Anasayfa / Genel / F Oturumu: Hasta tutuklu Sabri Kaya serbest bırakılsın..!

F Oturumu: Hasta tutuklu Sabri Kaya serbest bırakılsın..!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta gerçekleştirdikleri F Oturumu eylemini bu hafta da sürdürdü. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle eylemin 419’uncusu da sosyal medya hesapları üzerinden yapıldı. F Oturumu açıklamasını yapan komisyon üyesi Meral Şahin, salgın nedeniyle hem tutukluların hem de ailelerin kaygılarını arttığını belirterek, salgına karşı hapishanelerde alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, birçok tutuklunun koruyucu önlemler almadığı şikayetinde bulunduğunu söyledi.

Salgına karşı önlem yok

Hapishanelerle ilgili İHD’ye gelen şikayetlere dikkat çeken Şahin, tutuklulara maske ve eldiven verilmediğini, verilen dezenfektan ve temizlik maddelerinin çok yetersiz olduğunu, virüse karşı koruyucu bir beslenme imkanı sağlanmadığını, hastalanan mahpuslarla sağlıklı olanların yakın temasta tutulduğunu, arama ve sayım adı altında koğuşlara giren gardiyanların da hijyen kurallarına uygun davranmadıklarını, mahpusların korona testi yapılması yönündeki taleplerinin karşılanmadığını, kronik hastalığı olan ve ağır hasta listesinde yer alan mahpusların dahi tedavilerinin yapılmadığını kaydetti.

Salgın nedeniyle ağır hasta tutukluların derhal tahliye edilmesini isteyen Şahin, tutukluların yaşam hakkını esas alınmadığını söyledi. Şahin, Meclis’te görüşülen infaz paketindeki ayrımcı yaklaşıma da tepki göstererek, eşitlik talebinde ısrarcı olacaklarını belirtti.

Sabri Kaya’nın durumu

Şahin, bu haftaki oturumda Osmaniye 2 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde 25 Mart’ta kalp krizi geçiren ağır hasta tutuklu Sabri Kaya’nın (58) durumuna dikkat çekti. Kaya’nın kalp hastası olduğu tespit edildikten sonra 2013-2016 yılları arasında Ankara Numune Hastanesi’nde iki defa kalp ameliyat olduğunu hatırlatan Şahin, 2016 yılında İl Sağlık Kurulu’nun verdiği “Hapishanede kalamaz” raporu üzerine avukatının tahliyesi için başvuru yaptığını kaydetti. Ancak Adli Tıp Kurumu(ATK) bu raporu kabul etmediğini aktaran Şahin, ATK’nin Kaya’nın hapishanede kalabileceğine dair rapor düzenlediğini ifade etti.

Şahin, Kaya’nın sürekli tedavi gerektiren hastalığına rağmen tedaviye erişimde ciddi sorunlar yaşadığını belirterek, “25 Mart 2020’de kalp krizi geçirdi. Ardından geçirdiği beyin kanaması sonucu bir damarının tıkamasıyla, konuşma ve hareket etme yeteneğini kaybetti. Bu durumda dahi infaz ertelemesi ile tahliye edilmezken, Osmaniye Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinden hastane mahpus koğuşuna götürüldü. 10 gün sonra da tekrardan cezaevine götürüldü. Salgın nedeniyle ailesiyle görüştürülmeyen Sabri Kaya’nın avukatı yeniden infaz ertelemesi dilekçesi verdi. Ailesi, umutla bu talebin kabul edilmesini ve Kaya’nın serbest bırakılmasını bekliyor” dedi.

HALKIN BİRLİĞİ

Diyanet’ten bu kez de eğlenmeye müdahale: Kadın-erkek el ele halay çekmesin, horon tepmesin, eğlenmesin..!

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman tarafından hazırlanan ve dijital ortama açılan …

instagram web viewer instagram profile