Anasayfa / Dünyadan / FARC Komutanı Marquez: Yeniden silahlanıyoruz!

FARC Komutanı Marquez: Yeniden silahlanıyoruz!

FARC delegasyonunun başmüzakerecisi Marquez yaptığı açıklamada “Zulme karşı ayaklanıp silahlanan bütün dünya halklarını destekleyen evrensel hak koruması altında, ikinci Marquetalia’nın (FARC’ın yarım asır önce doğduğu yer) başladığını bütün dünyaya duyuruyoruz” dedi.
Marquez, YouTube üzerinde yayınlanan 32 dakikalık video ile bu kararı neden aldıklarını açıkladı.
Videoda Márquez’ın yanısıra, aylar önce Barış İçin Özel Adalet (JEP) mekanizmasına bağlılığını durduran grubun eski liderlerinden “Jesús Santrich” kod adlı Seuxis Paucias Hernández ve “El Paisa” kod adlı Hernán Darío Velásquez’in yer aldığı görüldü.
Márquez “silahlı çatışmada yeni bir aşama” başladığını duyurdu.
Kısa bir süre önce Paz y Reconciliacion (Barış ve Uzlaşı) vakfı araştırmacıları, barış anlaşmasının eski müzakerecileri Ivan Marquez ve Jesus Santrich öncülüğünde yeni bir silahlı örgütlenme başladığını bildirmişti.
Amerika kıtasının en güçlü gerilla örgütü olarak değerlendirilen FARC, 1964 yılında ortaya çıkmış, ancak 2016’daki barış anlaşması ardından “Alternatif Ortak Devrimci Güç” adıyla siyasi partiye dönüşmüştü. Anlaşma kapsamında 7 bin dolayında gerilla silahsızlanmıştı. Kolombiya ordusuna göre bu yeni örgütün 2.300 savaşçısı var.
“HİÇBİR ZAMAN YENİLMEDİK”
Marquez, video kaydında “Hiçbir zaman yenilmedik, ideolojik olarak da. Bu nedenle bu mücadele devam ediyor. Tarih, yeniden silahlanmak zorunda kaldığımızı yazacaktır” dedi.
Gerilla lideri Marquez, ülkenin güney doğusunda Amazon bölgesinde bulunan Inirida nehri bölgesinde bir yerlerde bu açıklamayı yaptıklarına dikkat çekti. Sözkonusu bölge Venezuela ve Brezilya sınırı yakınlarında bulunuyor.
Marquez, Küba’nın başkenti Havana’da yapılan barış anlaşmasına devletin ihanet etmesi nedeniyle silahlanma kararı aldıklarını belirtti. Gerilla lideri, halen aktiv olan Ulusal Kurtul Ordusu (ELN) ile ittifak arayışında olmadıklarını da belirtirken, “Çabalarımızı ELN gerillaları ve henüz bayraklarını indirmeyen yoldaşlarla koordineli olarak yürütmeye çalışacağız” diye konuştu.
YENİ BİR OPERASYON YÖNTEMİ
Marquez daha önce de bir çok kez FARC’ın silah bırakmasının hata olduğunu söylemişti. Okunan manifestoda, FARC’ın adını ve sembollerini taşıyan bu ayaklanmanın “halkın çıkarlarına saygılı” polis ve askerleri hedeflemeyeceği vurgulandı. Marquez, hedefin “ülkenin gelecek kapısını bloke edebileceklerine inanan yolsuz, şiddetli ve mafya oligarşisi” olduğunu kaydetti. Marquez bu çerçevede, “Yeni bir operasyon yöntemi devletin tanınmasını sağlayacak. Biz sadece saldırıya yanıt vereceğiz” dedi.
Ekonomik amaçlı alıkoymaları da tamamen ortadan kaldıracaklarını söyleyen Marquez, ama bununla birlikte toplumun ilerlemesine katkı sağlamaları için iş insanları, hayvan yetiştiricileri, tüccarlar ve zenginlerle diyalog arayışında” olacaklarını belirtti.
Marquez, barış anlaşmasının sağlandığı Kasım 2016’dan bu yana toplumsal öncülere ve eski gerillalara yönelik saldırıların durmadığını belirterek, “İki yıl içerisinde 500’de fazla sosyal hareket yöneticisi ile 150 gerilla öldürüldü” dedi.


Silahlı mücadeleye yeniden başladığını açıklayan FARC’ın 9 üyesi yaşanan çatışmalarda hayatını kaybetti..!

FARC’ın eski müzakere başkanı Ivan Marquez, 2016 yılında imzalanan barış anlaşmasını bozduklarını ve yeniden silahlı mücadele kararı aldıklarını açıklamıştı.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, yeniden silahlandığını duyuran Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) yönelik operasyonda 9 FARC üyesinin öldürüldüğünü duyurdu.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, yeniden silahlandığını duyuran FARC’a karşı düzenlenen operasyon kapsamında 9 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Duque, Sincelejo şehrinde yaptığı açıklamada, öldürülenler arasında FARC’ın önemli liderlerinden birisi olarak kabul edilen Gilardo Cucho’nun yer aldığını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre Duque, “Dün gece Ortak Özel Operasyonlar Komutanlığı’na, FARC olarak bilinen uyuşturucu kaçakçısı terörist artıklarının Kolombiya’ya karşı meydan okumalarına karşılık olarak operasyon yetkisi verdim” dedi.

FARC’ın eski müzakere başkanı Ivan Marquez, 2016 yılında imzalanan barış anlaşmasını bozduklarını ve yeniden silahlı mücadele kararı aldıklarını açıklamıştı. Marquez, ‘özel ve yozlaşmış oligarşi’ olarak tanımladığı Kolombiya hükümetine karşı yeni bir silahlı mücadele başlatacaklarını belirterek, “Ezilmiş bütün halklara uygulanan baskıya karşı silahlanma konusunda ve evrensel hakların korunması adı altında Marquetalia’dan (FARC’ın doğum yeri) yeni bir harekete başladığımızı ilan ediyoruz” demişti.

HALKIN BİRLİĞİ

ABD’de siyahlar arasında koronavirüs ölümleri neden daha yüksek?

Siyahlar ile diğer ırklar arasında vaka ve ölüm sayılarına ilişkin orantısızlık, özellikle New Orleans, Chicago …

instagram web viewer instagram profile