüzlerine yaptım. Biz Türkiye’de Alevilerin can alıcı sorunlarını herkesin yüzüne karşı söyledik. Bugün burada bulunan yönetici arkadaşlarımız her alanda Alevilerin sorunlarını gündeme getirdiler. Gerek başbakanların, cumhurbaşkanlarının, bakanlarının yüzlerine söylediler. Şimdi biz Alevi toplumunun sözcüleri olacağız… Bu ülkede hiçbir anayasal hakka sahip olmayan Alevilerin sorunlarını ifade etmeyeceğiz de neyi ifade edeceğiz?

‘CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN YÜZBİNLERCE İNSANIN YARGILANDIĞI NEREDE GÖRÜLMÜŞTÜR?’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Alevilerin şahsi bir yöneliminin olmadığını ifade eden Öker, ‘Cumhurbaşnına hakaret’ suçlamasının olağan hale getirildiğini belirterek, adliyede kendisiyle birlikte 20’ye yakın benzer duruşmanın gün içinde görüldüğü örneğini verdi. Öker tepkisini, “Dünyanın neresinde böyle bir şey var? İnsanlar fikirlerini söylediler diye yüzbinlerce insanın yargılandığı nerede görülmüştür? Biz Alevi toplumun sorunlarını her fırsatta bugüne kadar gündeme getirdiğimiz gibi bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz. Bu bizim varlık gerekçesi. Kendisinin zırhlı koruması var. Bize her düzeyde hakaret ediyor. Ama biz buna cevap verdiğimizde bulunduğu makam gereği bu hakaret gibi kabul ediliyor” şeklinde gösterdi.

Demirtaş

Anayasa Mahkemesi’nden Demirtaş için hak ihlali kararı..!
Anayasa Mahkemesi (AYM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk süresinin azami süreyi aşması ve tutukluluk incelemesinin yapılmamasıyla ilgili başvurusunda hak ihlali kararı verdi.
AYM, tutukluluğun makul süreyi aşması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğini kararlaştırdı. Mahkeme Demirtaş’a 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.
Tutukluluk incelemesinin yapılmaması dolayısıyla kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiği iddiasının “konu bakımında yetkisizlik” gerekçesiyle kabul edilemez olduğuna karar veren AYM, tahliye talepleri ve tutukluluğa itirazların karara bağlanmamasının ihlal olduğu başvurusunu ise “süre aşımı” nedeniyle kabul edilemez buldu.
Ayrıca kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığı ve Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verildi.
AVUKATI: DEMİRTAŞ’IN SERBEST BIRAKILMASI GEREKİYOR
Selahattin Demirtaş’ın avukatı Benan Molu, Demirtaş’ın cezaevinde tutulduğu sürenin göz önünde bulundurulduğunda derhal tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. Molu, AYM’nin hak ihlali kararıyla ilgili şunları söyledi:
“Demirtaş 20 Eylül 2019’da, şüphelisi olmadığı bir soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016’dan beri isnat edilen delillerle fakat farklı suç isnadıyla tekrar tutuklanmıştı. AYM kararında özellikle tutuklamanın hukukiliğiyle ilgili verdiği ilk kararının arkasında olduğunun ve ikinci tutuklulukla ilgili başvurumuzun incelemede olduğunun altını çizmiş. İkinci tutukluluk, ilk tutukluluğun devamı niteliğinde olduğu için Demirtaş’ın 20 Eylül 2019’dan beri cezaevinde kaldığı her gün, verilen bu makul süreyi aşan tutukluluğun devamıdır ve Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekmektedir.”
Twitter hesabından açıklama yapan Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman da “Bu kararın önemi, 20 Eylül 2019 tarihinde verilen ve hala devam eden ikinci tutukluluğa etkisi olacaktır. AYM bu karar ile 6-8 Ekim olayları nedeniyle Demirtaş’ın 4 Kasım 2016 ile 2 Eylül 2019 tarihleri arasındaki tutukluluğunu makul bulmayıp ihlal kararı verdiğinden ve ikinci tutuklaması da aynı sebebe dayandığından bu ikinci kararın bir geçerliliği kalmamıştır. Kısaca Demirtaş, 6-8 ekim olayları nedeniyle tutuklu kaldı ve bu kararla da ihlal tespit edildi; ikinci tutuklama aynı sebebe dayandığından derhal buna son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

HALKIN BİRLİĞİ

Başını Öne Eğmediği İçin Devletin Tarafından Hunharca Katledilen Sabahattin Aliyi Katledilmesinin 72. Yıldönümünde Anarken…!

Başın öne eğilmesin Aldırma gönül aldırma Ağladığın duyulmasın Aldırma gönül, aldırma Dışarıda deli dalgalar Gelip …

instagram web viewer instagram profile